Haber

Huawei P50, HarmonyOS ile Gelen İlk Akıllı Telefon Olabilir

Huawei P50, HarmonyOS ile Gelen İlk Akıllı Telefon Olabilir

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Huawei’nin zeki telefonlarda da kullanılabilen HarmonyOS 2.0‘nin geliştirici betasını yayınladığını aktarmıştık. Şimdiye değin bu işletim sisteminin neler sunduğuna dair detaylı bir data sahibi olamadık fakat Huawei’ye yakın Çinli kaynaklar göre epeyce uyarı çekecek bir takım iddialar ortaya atıldı. Sina Tech China’dan gelen haberlere kadar Huawei, P50 ailesi amiral gemisi telefonlarını HarmonyOS 2.0 ile çalışır halde tüketicilere sunacak. 

Eğer bu iddialar reel olursa, Huawei için bir köklü değişiklik niteliği taşıyacak. Zira bugüne değin Huawei markalı hiçbir telefon, HarmonyOS ön yüklü olarak piyasaya sürülmemişti. Bu Vesile Ile P50 serisiyle bir ilk yaşanmış olacak. Ama bu şart öyle de hayret verici bir şey yok. Şirket, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamalarda 2021 sonuna kadar en az 100 milyon zeki telefonunu HarmonyOS’a kaydırmayı amaçladığını ifade etmişti.

Huawei P50 ailesinin mümkün özellikleri şöyle olacak

Huawei P50

Takriben bir ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Huawei P50 ailesinin tasarımının açığa çıktığından bahsetmiştik. Yukarıda da görmekte olduğunuz tasarım, Huawei’nin patentlerine dayandırılarak oluşturulmuştu. Bu tasarıma kadar telefonun bir çift ön kamerası ve dört tane de arka kamerası bulunacak. Oysa arka kamera tasarımı, pozisyonu itibarıyla bir takım tüketicileri çileden çıkarabilecek türden.

Huawei P50 ailesinin iç özellikleriyle ilgili pek çok şeyin sürpriz olacağını söyleyebiliriz. Şirket, ABD ambargosu nedeniyle parça arz sorunu yaşıyor. Dahası şirketin elinde ne dek Kirin işlemci kaldığı da bilinmiyor. Şirket, eğer yetiştirebilirse bu zeki telefonda Kirin 9000 işlemci kullanacak. Oysa böyle bir şey mümkün olmazsa, Qualcomm’dan Snapdragon 875 işlemci temini yapılabilir. Olasılıkla 8 ve 12 GB RAM kapasitesi seçenekleri bulunacak telefonun 256 GB’ye değin depolama alanına sahip olması da muhtemel. Pil kısmındaysa 5.000 mAh’a dek farklı alanlara yönlendirilmiş seçeneklerin bizleri karşılayacağı söyleniyor. Fakat tüm bunlar, 2021’in ilk yarısında telefonun duyurulmasıyla gün yüzüne çıkacak.

Comments
To Top