Haber

Huawei, Önümüzdeki Sene Amiral Gemisi Telefonlarında ‘Sıvı Lens’ Teknolojisini Kullanacak

Huawei, Önümüzdeki Sene Amiral Gemisi Telefonlarında 'Sıvı Lens' Teknolojisini Kullanacak

Teknolojinin gelişim hızı gün geçtikçe katlanarak artıyor. Bu süreçten akıllı telefonlarımızda kullanılan bileşenler de büyük oranda etkileniyor. Zeki telefonlarda görmeyi beklediğimiz en yeni teknolojiyse ‘akıcı lens‘ olarak isimlendirilen teknoloji. Yeni bir habere göre Çinli teknoloji devi Huawei, bu teknolojiyi önümüzdeki yıl amiral gemilerinde sunmayı planlıyor.

Habere kadar Huawei, akıcı lens teknolojisinin test sürecinde son aşamaya geldi. Şirket, Aralık 2019’da sıvı lens teknolojisi için berat talebinde bulunmuştu. Huawei’nin yapmış olduğu dilekçe 4 ay daha sonra, Nisan 2020’nin başında onaylanmış ve şirketin bu teknolojiyi akıllı telefonlarda kullanacağı gün beklenmeye başlamıştı.

Nedir bu ‘sıvı lens’ teknolojisi?

huawei sıvı lens

Şu asıl kadar bildiğimiz detaylara kadar değişken lens teknolojisi, görünüm sabitleme ve odak zamanlarını muhteşem oranda hızlandırmaya yarayacak. Bu teknoloji doğruca dolaylı olarak kullanıcıların görsel deneyimleri de bir üst seviyeye taşınacak. Çinli bir kaynağa tarafından odak süresi sadece birkaç milisaniyeye dek düşecek.

Akışkan lens teknolojisinin ilk etapta sadece telefoto kameralarda karşımıza çıkması bekleniyor. Hatta Digital Chat Station’a göre akıcı lens, az önce duyurulmamış Sony IMX782 sensöründe de yer alacak. Yeni teknoloji bir uçtan bir uca hareket halinde olan nesneler de çok daha iyi bir şekilde peşine düşüp takip edilebilecek.

Akıllı telefon dünyasında son zamanlarda büyük bir icat yaşamıyorduk. Telefonların kameralarındaki çözünürlük artmış, yakınlaştırma kabiliyetleriyse üst sınırlara ulaşmıştı. Lakin akışkan lens teknolojisinin gelişiyle birlikte zeki telefon kameralarının harikulade bir performans artışı yaşayacağını söyleyebiliriz. 

Comments
To Top