Haber

Huawei, Müşteri Memnuniyeti Olarak Sektöründe Türkiye’nin Lideri Oldu

Huawei, Müşteri Memnuniyeti Olarak Sektöründe Türkiye'nin Lideri Oldu

ABD merkezli bir iş dergisi olan Fast Company, 5 bin 300 kişi iştirakçi ile 16 ayrı sektörde 15 bin 73 markanın değerlendirildiği “Türkiye Alıcı Deneyimi Endeksi” sonuçlarını açıkladı. Huawei Türkiye Alıcı Elektroniği Grubu, elektronik sektöründe zirvede yer almayı başardı.

Türkiye Herif Deneyimi Endeksi’nin saha çalışması, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Nihat Tavşan ve Yeditepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Can Erdem danışmanlığında Turkcell Global Data tarafından 20 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. 

Türkiye’nin alıcı deneyimi olgunluk düzeyi yüzde 72,7

huawei mağaza

Türkiye Tip Deneyimi Endeksi’nin temel amacı, öbür sektörlerde hizmet veren markaların, tip gözünden, alıcı deneyimi olgunluk düzeylerinin ölçülmesi olarak açıklanıyor. 2019 yılında yüzde 69 olarak açıklanan Türkiye tip deneyimi olgunluk düzeyi, bu yıl ise yüzde 72,7 olarak belirli durumda.

Huawei’nin alıcı deneyimi konusunda sektöründe lider edinmek hakkında açıklamalarda yer alan Huawei Türkiye Alıcı Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Seth Wang, “Gelişen rekabetle birlikte, alıcı deneyimi konusu, derece derece daha pozitif tartı kazanıyor.” ifadelerini kullanırken açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Sektöre liderlik eden bir marka olarak konumlanmak memnun etme verici”

huawei logo

“Herif beklentileri de bu dinamiğin bir parçası olarak dönem dönem değişimler gösteriyor. Marka olarak tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ürünlerimizin tüketicilerimize en yüksek tatmin düzeyini sağlamasını hedefliyoruz. Ürünlerimizi satın bölge kullanıcılar, yalnızca alırken yok, başvuru döneminde de Huawei’nin desteğini hissediyorlar. 

Bizler de günden güne gelişen dijital ve somut servislerimizle tüketicilerimize en iyi deneyimi yaşatmayı manâlı bir tayin olarak görüyoruz. Bu çabalarımızın karşılığında sektöre önderlik eden bir marka olarak konumlanmak bizler açısından da memnuniyet verici. Bu cins ödülleri şirketimiz açısından, daha iyisini gerçekleştirmek üzere bir motivasyon olarak görüyoruz. Tüketicilerimize de bu deneyimi bu denli olumlu şekilde yansıttıkları için teşekkür ediyoruz.”

Comments
To Top