Haber

Huawei HarmonyOS Geliştirici Beta Sürümü, Akıllı Telefonlar İçin Destek Sunmaya Başladı

Huawei HarmonyOS Geliştirici Beta Sürümü, Akıllı Telefonlar İçin Destek Sunmaya Başladı

ABD’nin uyguladığı ticaret ambargosundan sonradan Google ile de arası bozulan ve bunun doğal bir sonucu olarak da kendi işletim sistemi kartını oynamak zorunda kalan Huawei, “HarmonyOS” olarak isimlendirilen işletim sisteminin 2.0 kodlu geliştirici beta sürümünü yayınladı. Geliştiriciler, lahza itibarıyla bu sürümdeki yenilikleri inceleyip, çalışmalarını bu doğrultuda şekillendirebiliyorlar.

Huawei, HarmonyOS 2.0’ın geliştirici beta sürümünü, şirketin meslek ortaklarına ve egemen geliştiricilere, dilekçe yapmaları durumunda sunuyor. Fakat bununla birlikte Mate 40, P40 gibi akıllı telefonlar ve MatePad Pro da desteğe sahip. Hesabı olan geliştiriciler, bu zeki telefonlar üzerinden de HarmonyOS 2.0’ın yeniliklerini keşfedebiliyorlar. Fakat bu cihazlara sahip olmayan geliştiriciler, Huawei DevEco Studio‘da bulunan emülatörü de kullanabilirler.

Huawei, 2021 yılında 100 milyondan fazla HarmonyOS’lu aygıt hedefliyor

HarmonyOS 2.0

Huawei’den Wang Chenglu, konuyla ilgili açıklamalarında Boss Electronics, Joyoung ve Puffin Technology gibi şirketler tarafından üretilen öyle fazla teknolojik üründe HarmonyOS kullanıldığını, bu ürünlerin kapsamının genişlemeye devam edeceğini söyledi. 2021 yılındaki hedeflerine ilişkin de konuşan Chenglu, önümüzdeki sene 40’tan fazla markanın 100 milyondan pozitif cihazına HarmonyOS sunmayı planladıklarını söyledi.

HarmonyOS, çok amaçlı bir işletim sistemi. Huawei ekibi, IoT cihazları, zeki telefonlar, tüketici elektroniği ürünlerinin yanı sıra, otomobillerde bile bu işletim sisteminin kullanılabileceğini söylüyor.

Comments
To Top