Haber

Huawei, 2020’nin En Çok Kablosuz Teknoloji Geliştiren Şirketi Oldu

Huawei, 2020'nin En Çok Kablosuz Teknoloji Geliştiren Şirketi Oldu

Çin merkezli bir araştırma şirketi, Huawei ile ilgili çarpıcı detayların yer aldığı bir rapor yayımladı. Yayımlanan raporda yer alan verilere kadar Huawei, 2020 yılında kablosuz teknolojiler konusunda kendini aştı. Şirket, yılın başından beri 8607 berat talebinde bulunurken, bu patentlerle dünya genelindeki patentlerin toplamının yüzde 32’sini kimsesiz karşılamış oldu.

Kablosuz teknolojilerin bir numarası, genelde ABD merkezli teknoloji devi Qualcomm oluyordu. Fakat Qualcomm, 2020 yılında Huawei’ye kaybetti. Çünkü şirket, 2020 yılında 5807 patent başvurusu yaptı. Araştırmaya göre Çinli bir teknoloji şirketi olan OPPO da 2020 yılını batmış dolu geçirdi. Şirket, yılın birincil gününden beri 5353 kablosuz teknolojisi için patent başvurusu yaparak, Qualcomm’u takip etti. 

2020’de Çin ve ABD, dünya genelindeki tüm kablosuz teknoloji patentlerinin yüzde 65’ini oluşturdu

Kablosuz teknoloji

Raporda yer alan bilgilere göre Çin ve ABD, kablosuz teknolojilerin bir numaralı geliştiricisi konumunda. Çünkü 2020 yılında berat başvurusu yapılan tüm kablosuz teknolojilerin yüzde 65’i, bu iki ülkede geliştirildi. Japonya’da geliştirilen kablosuz teknoloji miktarı, dünya genelinin yüzde 15’ini karşılarken Güney Kore, sadece yüzde 7’lik oranı elinde tutabildi. Geriye kalan yüzde 11’lik bölümse diğer ülkelerde geliştirilen kablosuz teknolojileri kapsıyor.

Rapor, kablosuz teknolojilerde yaşanan gelişmelerin, 5G temas teknolojisi ile paralel olarak genişlediğini söylüyor. Kuşkusuz bu bağlantı teknolojisini daha iyi ayla getirecek olan ekipmanlar üzerine yapılan çalışmalar, kablosuz teknolojilerin gelişimindeki en büyük faktörlerden bir adam başına. Rapor hem, sektörde koskocoman bir rekabetin olduğunu, şirketlerin birbirlerini geçebilmek için elinden geleni ardına koymadıklarını da yazıyor.

Comments
To Top