Haber

Honda’dan Otomobil Devlerine Rest: 3. Seviye Otonom Sürüş Sistemli İlk Araç Bizim Olacak

Honda'dan Otomobil Devlerine Rest: 3. Seviye Otonom Sürüş Sistemli İlk Araç Bizim Olacak

Otomobil sektörü, her geçen gün yeni bir restleşmeye sahne oluyor. Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Toyota Başkanı Akio Toyoda’nın Tesla’ya karşın açıklamalarından bahsetmiştik. Bu kezse diğer bir Japon araba üreticisi olan Honda, uyarı çeken bir çıkış yaptı. Şirket, üçüncü seviye otonom araçları çabuk üretime sokan birincil şirketin kendileri olduğunu açıkladı.

Honda kadar yapılan açıklamalara tarafından şirket, 2021’in sonuna gelmeden önce yeni bir otonom araçla tüketicileri buluşturacak. Sedan tasarımlı aracın ismi Legend olacak ve şirketin en yeni otonom sürüş sistemiyle gelecek. Şirkete kadar bu otonom sürüş sistemi, aracın iyice kendi kendine gidebilmesini sağlayan sensörlerle dolu olacak.

Honda, 2021 model Legend için hazırladığı sistemi, Japon hükümetine onaylattı

Honda Legend

Otonom sürüş sistemlerinin otomobil sektörünün geleceğini etkileyeceği anlaşılır. Bugün sektörün önde gelenlerinin yanı sıra Google’ın çatı şirketi olan Alphabet gibi teknoloji şirketleri de otonom sürüş sistemleriyle fazlasıyla ilgililer. Ancak bu süreçte Honda da abes durmadı. Şirket, günün erken saatlerinde Japon hükümetinden yeni bir “güvenlidir” onayı aldı. Bu tasdik, Honda Legend’la piyasaya sürülecek “Traffic Jam Pilot” isimli otonom sürüş sisteminin beklentileri karşıladığını gösteriyor.

Japon yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, Honda’nın üçüncü düzey otonom sürüş sisteminin hem kolay ayrıca de gelişmiş yapılardan oluştuğu belirtiliyor. Yetkililere kadar bir araya gelen bu yapılar, aracın kendi kendine gitmesini mümkün kılıyor. Ayrıca bu sistemin, yaşlıların gezi etmelerinde, trafik kazalarını azaltmada ve trafiğin akışının düzenlenmesine büyük katkı maddesi sağlayacağı açıklama ediliyor.

Comments
To Top