Haber

Honda, Yazılım Hatası Nedeniyle 737 Bin Accord ve Insight Modelini Geri Çağırdı

Honda, Yazılım Hatası Nedeniyle 737 Bin Accord ve Insight Modelini Geri Çağırdı

Japon araba üreticisi Honda’nın araçlarındaki hatalar sebebiyle geçtiğimiz aylarda başı kesintisiz derde giriyordu. Şirket, sürekli olarak araçlarını geri çağırıyor ve saptama edilen veya risk yaratıcı sorunları düzeltip müşterilere veriyordu. Haziran ayında yapılan 1,4 milyon aracın geri çağırılması şirketin heybetli boyutta bir sorunla aleyhinde karşıya kaldığını gösterir nitelikteydi. Sorun, araçlarda yer alan yakacak pompasında arıza riski olmasıydı.

Honda, derhal yeni bir geri çağırma duyurusunda daha bulundu. Japon imalatçı, 737.000 aracını geri çağırdı. 2018 ve 2020 arasındaki bütün benzinli ve hibrit Accord modelleri ile 2019 ve 2020 hibrit Insight modelleri geri çağrıldı. Geri çağırmanın sebebi, aracın içerisinde yer alan bir modülün yazılımının akıcı çalışmadığının saptama edilmesi.

Sorunun kaynağı Karoseri Kontrol Modülü (BCM) yazılımı:

Honda Accord

Honda, yaptığı duyuruda geri çağırdığı araçların Karoseri Yoklama Modülü (Body Control Module (BCM)) içerisinde bir sorun olabileceğini belirtti. Açıklamalara göre modülde yer alan yazılımdaki hatalar, aracın bu modülü ile öteki parçaların aralarında bir uyuşmazlık oluşturabilir ve bu da gözden düşmüş hareketlerin gerçekleşmesine sebep olabilir. Bu sorunlar geri gösterme kamerasının çalışmaması, sinyallerin içten yanmaması ya da sileceklerin akıcı çalışmaması gibi sorunlar.

Şirket, bu yazılımdan kaynaklı herhangi bir kaza veya yaralanmanın kayıtlara geçmediğini de belirtiyor. çok büyük bir hata gibi gözükmese de bezginlik çıkarabilecek olan bu sorun nedeniyle Honda araçlarını geri çağırdı.

Comments
To Top