Haber

Hızlı ve Öfkeli Filminde 25 Milyon Dolara Çekilen Sahne (Video)

Hızlı ve Öfkeli Filminde 25 Milyon Dolara Çekilen Sahne (Video)

ÇOK ESKIDEN düşük bütçeli, cadde yarışına, modifiyeli arabalara ve basit bir hırsız polis hikayesine odaklanan bir yapım olan Seri ve Şahlanmış, yakaladığı galibiyet ile birlikte süre içerisinde ayrı bir yapım haline geldi. Serideki her şey artan bir şekilde daha da gösterişli bir versiyonla değiştirildi.

Serideki değişimin en fazla göze çarptığı noktalardan biri de tehlikeli sahneler için ayrılan bütçeler oluyor. Mesela birazdan izleyeceğiniz sahne tek başına bütçeden 25 milyon dolar götürmüştü.

Trendir, bankadır ne varsa soymaya devam

fast five

Hızlı ve Coşmuş serisinde beşinci film gerçekte önemli bir değişiklik olarak karşımıza çıkmıştı. Bu yapımla birlikte seri daha büyük ve aksiyon batmış bir hale gelmişti. Universal’ın oynadığı kumar tutmuştu ve film, 626 milyon dolarlık gişesiyle birlikte bugünkü haline gelmişti.

Filmde gördüğümüz arabaların büyük kısmı reel otomobiller yok. Filmler için orijinal Corvette modelleri bulup yarmak keza fazla fiyatı yüksek hem de filmin hayran kitlesini oldukça sinirlendirecek bir hareket olurdu. O yüzden de araçların dublörleri üretildi.

Fast Five’da kullanılan modeller de çoğunlukla dublör araçlar olmuştu. Brezilya’da Rio de Jenerio sokaklarında banka kasasını Charger’lara takıp gezdikleri bu yapımdaki en ikonik sahnelerden biri de tren soygunuydu. İlk 3 filmin teknik danışmanı Craig Lieberman, sahnenin detaylarını açıkladı.

Beş kopyadan 2’si haşat oldu

hızlı ve öfkeli 5

Ünlü tren sahnesinde Dominic Toretto ve arkadaşları, modifiyeli kamyonlarını kullanarak egzotik araçları çalıyordu. Bu sahnenin çekilebilmesi için ekibin 550 metrelik tren yolu ve bir tren alması gerekmişti. CGI, yeşil perde ve reel aksiyonun birleşimi olan sahne Atlanta, Kaliforniya ve Arizona’ya yayılan çekimleriyle toplamda 25 milyon dolara mal oldu. Beş replika Dodge Charger’dan yalnıza 3’ü bu sahneleri tamamlayabildi.

Hızlı ve Öfkeli serisi artık heybetli bir süratli ve kendi yan filmleri de bulunuyor. En fazla para kazanan serilerden biri olan Çabuk ve Şahlanmış dünyasına iki yeni film daha katılacak. Daha önce birkaç kez ertelenen Fast 9 da 28 Mayıs 2021’de vizyonda olacak. Bahsi geçen sahneye ait videoyu teknik açıklamalarıyla birlikte aşağı bulabilirsiniz. 

Comments
To Top