Haber

Hindistan’da 300 Kişiyi Hastanelik Eden Gizemli Bir Hastalık Görüldü

Hindistan’da 300 Kişiyi Hastanelik Eden Gizemli Bir Hastalık Görüldü

COVID-19 pandemisi 2020 yılının neredeyse tamamında insanları evlerine hapsettiği için 2020, insanların “hastalık” kelimesini duymaktan kaçındığı bir sene olarak hatırlanacak. bununla beraber Hindistan’dan gelen yeni haberler böylece de iç açıcı değil.

Hindistan’ın güneydoğusunda bulunan Andra Pradesh eyaletindeki Eluru kentinde geçtiğimiz hafta sonu yaklaşık 300 birey hastaneye kaldırıldı. Bu 300 kişinin ortak özelliği ise tamamının hemen şimdi adı konulamayan gizemli bir rahatsızlık sebebiyle hastanelik olmasıydı.

Hindistan’da gizemli hastalığa yakalananların koronavirüs testleri negatif çıktı

hindistan

Paylaşılan bilgilere kadar laf konusu gizemli hastalık sebebiyle hastaneye başvuranlarda mide bulantısı, bilinç kaybı ve göz yanması gibi semptomlar görülüyordu. Yeni bir nesil belirti olma ihtimaline karşın başvuranların tamamına COVID-19 testi yapıldı ve bütün testler negatif netice verdi.

Konuyla ilgili olarak yerel basına açıklamalarda bulunan Eluru Devlet Hastanesi’nden bir yetkili, “Ilk Önce çocuklar elde etmek üzere, kendilerini iyi hissetmediklerini söyleyerek hastaneye gelenler gözlerinde yanma olduğunu belirttikten sonradan aniden kusmaya başladı ve bazıları titreyerek krize girdi.” ifadelerini kullandı.

Hindistan’daki esrarengiz rahatsızlık için en büyük belirsiz şebeke suyu

hastane

Benzer esrarengiz hastalıktan muzdarip olarak hastaneye başvuranların büyük bir bölümünün taburcu edildiği belirtildi. Yetkililer, konuyla ilgili olarak ilk başta hastalığın şebeke suyundan veya hava kirliliğinden kaynaklandığından şüphelendiklerini belirtirken; yapılan ilk incelemelerde hastalığın nedeninin bu iki etkenden olmadığının anlaşıldığını dile getirdiler.

Olayın yerel halkta tedirginliğe yol açmasının arkasında açıklamalarda yer alan Andra Pradesh eyaleti Sağlık Bakanı Kali Krishna Srivinas, tüm hastalardan incelenmek üzere kan örnekleri alındığını belirtirken, “Yetkililerin hastaneye başvuran şahısların yaşadıkları bölgelerde yaptıkları incelemenin arkasından şebeke suyunun kirlenmesi ve hava kirliliği gibi etkenleri saf dışı bıraktık. Bu, esrarengiz bir rahatsızlık ve niçin kaynaklandığını laboratuvar incelemesinin peşinde anlayabileceğiz” şeklinde konuştu.

Koronavirüsün de ilk etapta “gizemli” bir rahatsızlık olması ve insanlığın böyle bir hastalığa deyim yerindeyse “hazırlıksız” yakalanması, on milyonlarca kişinin COVID-19’a yakalanması ve milyonlarca insanın COVID-19 ya da onun neden olduğu hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmesine neden olmuştu. gerçi Hindistan’da ortaya meydana çıkan esrarengiz hastalık için hemen şimdi “salgın” ifadesi kullanılamayacağını söyleyebiliriz.

Comments
To Top