Haber

Hidrojen Yakıtlı Drone’lar, Elektrik-Benzin Yakıtlı Drone’lardan Daha Uzun Uçuş Sürekliliği Sağlıyor

Hidrojen Yakıtlı Drone'lar, Elektrik-Benzin Yakıtlı Drone'lardan Daha Uzun Uçuş Sürekliliği Sağlıyor

İspanya merkezli bir şirket olan Quaternium, kendine ait benzinli-elektrikli drone’un rekorunu 10 saat 14 dakikayla kırmayı başardı. Peki, hidrojen ve bataryalarla karşılaştırıldığında ortaya koyduğu performans nasıldı?

Drone’ların bu konudaki sürekliliği, son model “multikopter” enerji depolamasını ve güç aktarım mekanizması verimliliğini peşine düşüp takip etmek için oldukça önemli. Bu alanda Quaternium da 2 içten yanmalı motor ve 16 litre 95 oktan benzin kullandığı elektrikli “quadcopter” ile (dört pervaneli robot helikopter) 10 saatlik barajı aşmayı başarıyor. Ancak asıl merak edilen, kurulumunun elektrikli ve hidrojenli seçeneklerle kıyaslandığında nasıl olduğu oluyor.

Drone’ların uçuş süreklilikleri

sıvı hidrojen yakıtlı drone, sıvı hidrojen drone'u

(MetaVista’nın sıvı hidrojen yakıtlı drone’u)

Batarya, hidrojen ve yakıt-elektrik kıyaslamasına bakıldığında varsayım edilebileceği gibi bataryalar, senaryo konusunda epeyce kötü. Hatta bu konudaki Guinness Dünya Rekoru da Türkiye’den çıkma. Sait Yetim, 2015 yılında bataryalı drone’nu 1 saat 51 dakika 51 saniye hava tutarak rekor kırmayı başarmıştı. Tabii bu 10 saat barajı göz önüne alındığında fazla da güzel durmuyor.

Üçlüdeki bir öteki seçenek olan hidrojen, uçuş sürekliliği konusunda daha uzun süreler taahhüt edebiliyor. Güney Kore merkezli MetaVista şirketi, Nisan 2019’da 6 litre değişken hidrojen silindirli ve 800 W Intelligent Energy yakıt hücre şiddet modüllü drone’uyla 12 saat 7 dakika 5 saniyelik uçuş sürekliliği sağladı ve en uzun süreye ulaşmayı başardı.

Yani 6 litrelik akıcı hidrojen tankına sahip drone, 16 litrelik yakıt tankına sahip drone’dan %20 daha pozitif uçuş sürekliliği sunmayı başardı. Tabii bu, yakıt olarak akışkan hidrojen kullanmanın önünde hiçbir engel kalmadığı anlamına gelmiyor.

Akışkan hidrojen, sıvı oksijenle karıştırılarak on yıllarca roket yakıtı olarak kullanıldı. -252,9 derecede kaynaması sebebiyle oldukça soğuk tutulması gerekiyor. Kütlesine kadar enerji yoğunluğu oldukça güzel olsa da hacim konusunda aynı bir koşul değil. Dolayısıyla daha büyük tanklara gereksinim duyuluyor. Keza ufak hidrojen moleküller, depolanmak istenen tankın moleküler yapısındaki boşluklardan dışarı sızma eğilimi de gösteriyor

Comments
To Top