Haber

Her Notasıyla Sizi Filmin İçine Çekecek 32 Efsane Film Müziği

Her Notasıyla Sizi Filmin İçine Çekecek 32 Efsane Film Müziği

Bir filmin nitelikli olması için bazı bileşenlere ihtiyaç vardır. Örneğin çok iyi bir gösterme yönetmeni, sağlam bir öykü kurgusu, başarılı oyunculuklar. Peki, bütün bunları bir araya getirsek deha bir film nitelikli sınıfına girer mi? Öyle fazla kişinin göz ardı ettiği, ancak nitelikli filmlerin hepsinde var olan ve tüm bu saydıklarımızı birleştiren bir alımlılık var: Film müzikleri.

Dünyanın en başarılı filmleri olarak nitelendirdiğimiz öyle fazla filmde görüyoruz fakat film müzikleri iyi olan filmler öteki filmlere nazaran daha pozitif ön planda oluyor. Bugün sizlere, arkadaki planda yer aldığı her saniye filme dair olan duygularınızı en üst seviyeye çıkaracak birbirinden başarılı film müziklerini listeleyeceğiz.

Unutmadan söyleyelim; bu listemizi belirli aralıklarla güncelleyeceğiz. Bitmiş güncellendiğinde listede yer alırsa çok iyi olur dediğiniz film müziklerini yorumlar kısmında bizlere iletebilirsiniz.

Son Güncelleme: 17.06.2019

Godfather (Baba)

Dünyanın en iyi filmlerinden biri olan Baba, filmin ününü deha aşmış müziği ile tüm zamanların en iyi film müzikleri arasında gösteriliyor.

Pulp Fiction (Ucuz Roman)

Biri kült film mi dedi? Ucuz Roman, her yönüyle efsane bir seri, fakat Misirlou şarkısı da ayrıca güzel. İnsan üzerinde bir koşma, ileriye gitme ricası uyandırdığını söyleyebiliriz.

Ghost (Hayalet)

UNCHAINED MELODY. Günümüzde çoğu kişi bu ismi bilmeyecektir. Righteous Brothers’ın ölümsüz müziği, ad olarak çoğu kişinin bilmediği oysa dinlemeye başladığı ilk 5 saniyede tanıyacağı bir müzik. Doğrusu filme de şahane yakıştığını düşünüyorum. Romantik filmlerin en iddialıları arasında kendine yer ediniyor.

Titanic (Titanik)

Titanik, günümüzdeki çıkan filmlerin bile gişesini yakalamakta zorlandığı efsane bir film. Reel bir hikayeyi sağlam bir öyküyle birleştiren film, bizlere Dünya tarihinin en başarılı müziklerinden birini bıraktı. Celine Dion’un akıllara kazınan eseri My Heart Will Go On’u bilmeyeniniz yoktur herhalde.

Avengers (Yenilmezler)

Marvel, Yenilmezler serisini sonlandırdı, ancak bunu yaparken her şeyiyle sağlam bir seri çıkardı. Bunun içinde kuşkusuz film müzikleri de var. Filmin o gaza getiren, “bak acilen Iron Man gelecek” dedirten müziğini unutmamak gerekiyor.

Amelie

Avrupa yapımı filmler bazı şeyleri başarma konusunda eksiklere sahip olsa da müzik şüphesiz onlardan biri yok. Müziksel anlamda kendini geliştiren Avrupa ülkeleri, bu hünerlerini filmlerde kullanıyor. Amelie de bu filmler aralarında en çok ön plana çıkanlardan biri.

John Wick

Saf aksiyon mu istiyorsunuz? O vakit uğrayacağınız kapı John Wick’dir. Filmin müzikleri de bunu kanıtlar nitelikte.

The Last Mohicans (Son Mohikan)

1757 yılında gerçekleşen Fransa – Yerli savaşını konu alan Son Mohikan, hepimizin aklımıza kazınan ve insanın içine hemen hemen yiğitlik aşılayan bir müziğe sahip.

Requiem For a Dream (Bir Rüya İçin Matem)

Filmi izleyen insan sayısı yukarıdaki filmlere tarafından biraz daha az, yalnız izleyen kişiler bilecektir oysa görüp görebileceğiniz en psikolojik filmlerden birisi kendisi. Zaten meşhur müziği de bunu kanıtlar nitelikte. Birbiriyle benzer insanların uğuşturucu kullanmaya başlamasını ve bu uyuşturucunun onlara ne yaptırdığını gösteren çarpıcı bir film. +18 bir film olan Bir Rüya İçin Matem, yaşı uygun olan herkes kadar izlenmesi gereken filmlerden birisi. Filmi izledikten daha sonra belirtilen bir zaman etkisi aşağıda kalabileceğinizi de hatırlatalım.

Gladiator (Gladyatör)

Russel Crowe’u kendisi yapan film diyebiliriz Gladyatör için. Filmin başından sonuna kadar hissettiğimiz o destansı ambiyansın ardında muhakkak ancak Hans Zimmer gibi bir dahinin besteleri bulunmakta. Gladyatör, lüzum hikayesi lüzum bize sunduğu renk paleti gerekse de müzikleriyle sinema dünyasının kült filmleri aralarında yer alıyor.

Kill Bill

İntikam. Sarı. Kan. Bu üç sözcük birleştiğinde dünya üzerinde akla gelen ilk şey Uma Thurman’ın efsane oyunculuğuyla ölümsüzleşen Kill Bill filmi oluyor. Filmi izlerken sizi etkileyecek bir öteki şey ise ıslık melodisine sahip efsane müziği olacak.

Top Gun

Yaşlanmamaya ant etmiş Tom Cruise’un bugünden çok da farklı olmayan gençlik zamanında çekilen film, tekrar herkesin yakından tanıdığı bir film müziğini de beraberinde getiriyor.

Spider-Man 2 (Örümcek Adam 2)

İlk Örümcek Adam serisinin 2. filmi, her ne dek günümüzde çoğu kez eleştirilse de birincil çıktığında fazlasıyla sevilmişti. Dr. Octopus’la karşılaşan Örümcek Adam’ımıza fazla sağlam bir müzik de eşlik ediyordu.

Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi)

Yüzüklerin Efendisi’nin çok pozitif nitelikli müziği var. Bunların hepsini burada veremeyiz, fakat elimizde güneşin, huzurun, mutluluğun notalaşmış halini bildiren çok güzel bir müzik var. Hobbit köyü Shire için üretilmiş olan müzik, en sinirli insanı bile rahatlatacak cinsten.

Pirates of the Caribbean (Karayip Korsanları)

Film müziği denildiği süre zaten akla gelen birincil filmlerden birisi Karayip Korsanları oluyor. Hans Zimmer’ın da öyle fazla müziği bulunan efsane hızlı, günümüzün en popüler filmleri aralarında yer almaya devam ediyor.

Matrix

Bilim kurgunun en başarılı örneklerinden olan Matrix, müziği ile de hafızalarımızın kıyı köşelerinin birinde kendine yer etti. Dünyanın gerçekliğini bize sorgulatan müzik, seriyi gözümüzde daha da değerli kılıyor.

Lion King (Aslan Kral)

Çocukluğumuzun efsane filmlerinden biriyle daha karşınızdayız. Aslan Kral, pek fazla insanın hayatında özel bir yere sahip. Filmin müziği de insanın içinde ayrı duyguların oluşmasını sağlıyor.

The Dark Knight Rises (Kara Şövalye Yükseliyor)

Joker’li Kara Şövalye filminin ardından gelen Kara Şövalye Yükseliyor, şayet beklentilerin azıcık aşağıda kaldı ama müzik konusunda bizleri müthiş bir besteyle tanıştırdı. DC’nin karanlık çizgisini bu tatlarda korumaya devam etseydi çok daha iyi olurdu dedirtecek Hans Zimmer imzalı müzik, serinin tüm soundtrack’lerinle birleşince eşsiz bir şeyi bize sunuyor.

Inception (Açılış)

Evet biliyoruz, daha şimdiden fazla fazla Hans Zimmer gördünüz, oysa söylemeliyim bu daha başlangıç. Ünlü sanatçının en başarılı parçalarından biri olarak gösterilen Time, Başlangıç filmi ile hafızalarımıza kazındı. Mükemmel bir hikaye örgüsünün ardındaki filme amaç kazandırmaya çalışırken müzikler bize sık sık yardımcı oldu.

Leon

Kült filmlerin arasında kendisine sağlam bir yer edinen, bir dönemin tarz trendini belirleyen Leon, Sting’in baki eseri Shape of My Heart şarkısı ile akıllarımıza kazındı. Natalie Portman’ın 13 yaşında olmasına rağmen mükemmel oyunculuk sergilediği film, dünyada izlenmesi gereken filmler aralarında yer alıyor.

Interstellar (Yıldızlararası)

Uzay boşluğunda, dünyadan, ailenizden en uzaktan noktada olduğunuzu düş edin. Elinizde pozitif bir seçenek yok, uzayın bütün fizik kuralları sizin ufak kızınıza ulaşamamanız için uğraşıyor. İşte Hans Zimmer, bu ambiyansı bir müzikle size aktarabiliyor. S.T.A.Y isimli beste, dünyanın tozlar içinde değil olmaya yüz tuttuğu ve insanların artık son bir umut olarak uzayda kurtuluş aradığı Yıldızlararası filmini daha da özel kılıyor. Film, 2014 yapımı olmasına rağmen serimizin kült filmleri aralarında yer alıyor.

Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

2. Dünya Savaşı, daha önce yaşanan bütün savaşlardan daha kanlı bir savaştı. Bu savaş sonucunda milyonlarca günahsız insan hayatını kaybetti. Schinder’in Listesi, karanlığın içinde bile bir ışık olduğunu bizlere gösteriyor.

Braveheart (Gözü Kara Kalp)

Cesur Kalp, başarılı hikayesiyle bizi mest eden bir filmdi. Kuşkusuz, hoş filmlerin hemen hemen hepsinde olduğu gibi müzik olarak da son derece kaliteli seçimler yapılmıştı.

Bodyguard

Romantik müzik denildiğinde aklımıza gelen ilk müziklerden biri olan I Will Always Love You, bu film için yazıldı. Şarkının sahibi filmin başrol oyuncusu olunca fazla daha acıklı bir filmle karşılaşıyoruz.

Rocky

Biri gaza getirme mi dedi, Rocky bu konuda en başarılı filmlerden biri. Bu başarısının ardında, dünya üzerindeki hemen hemen herkesin dinlediği müziğinin bulunduğunu söyleyebiliriz. İnsanın içerisinde boksör olma duygusu doğurmuyor mu sizce de?

The Good The Bad and The Ugly (İyi Kötü Çirkin)

Western filmlerin en meşhur temsilcilerinden biri olan İyi Kötü Çirkin, Clint Eastwood gibi bir efsane ile karşımıza çıkıyor. 1966 yapımı olan filmin müziği de hala hafızalarımızda yer ediniyor.

Harry Potter

Harry Potter, öteki filmlere tarafından müzik konusunda azıcık cılız kalıyor, ancak buna karşın listemizde olmayı hak etti. Çocukluğumuzda bu sesi eksik duymadık sonuçta.

Avatar

Avatar, pek çok yönden unutulmaz bir filmdi. Ilk Önce sinema evrenini yepyeni bir teknolojiyle tanıştırmıştı. Bu yönünün dışarıya çok sağlam bir hikayeyle de gelen film, bize sunduğu yeni dünyayı ve bu dünyanın savaşını müzikleriyle de hissetmemizi sağlıyor.

Sweet November (Kasım’da Aşk Başkadır)

Keanu Reeves mi sağlam müziklerin olduğu filmde oynuyor, yahut kaliteli filmler mi ayrıca sağlam müzik keza de Reeves’i seçim ediyor bilemiyoruz, ama bu adam az daha kaliteyi çeken bir mıknatıs gibi. Kasım’da Aşk Başkadır filminde bulunan Enya imzalı Only Time şarkısı da bunlardan biri.

Pearl Harbor

Yine bir Hans Zimmer dokunuşu. ABD’nin 2. Dünya Savaşı’na katılmasını ve savaşın seyrini Almanya’dan İngiltere ve kendi tarafına çekmesine niçin olan Pearl Harbor saldırısını anlatan film, savaşın her ne şekilde, kiminle, kime karşısında olduğu fark etmeksizin çok kötü bir şey olduğunu bizlere gösteriyor.

Mission Impossible (Görevimiz Tehlike)

Görevimiz Risk denildiğinde filmin kendisinden fazla müziği hatırlanıyor. Bir operasyon olduğunda arka plana fazlasıyla yakışan müzik, bugün bile herkes göre sevilerek dinleniyor.

Star Wars (Yıldız Savaşları)

Star Wars’un ikonikleşen İmparatorluk Marşı’nı dinlemeyen yoktur herhalde. Darth Vader çıktığı zamanlarda karşımıza meydana çıkan bu marş, son derece güzel sahnelerin oluşmasına da neden olurdu.

Listemiz şimdilik burada bitiyor. Eğer bu müzikler dışarıya kesinle bu da olmalıydı dediğiniz müzikler varsa yorumlarda bize iletebilirsiniz.

Comments
To Top