Haber

Her Gün ‘Fast Food’ Yemenin Geri Dönüşü Olmayan 8 Yan Etkisi

Her Gün ‘Fast Food’ Yemenin Geri Dönüşü Olmayan 8 Yan Etkisi

Birçoğumuzun günlük yaşantısında tükettiği ya da tüketmek zorunda kaldığı fast food merkezli öğünler bulunuyor. Peki ya bunu alışılmışlık hâline getirirsek? Fast food yemenin zararları asıl olarak bunu her gün olacak şekilde bir alışılmışlık hâline getirirsek ortaya çıkıyor.

Fast food dediğimizde her ne dek aklımıza burger, döner, pizza ve sanki yiyecekler gelse de doğrusu dondurulmuş hazırlanmış gıdaların bir birçok da fast food kategorisine girebiliyor. Bu yönden baktığımızda günlük olarak tükettiğimiz çoğu ürün gerçekten fast food olmuş oluyor. Fast food yemenin zararları nelerdir? Her gün fast food harcamak uzun vadede sağlığımızı nasıl korkutma ediyor? Bilimsel cevaplarına yakından bakıyoruz.

Her gün ‘Fast Food’ yemenin zararları:

Yüksek kan basıncı (Hipertansiyon) hastası olma riskiniz artar. Kalp krizi geçirme olasılığınız yükselir. Fast food, beslenme ve vitamin eksikliğine neden olur. Müşteri 2 diyabet hastası olma riskiniz artar. Sürekli fast food harcamak kanser riskini yükseltir. Yoğun fast food tüketimi sonucunda vücudun şişlik oranı artar. Şeker ve asit diş bozulma hızında artışlar meydana getirir. Yüksek kolesterole yakalanma ihtimaliniz artar.

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) hastası olma riskiniz artar:

fast food yemenin zararları tansiyon

Amerikan Yürek Derneği verilerine göre birçoğumuz yediğimiz fast food gıdaların içerisindeki ne dek fazla tuz bulunduğundan haberdar değiliz. Yediğimiz hazır patates kızartmaları, cipsler ve sanki çoğu gıdada, dinç bir bireyin jurnal tüketim miktarı olan 2.300 mg sodyumun çok çok üstü değerlerde tuz bulunuyor. Bir burger zincirinde tüketeceğiniz ortalama bir menüde 2.000 mg değerine yakın sodyum bulunuyor ve bu sodyum tüketimi yalnızca tek bir öğünde gerçekleşiyor.

Eğer her gün bir şekilde jurnal sodyum miktarının üstüne çıkmaya devam ederseniz, yüksek tansiyon hastası olma ihtimaliniz her geçen gün benzeşen orantılı şekilde artıyor. Yapılan araştırmalara göre haftada 4 ya da daha pozitif gün hazır patates kızartması tüketen bireyler, %17 daha artı Hipertansiyon hastası olma riski taşıyor.

Yürek krizi geçirme olasılığınız yükselir:

fast food kalp krizi

Yüksek tansiyona niçin olan yüksek sodyum miktarı, aynı zamanda kalp krizi ihtimalini de arttırıyor. Ama fast food gıdaların içerisinde kalp krizi riskini arttıran başka faktör maddeler de bulunuyor. Burgerler, patates kızartmaları, pizzalar ve yarı çoğu hazır yiyecek yüksek miktarda doymuş yağ içeriyor. Bu dolu yağlar ise zaman içerisinde esas atardamar damarlarda birikerek tıkanmalara yol açabiliyor. Damar tıkanıklığı ise yürek krizini ve inmeleri tetikleyen en büyük etkenlerden.

Klinik araştırmalarına kadar bir insanın günlük olarak tüketmesi gereken yağ miktarı 44 ile 78 gram aralarında yer alıyor. Bir burger zincirinde tüketebileceğiniz sıradan bir hamburgerin veya çizburgerin içerisinde ise 89 gram değerine yakında doymuş yağ bulunuyor. Bu gıdaları her gün tükettiğinizde ise yüksek kalp krizi riski ile aleyhinde karşıya kalmak işten bile olmuyor.

Fast food, gıda ve vitamin eksikliğine niçin olur:

fast food zararları

Günlük olarak ahenkli şekilde fast food tüketirken, yiyecek yönünden ast oysa beceriksiz kalmayacaksınız. Hatta ihtiyacınız olandan daha fazla kalori içeren besini vücudunuza alacaksınız. Lakin faydalı besinler ve vitaminler yönünden vücudunuz bir hâyli beceriksiz kalacak.

İleride oluşabilecek ciddi hastalıkları önlemek için uygulamanız gereken yöntem ise fazla basit. Fast food tüketimini adamakıllı bırakmadan bile tüketim sıklığını azaltarak boşlukları sebze tabanlı besleyiciliği yüksek gıdalarla yüklenmek tatmin edici olacaktır.

Müşteri 2 diyabet hastası olma riskiniz artar:

tip 2 diyabet riski fast food

Şeker, sodyum, doymuş yağ ve yüksek karbonhidrat, Alıcı 2 diyabet hastalığına neden olan maddelerin başında geliyor. Ast diyabet hastası olma konusunda bulunduğunuz yaşın, ailenizde bu hastalığı taşıyanların sayısı ve yüksek kan basıncı gibi durumlarda etkili oluyor. Fakat yüksek yağ, şeker ve sodyuma dayalı gıda şekli, kanınızda yer alan trigliserit miktarını arttırarak herif 2 şeker hastalığı hastalığına yakalanma riskini yükseltiyor.

Bu hastalıktan korunmak istiyorsanız, bilhassa yüksek miktarda şeker içeren içecekleri bırakmanız gerekiyor. Alışılmış kola çeşitlerinde 100 ml başına 10,6 gram şeker bulunurken enerji içeceklerinde bu arz 13 grama değin çıkabiliyor. Ayrıca yüksek şeker miktarı yalnızca içeceklerle sınırlı kalmıyor. Yediğimiz burgerlerin ekmeklerinde, patates kızartmasında, dondur ve türevi fast food gıdalarda fazla yüksek oranda şeker bulunuyor. Jurnal dinç bir insan için tüketilmesi gereken şeker miktarı 36 gram olarak açıklanıyor. Bir gün içerisinde yalnızca 2 kadeh kola içerek bile fiilen almamız gereken şekerin iki katını tüketmiş oluyoruz.

Aralıksız fast food harcamak kanser riskini yükseltir:

fast food kanser

Her gün fast food yemenin zararları bu değin fazlayken, kanser riskini yükseltmesi de zaruri oluyor. Son 10 takvim dönemde görülen sütun, prostat ve göğüs kanserlerinin birçoğu tüketilen fast food gıdaların etleriyle ilişkilendiriliyor. 2008 yılında yapılan araştırmada fast foodlarda bulunan PhIP maddesinin kansere yol açtığı ortaya çıkmış ve açılan dava sonucu fast food zincirleri ürünlerine PhIP uyarısı hazırlamak zorunda kalmıştı.

Uzmanlar ise fast food tüketmeyi iyice teslim etmek yerine, fast food tüketim sıklığını mümkün olan mertebede en aza indirmeyi tavsiye ediyor, çünkü fast food harcamak her ne dek sağlığı etkilese de hiç tüketmemek de bireylerde ruhsal sıkıntılara niçin olabiliyor. Bu yüzden bireylerin sağlık durumlarını korumak için fast food tüketimini en düşük seviyede tutması gerekiyor.

Yoğun fast food tüketimi sonucunda vücudun şişkinlik oranı artar:

fast food sodyum şişkinliği

Her gün fast food tüketmenin daha çok yaşam kalitesini ve cisim dengesini etkileyen yan etkilerine baktığımızda artan gövde şişkinlik oranı karşımıza çıkıyor. Şişkinlik artmasına niçin olan şey ise daha önce belirttiğimiz fast food gıdalarda bulunan yüksek sodyum yani tuz miktarı oluyor. Günlük tüketim miktarı olan 2.300 mg sodyumu aşmak, vücutta gözle görülür sodyum öbeklerinin ve ödemlerin oluşmasına neden oluyor.

Şeker ve asit diş çürüme hızında artışlar meydana getirir:

fast food diş çürümesine yol açar mı

Her ne kadar uyumlu olarak dişlerinizi fırçalasanız ve diş bakım ürünleri kullansanız da düzenli fast food tüketimi, yaptığınız bu diş bakımının boşuna gitmesine neden olacaktır. Bilhassa kola, gazoz gibi şekerli ve gazlı içeceklerin ve fast food tatlı tüketimi fazla ise diş sağlığınız büyük ölçüde olumsuz etkilenecektir.

Yüksek kolesterole yakalanma ihtimaliniz artar:

fast food yüksek kolesterol

Piyasada bulunan o kadar çok fast food gıdada fazla düzeyde hayvansal alt ürünler ve hayvansal yağlar bulunuyor. Sindirimi epey zorlama olan bu yağlar ise bağırsaklarda sindirilmeden doğrudan doğruya kana karışıyor ve damarlarımıza taşınıyor. Sindirilmemiş şekilde damarlarda biriken bu yağlar ise yüksek kolesterol değerleri görmemize neden oluyor. Yüksek kolesterolün bir sonraki yıkıcı etkisi ise damar tıkanıklığı ve sonucunda gelen kalp krizleri veya inmeler olabiliyor.

Her gün fast food yemenin zararları ortada olduğu hâlde, sundukları rahatlık ve zevk sebebiyle fast food gıdalar günlük yaşantımızda büyük bir yere sahip. En azından iyice fast food tüketimini teslim etmek yerine, tüketim sıklığını azaltmakta menfaat var. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Fast food tüketme sıklığı nasıl azaltılabilir? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top