Haber

Her Annenin Okuması Gereken Çocuk Gelişim Kitapları

Her Annenin Okuması Gereken Çocuk Gelişim Kitapları

Günümüz koşullarında ırk bir ya da iki çocuk sahibi oluyor ve o çocuğu en iyi şekilde geliştirmek istiyorlar. Bütün da bu noktada, ebeveynlerin yardımına çocuk gelişim uzmanları tarafından kaleme alınan çocuk gelişim kitapları koşuyor.

Anne ve babaların veya yalnızca annelerin okuması gereken kitapları da taşıyan çocuk gelişim kitapları, ebeveynlere ve ebeveyn adaylarına, çocukların doğrusu oldukça kompleks olan psikoloji ve fizyolojilerini anlama konusunda tezgâhtar oluyor. Çocukların mutlu, kendine güvenen, travmalardan uzaktan yetişkinler olmaları için tüm ebeveynlerin okuması gereken çocuk gelişim kitapları var.

Anneler için en iyi çocuk gelişim kitapları:

Kardeş Kardeş Geçinen Çocuklar Yetiştirmek – Hatice Kübra Tongar Kişilik Gelişiminde Cezasız Eğitim – Adem Güneş Anne Baba Lütfen Beni Anla – Joanna Faber, Julie King Çocukluğa Geçiş Sorunlarına Mucize Çözümler – Tracy Hogg, Melinda Blau Anne Beynim Aç – Bahar Eriş Çocuğunuza Kulak Verin – Aletha Solter Bütün-Beyinli Çocuk – Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson Geliştiren Anne-Baba – Doğan Cüceloğlu  Beni Ödülle Cezalandırma – Özgür Bolat Doğumdan İtibaren Montessori – Paula Polk Lillard, Lynn Lillard Jessen

Kardeş Kardeş Geçinen Çocuklar Geliştirmek – Hatice Kübra Tongar

çocuk gelişim kitapları, kardeş kardeş geçinen çocuklar yetiştirmek

Yayınevi: Hayy Kitap

Fıtrat Pedagojisi ve Bağırmayan Anneler kitaplarının yazarı Hatice Kübra Tongar, öyle fazla ailenin kabusa dönüşen macerası olan kardeş kıskançlığının nedenlerini ve çözümlerini kaleme aldı. Çocuğunuzun kardeşini neden kıskandığını anlamaya çalışırken kendi çocukluğunuza da ışık tutacak ve yazarın deyimiyle evinizi çocuk bağırtıları değil, çocuk cıvıltıları dolduracak.

Kişilik Gelişiminde Cezasız Eğitim – Adem Güneş

çocuk gelişim kitapları, kişilik gelişiminde cezasız eğitim

Yayınevi: Timaş Yayınları

Pedagog Adem Güneş  tarafından kaleme alınan kitap, eğitimin ilk kalesi olan aile içi eğitimde ödül ve canice kavramını inceliyor. Genel fakat hatalı bir kanı olan ödül – canice sistemiyle bahşedilen eğitimin ileride çocuklarda psikolojik sorunların temelini oluşturacağını söyleyen Güneş, bu kitapta çocuk eğitimi üstüne altın özelliğinde tavsiyeler veriyor.

Anne Baba Lütfen Beni Anla – Joanna Faber, Julie King

çocuk gelişim kitapları, anne baba lütfen beni anla

Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Çocuk psikoloji kitapları değin, ebeveyn psikolojisine odaklanan kitaplar da önemlidir. Joanna Faber ve Julie King tarafından kaleme alınan bu kitap, çocuğunu yetiştirirken yorulduğunu, ona yetmediğini düşünen hatta kendine bile itiraf edemediği duygularla dolup taşan anne ve babalara bir can simidi uzatıyor. Bu can simidine tutunarak keza kendinizi ayrıca de çocuğunuzu yaşanan engebeli süreçlerden başarıyla çıkarabilirsiniz. 

Çocukluğa Geçiş Sorunlarına Mucize Çözümler – Tracy Hogg, Melinda Blau

çocuk gelişim kitapları, çocukluğa geçiş sorunlarına mucize sorunlar

Yayınevi: Gün Yayıncılık

Bebeklikten çocukluğa geçişte yaşanan memeyi bırakma, tuvalet eğitimi, 2 yaş sendromu, uyku sorunları ve daha nice değişim ile ilgili anne ve babaların akıllarında oluşan sorulara Tracy Hogg ve Melinda Blau bu kitap ile yanıt veriyorlar. Kitap yalnızca bıktırıcı bilgilerden oluşmuyor, yazarların ve farklı annelerin deneyimlediği yöntemler ve gerçek hikayeler üzerinden bir anlatı sunuyor. 

Anne Beynim Aç – Bahar Eriş

çocuk gelişim kitapları, anne beynim aç

Yayınevi: Alfa Yayın

Çocukların sadece midesinin değil, aklının ve ruhunun da doyması gerektiğini söyleyen yazar Bahar Eriş’in kaleme almış olduğu bu kitap; anne ve babaların çocuk ile nasıl zinde bağlar kurabileceğine odaklanıyor. Çocuğunuz ile derin ve düşünceye dayalı güçlü bağlar oluşturarak onun kendi ayakları üzerinde durabilen bir erişkin olmasının temellerini atmak sizin elinizde.

Çocuğunuza Kulak Verin – Aletha Solter

çocuk gelişim kitapları, çocuğunuza kulak verin

Yayınevi: Doğan Kitap

Çocuklarda 2 yaşında başlayan ve takriben 8 yaşına kadar süren, bazılarının ilk ergenlik bazılarının bebeklikten çocukluğa geçiş dediği süreç cümbür cemaat için baskı geçiyor olabilir. Yaşanan gelişim sorunları, kardeş kıskançlıkları, hiddet nöbetleri ile başa çıkma konusunda size yardımcı olmak için Aletha Solter göre kaleme alınan bu kitap ile yaşanan zorlu süreci nasıl başarılı bir şekilde atlatacağınızı öğreneceksiniz.

Tüm-Beyinli Çocuk – Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson

çocuk gelişim kitapları, bütün beyinli çocuk

Yayınevi: Diyojen Yayıncılık

Nöro-psikiyatrist Daniel J. Siegel ve aile danışmanı Tina Payne Bryson göre kaleme alınan bu kitap, yetişkinlerin anlamakta güçlük çektiği çocuk beyni ve psikolojisi hakkında kayda değer bir rehber özelliğinde. Bu kitap ile amaç veremediğiniz çocuk davranışlarının altında yatan sebepleri öğrendiğiniz süre çok şaşıracak ve bir ebeveyn olarak çocuğunuza görünüm açınız kökten değişecek.

Geliştiren Anne-Baba – Doğan Cüceloğlu 

çocuk gelişim kitapları, geliştiren anne baba

Yayınevi: Remzi Kitapçı

Psikolog Doğan Cüceloğlu, kendisine yazılan mektuplardan ilham almış ve anne – babaların yaşadığı sorunların sadece kendilerine özel olup olmadığını merak etmeleri üstüne yoğunlaşmış. Önceki kuşaklar ile bugünün ebeveynlerinin sorunlarının aynı görünse bile toplumun gelişmesi ile bambaşka şekillerde ortaya çıktığını bildiren Cüceloğlu’nun kaleme aldığı bu kitap doğruca ayrıca çocuğunuzu, ayrıca kendinizi, hem de kendi ebeveynlerinizi daha iyi anlayacaksınız.

Beni Ödülle Cezalandırma – Hür Bolat

çocuk gelişim kitapları, beni ödülle cezalandırma

Yayınevi: Doğan Kitap

Eğitim bilimci Özgür Bolat göre kaleme alınan bu kitap, çocuk eğitiminde ödül ve ceva sistemini sorguluyor. Çocuğunuza yaptığı iyi eylemler sonucu ödül, kötü eylemler sonucu ise canice devretmek uzun vakit en içten eğitim metodu olarak benimsenmişti. Ama Hür Bolat bu kitabı ile tabuları yıkıyor ve çocuğunuzu negatif etkileyen bu yöntemi geride bırakarak çocuğunuzu nasıl zinde bir yetişkin olarak yetiştireceğinizi anlatıyor.

Doğumdan İtibaren Montessori – Paula Polk Lillard, Lynn Lillard Jessen

çocuk gelişim kitapları, doğumdan itibaren montessori

Yayınevi: Kaknüs Yayınları

Montessori, çocuğunuzun hayatının ve eğitim sürecinin her alanında uygulayabileceğiniz bir felsefedir. Bu gelişim felsefesi yöntemi ile çocuğunuzun motor becerilerinin daha süratli gelişmesini ve kendi kendine yetmesini sağlayabilirsiniz. Paula Polk Lillard ve Lynn Lillard Jessen tarafından kaleme alınan bu kitap ile montessori felsefesinin farklı yaş grubundaki çocuklarda nasıl uygulayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Her anne ve babanın okuması gereken çocuk gelişim kitapları listemizde yer alan kitaplar, genel çocuk psikolojisini anlamanız ve bir takım sorunların üstesinden gelmeniz için kaleme küskün kitaplardır. Çocuğunuzun yaşına, cinsiyetine, yaşadığınız soruna özel olarak uzmanlar kadar kaleme dargın daha öyle fazla bambaşka kitabı inceleyerek çocuk eğitimi konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Comments
To Top