Haber

Hem Volkswagen Hem de Tesla, Uygun Fiyatlı Elektrikli Otomobiller Üzerinde Çalışıyor

Hem Volkswagen Hem de Tesla, Uygun Fiyatlı Elektrikli Otomobiller Üzerinde Çalışıyor

Geleceğin otomotiv sektörü, elektrikli araçların civarda şekilleniyor. Bu alanda Elon Musk’ın CEO’luğu üstlendiği ABD’li şirket Tesla başı çekerken Volkswagen gibi diğer sektör devi firmalar da kendi elektrikli otomobilleri üzerinde çalışıyor. Fakat bu araçların iki taraflı bir noktası var: Yüksek fiyat etiketleri.

Son dönemlerde ortaya çıkan yeni bir rapora göre keza Tesla keza de Volkswagen daha yerinde fiyatlı elektrikli otomobiller üstünde çalışıyor. 25 ila 30 bin dolar aralarında fiyat etiketine sahip olması beklenen bu otomobillerin, dünya çapında elektrikli araçlara geçişi daha yerinde hale getirmesi bekleniyor.

Pil teknolojisindeki gelişmeler, yerinde fiyatlı elektrikli otomobillere imkân sağlıyor:

Tesla

Yüksek fiyatlar, araç satın alanların elektrikli araçlara kıyasla tercihini geleneksel eski kalıntı yakıtlı bir araçtan yandan kullanmasındaki en büyük etmen olarak biliniyor. öte yandan elektrikli araçların en pahalı parçalarından biri olan bataryalardaki gelişmeler, bu araçların fiyatının düşmesinde büyük rol oynuyor. Son yıllarda çoğalan sürüş menzilleri de daha fazla tüketicinin elektrikli otomobille ilgilenmesine yardımcı oluyor.

Eylül ayında Tesla, 25 bin dolardan başlayan fiyat etiketlerine sahip olan ve yeni bir batarya teknolojisi kullanan daha küçük ancak uzun menzilli bir elektrikli otomobil planladığını duyurdu. Şirketin CEO’su Elon Musk hem aracın tamamen otonom olacağını ve önümüzdeki üç sene içerisinde yollardaki yerini alacağını söyledi.

Musk, daha önce Tesla’nın büyük ihtimalle hiçbir vakit 35 bin doların aşağı bir otomobil üretmeyeceğini söylemişti. Tesla’nın kendi bataryalarını geliştirmesi, maliyetlerin düşmesine ve şirketin daha uygun fiyatlı otomobiller üretmesine müsade verecek gibi görünüyor.

Volkswagen

öte taraftan Alman otomotiv devi Volkswagen, Polo büyüklüğünde bir elektrikli otomobili hedefliyor. Şirket aracın tam olarak ne süre piyasaya sürüleceğine dair data paylaşmadı fakat raporlar, 2024 ile 2025 yıllarını göze çarpan ediyor. Fiyatlandırmanın ise 20 bin eurodan başlaması bekleniyor.

Comments
To Top