Haber

Hayvanlar Üzerinde Yapılan Deneylerde Molnupiravir’in Bulaşıcılığı Tamamen Durdurduğu Görüldü

Hayvanlar Üzerinde Yapılan Deneylerde Molnupiravir'in Bulaşıcılığı Tamamen Durdurduğu Görüldü

Dünyanın dört bir yandaki bilim insanları, yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşısında aşı çalışmalarına devam ederken bir yanlamasına da hastalığa aleyhinde tedaviler geliştiriliyor. Bu kapsamda tek tek ilaçlar ve ilaç kombinasyonları üzerinde çalışan araştırmacılar, çözümün daha önce SARS ve MERS tedavilerinde kullanılan Molnupiravir’de olabileceğini düşünüyor.

Georgia Üniversitesi’nin Evre 2 çalışmalarını tamamladığı araştırmaya tarafından Molnupiravir adlı ilacın kullanıldığı asemptomatik hastalar, virüsü diğer kişilere bulaştırmayacak. İlacın hayvanlar üstünde test edildiği kaydedilirken sonuçlar ise “umut verici” olarak nitelendirildi.

Dağ gelincikleri üzerinde deneme edildi:

Virüs

NTV’nin haberine kadar araştırma dahilinde dağ gelincikleri iki bambaşka gruba ayrılırken, bir gruba Molnupiravir adlı ilacı verirken diğer gruba ise plasebo verildi. Yapılan araştırmalar sonucu Molnupiravir bahşedilen gruba 24 saat sonra eklenen yeni ve dinç üyeler aralarında herhangi bir bulaş olmadığı, öteki grupta ise virüsün yeni üyelere bulaşmaya devam ettiği saptandı.

Araştırmacılar, gelincik temelli verilerden yola çıkarak ilaçla çare edilen COVID-19 hastalarının, ilacın verildiği andan itibaren 24 saat içinde bulaşıcılığı kaybedeceğini düşünüyor. Bulaşıcılığın önüne geçerek yerel salgınların çabucak bastırılabileceği söyleniyor.

Daha önce grip ilacı olarak kullanılan Molnupiravir’in, daha sonra SARS ve MERS virüsleri üstünde de etkin olduğu kanıtlandı. Bu çalışmadan bağımsız olarak ilacın halk müziği üzerindeki etkisini ölçmeye çalışan diğer araştırmalar da bulunuyor.

Bambaşka birkaç merkezin haziran ayından beri insan denemelerine devam belirtilirken, sonuçların bu ay içerisinde açıklanması bekleniyor. Sonuçlar neticesinde Molnupiravir’in virüse karşısında etkili bir ilaç olarak piyasaya sürülebileceği belirtiliyor.

Comments
To Top