Haber

Hayvan ve İnsan Gücü Olmadan Çalışan İlk Araba Nasıl Üretildi? İşte Henry Ford ve Quadricycle’ın Hikayesi

Hayvan ve İnsan Gücü Olmadan Çalışan İlk Araba Nasıl Üretildi? İşte Henry Ford ve Quadricycle’ın Hikayesi

Günümüz dünyasında arabalar olmazsa olmaz teknolojilerden biridir. En azından herkes karayolu toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Oysa 19. yüzyılın sonunda araç olarak kullanılabilen yalnızca bisiklet ve atlı arabalar vardır. Ta ancak Quadricycle, Henry Ford göre buluş edilene değin. Bugün için epeyce basit ancak dönemi için devrim niteliğinde bir buluş olan Quadricycle ve Henry Ford’un ilham veren bir hikayesi var.

Henry Ford gibi zeka olarak nitelendirebileceğimiz ahali, görünenden fazla daha fazlasını görürler. Quadricycle gibi bir aracın icadı da böyle bir görme hikayesine dayanıyor. Henry Ford ve ona yardımcı bazı mühendis arkadaşları her şeyi göze alıp Quadricycle aracını icat etmeselerdi, bugün alıştığımız otomobil endüstrisi olmazdı.

Bir mucidin doğuşu:

henry ford, thomas edison

Henry Ford, Thomas Edison ve ekibi

Quadricycle icadından önce Henry Ford’u o güne getiren sürece göz atmak gerekiyor. 1863 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Ford, esas mühendislik ve çıraklık eğitimlerini tamamladıktan sonradan 1879 yılında  hayatını değiştirecek kent olan Detroit’e taşındı. Westinghouse Company şirketinde benzinli motorlar üzerine incelemeler yaptı ve karısı Clara Bryant ile evlendi.

Hayatındaki en manâlı adım ise Thomas Edison kadar kurulan Edison Illuminating Company şirketinde işe başlamasıdır. Yıllarca burada çalışan Henry Ford hem büyük mucit Thomas Edison ile ayrıca de birbirinden yetenekli diğer mühendisler ile tanışarak arkadaş oldu. Quadricycle fikri de bu arkadaşlarından biri tamamen ortaya çıktı.

Atlar veya insan gücü olmadan çalışabilen bir aracın doğuşu:

Henry Ford, Quadricycle

Edison Illuminating Company şirketinde Henry Ford ile birlikte çalışan mühendis arkadaşı Charles King, bir gün American Machinist dergisinin Kasım 1895 tarihli sayısında bir makale görüyor ve Ford’un hoşuna gideceğini düşünerek ona gösteriyor. Yazıda atsız, benzinli motorla çalışan, hafif ve enerjik arabalardan bahsediliyor ve Ford bir aydınlanma yaşıyor.

Benzinli motorlara alaka duyan ve konu hakkında çalışmaları olan Henry Ford, zaten uzun zamandır aklında olan bir projenin bu yazı ile tamamlandığını ve artık projeye odaklanması gerektiğini anlıyor. Proje basit; atlar ve insan gücü olmadan çalışabilen bir araç.

İlk incelemeler başlıyor:

Henry Ford

Edison Illuminating Company şirketinde esnek egzersiz saatleri ile çalışıyor olan Henry Ford’un aklındaki projeye odaklanmak için kullanabileceği bol miktarda vakti vardı. Aklındaki projeyi yapmak için de en yerinde yer Bagley Bulvarı üzerindeki evinin arkadaki bahçesinde bulunan minik bir kulübeydi. Zaten büyük icatlar evlerin garajları ya da izbe kulübelerden çıkar.

Planı hazırdı fakat bütün aşamaları elle tamamlanacak olan bir arabulucu tek başına yapması muhtemel değildi. böylece Henry Ford, mühendis arkadaşları  David Bell, James Bishop, George Cato ve Edward Huff’dan oluşan özel bir ekip kurdu. Ekip, işlerinden arta kalan bütün zamanı Ford’un evinin arkadaki bahçesinde ufak kulübede geçiriyor ve Quadricycle aracını ortaya çıkarıyorlardı. 

Kolay ve hafif malzemeler:

Henry Ford, Quadricycle

O gün ekibin elinde, günümüz araba teknolojilerinin hiçbiri hatta yeterli malzeme bile defalarca yoktu. Bu yüzden onlar eldeki malzemeleri en iyi şekilde değer biçmek için zekalarını ve mühendislik becerilerini kullandılar.

Quadricycle yapılırken çelik, ahşap, kauçuk, bez ve sırça araç gereç kullanıldı. Bisikletten hallice olan Quadricycle için 3 metrelik özel bir bisiklet zinciri alındı. Ford, vasıta için kullanılan kılavuzları, kalıpları ve vida dişlilerini kendi elleriyle yaptı. Aracın iki silindirli, basit bir motoru vardı ve toplam ağırlığı 500 kilo kadardı. 

Anlamı “dört tekerlekli bisiklet” olan Quadricycle’a duvar engeli:

Henry Ford, Quadricycle

Tarih her tarafında ayrı yenilikler icat eden mucitlerin başına olur olmadık aksilikler gelmiş, bir takım kişiler tarafından önlerine engeller konmuştur. Henry Ford da her mucit gibi sorunlar yaşadı fakat en büyük engeli de kendi kendine koydu; kulübenin duvarları.

Komik de olsa ne Henry Ford ne de ekibin geri kalanı Quadricycle’ın boyutunu dürüst olarak hesaplayamamışlardı. Düşündüklerinden daha büyük olan araç, kulübenin kapısından geçmiyordu. Kuşkusuz hiç kimse bir mucidin önüne duvar öremez. Anlatılanlara tarafından Henry Ford balyozu kaptığı gibi kendi kulübesinin duvarının yarısını aşağıda indirmiş ve aracın yolunu açmış.

Quadricycle ile yollarda:

Henry Ford, Quadricycle

Her mucidin icadını denediği ve halka sunduğu bir gün vardır. O gün Henry Ford için 4 Ocak 1896 sabahı, saat sabaha karşı 04.00’tü. Yanında ekibinden yalnızca Edison Illuminating Company şirketinde de baş tezgâhtar mühendisi olan James Bishop vardı.

Ford, Bagley Bulvarı üzerindeki evinin arka bahçesinde yer alan kulübeden, kendi elleriyle kırdığı duvarın arasından Quadricycle’ı sürerek dışarı çıktı. Ford, Quadricycle’ı Grand River Bulvarı’ndan altında dürüst sürdü ve üç başlıca sokak dolaştı. Bishop, Quadricycle’ın önünde bisiklet sürüyor ve halkı ilk olarak gördükleri bu vasıta konusunda kaza olmaması için uyarıyordu.

Quadricycle, sadece iki bisiklet hızındaydı, geri vitesi yoktu, frenleri bile bisiklet frenine aynı bir sistemden oluşuyordu ama yine de Henry Ford’un hayali reel olmuştu. At veya insan gücü olmadan, benzinli motorla çalışan birincil vasıta Quadricycle yollardaydı. 

Ford Motor Company:

Henry Ford, Quadricycle

Henry Ford, Quadricycle aracını 200 dolara sattı (O yıllarda büyük paraydı). Elde ettiği parayla daha gelişmiş vasıta sistemlerine yatırım yaparak ilerledi, 12 farklı iş insanını inandırıp yatırım aldı. Sonunda bugün herkesin bildiği Ford Motor Company şirketini kurarak günümüz otomobil endüstrisinin temellerini attı. Quadricycle’ı yola dışlamak için Bagley Bulvarı üzerindeki evinin arka bahçesindeki duvarını kırdığı kulübeyi ise 1933 yılında, gerçekte uygun şekilde yeniden yaptırdı. Quadricycle ismi ise günümüzde hala dört tekerli, kolay araçlar için kullanılan bir ad olarak anısını yaşatmayı sürdürüyor.

Günümüz otomobil endüstrisinin temellerini atan Henry Ford ve Quadricycle aracının hikayesi doğrusu ilham verici. Günümüzü şekillendiren bütün icatların ufak kulübeler veya evin eski garajında yapılıyor olması ise hiçbir şeyin imkansız olmadığını, iyi bir fikrimiz varsa imkanlar ne olursa olsun arkasında durmamız gerektiğini bize gösteriyor.

Günümüze dair bir anekdot: 

Yılda yaklaşık 6 milyon araba üreten Ford’un piyasa değeri 36 milyar dolar. Buna karşın sadece 350 bin elektrikli otomobil üreten Tesla’nın değeri 570 milyar dolar!

Comments
To Top