Haber

Hayran kurgudan Netflix hitlerine

Hayran kurgudan Netflix hitlerine

Kate Marchant, e-postayı aldığında, çocukluk evinin mutfağındaydı, annesinden odanın aleyhinde duruyordu: CW’nin Flash programında yer alan Robbie Amell, kitabını kendisinin oluşturacağı bir filme uyarlamakla ilgileniyordu. yapım ve başrolde.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden yeni mezun olan Marchant için, Amell’in yazdığı bir şeyi uymak istediğini öğrenerek Harry Potter hayran kurgu yazmaya başladı. Bir sahil kasabasında geçen gençlik aşkı Float romanı, yedi sene her tarafında birim bölüm çevrimiçi olarak yayınlandı – geleneksel bir el yazması yazma sürecinden ve editörün eline geçmesini umarak. Demin 15 yaşındayken başlamıştı.

Marchant, ailesinin evinden The Verge’e verdiği demeçte, “Anneme okuyabildiğim olasılıkla en iyi e-postaydı” dedi. “Gözyaşlarına fazla yakındı, bu tekrar tekrar seni harekete geçiren bir şeydi – annenin ağladığını görmek.”

Wattpad, web sayfalarının ötesine geçen bir imparatorluk yaratmak için yazarlarıyla işbirliği etmek istiyor

Marchant Yazarların orijinal çalışmalarını veya hayran kurgularını çevrimiçi yayınlamalarına ihtimal tanıyan, kullanımı bedava bir platform olan Wattpad’den ortaya meydana çıkan, sayıları artan bir şekilde çoğalan başarılı yazarlardan biri.

Kendisinden önceki LiveJournal ve Tumblr gibi Wattpad, ayrı şovların, kitapların, filmlerin ya da ünlülerin filizlenen yazarlarının ve hayranlarının ortak fandomlarını hatırasına yapmak için bir yer bulmalarına müsade veriyor.

Derhal Wattpad, web sayfalarının ötesine geçen bir imparatorluk yaratmak için yazarlarıyla işbirliği etmek istiyor. Yöneticiler, gözlerini, insanları izlemeye devam etmek için Hulu ve Netflix gibi platformların tutarlı bir film ve TV şovu akışına ihtiyaç duyduğu gelişen yayın endüstrisine çeviriyor. Gençlik aşkları, dramaları ve komedileri yüksek istek görüyor ve Wattpad, IP’nin bir hazinesinde oturup uyarlanmayı bekliyor. Wattpad’i kendi yazılarını sınamak için kullanmaya başlayan genç yazarlar, kısa zaman sonra kendilerini bir endüstri devrimi döneminde Hollywood’un inceliklerinde gezinirken bulabilirler.

Marchant’ın azıcık yardımı var. Hemen Wattpad Books ve Wattpad Studios yoluyla bir ajan ve kabiliyet yöneticisi ile çalışan bir yetenek ekibi var. Hem şu anda bir sonraki kitabı üzerinde çalışıyor. Güney Kaliforniya Üniversitesi yoluyla eğlence sektöründe eğitim ve becerikli yazarlık eğitimi almış, çalışmalarının hikayenin anlatıldığı şekilde uyarlanmasını temin etmek için stüdyo alanına da girmeye hazırlanmış.

“Hazırlık yapıyordum. Önümüzdeki üç sene için sağlam bir adım atmak ve temsilcileri denetlemek ve yayıncı pazarını tahlil etmek ve Wattpad’deki kitlenin bir değeri olduğunu sergilemek için gerçekten çaba sarfetmek – fakat Wattpad bu kitlenin ne dek kıymetli olduğunu zaten biliyor. “

Bir Netflix filmine uyarlanmış bir Wattpad hikayesi olan The Kissing Booth’tan bir yapım görüntüsü.2016 yılında Wattpad, Paramount ve Sony gibi büyük stüdyolar veya Netflix gibi yayıncılar dahil elde etmek üzere büyük eğlence şirketlerine satabileceği sitede hikayeler bulmak için kendi şirket içi prodüksiyon şirketi Wattpad Studios’u kurmaya karar verdi. Başlangıçta Wattpad Studios, Wattpad Publishing’den gelen kitapların haklarını seçecek ve ardından haklar için ödeme yapan üreticiye kontrolü devredecekti. 2020’de Wattpad, kendi sitesinde görünen çalışmalara dayanarak kendi başına film üretmeye başlamak için Studios işini genişletti ve muhtemelen Wattpad için daha pozitif gelir elde etti ve şirkete daha fazla kontrol verdi.

Daha artı insan akışa döndükçe ve daha pozitif yayıncı aralıksız ilgi için rekabet ettikçe, merkezde bir grup izleyici oturuyor: gençler. Business Insider’ın bildirdiğine tarafından, yatırım şirketi Piper Jaffray’deki bir araştırma ekibine tarafından gençler Netflix’i neredeyse her şeyden daha artı izliyor. Buna karşılık Netflix, insanları izlemeye sürdürmek için sonraki büyük gençlik filmlerini (Daha Önce Sevdiğim Bütün Erkekler, The Kissing Booth) ve TV şovlarını (Outer Banks) bulmaya çalışır. Netflix, WarnerMedia, NBCUniversal, Paramount ve Sony hepsi satın alıyor. HBO Max piyasaya sürülmeden önce, WarnerMedia platformun bir bölümünü genç nüfus için bir amaç olarak hissedarlara ve yatırımcılara sundu.

“Karar vericiler bundan böyle YA’nın gücünü görmezden gelemez.”

Wattpad Studios’un lideri Aron Levitz, The Verge’e “Karar vericiler artık YA’nın gücünü görmezden gelemez” dedi. “Yayıncılarınız olduğunda, onların metrikleri izleyicidir – bu, bir idareci olarak bana kalırsa sevdiğim şey değil, ödül değildir. “Abone tabanımızı büyütmeliyiz.” YA’dan hoşlanan bir izleyici kitlesini kulak vermek zorunda kalıyorlar. “

Netflix ve Paramount’un The Kissing Booth, Hulu’s Light as a Feather ve Aviron’dan After, Wattpad yazarlarından gelen yüksek profilli başlıklardan bazılarıdır. Ekim ayında Netflix, filmin vizyona girmesinden sonraki ilk dört hafta içinde 66 milyon kişinin The Kissing Booth’u izlediğini duyurdu ve onu yeni sezonlar olan Stranger Things ve The Witcher ile oraya koydu.

Hangi hikayelerin olabileceğini öğrenmek için Wattpad lisansına değecek olan ekip, StoryDNA adlı bir cihaz öğrenimi arabulucu kullanıyor. StoryDNA, Wattpad gibi yöneticilerin platformdaki hikayelerde ortaya çıkan mikro ve makro eğilimlere bakmasına olasılık tanır. Bir yanlamasına, Levitz bir hikayenin on milyonlarca hayran göre okunup okunmadığını, paylaşılıp paylaşılmadığını görebilir – ve bu rakamlar tek başına Wattpad’den bir yazarın çalışmasını uyarlama hakkında bir konuşma başlatmasını isteyebilir.

Bunlar dünya çapında bambaşka dillerde ve ülkelerde ortaya meydana çıkan hikayelerin daha aşağı kategorileridir – Hollywood’un eksik olabileceği fakat Wattpad’in aracısız olarak data perspektifinden görebileceği hikayeler köpürüyor. Ardından, yöneticiler neyin benzer olduğunu iyice anlayışlı olmak için “alet öğrenimi ve derin öğrenme görünüm açısına dalıyorlar”. Levitz bir takım örnekler olarak “Müslüman aşkları” ya da “eşcinsel büyücüler hakkındaki harika diziler” olabilir.

“Duygusal iniş çıkışlar nelerdir? Kullanıcılar sahiden hangi paragrafları seviyor? ” Levitz dedi. “Bunu beğendim” terimini kullanmıyoruz. “Bunu beğendiler” terimini kullanıyoruz. Bu, izleyicilerin neye aşık olduğuyla ilgili ve bizim işimiz niçin buna aşık olduklarını çakmak. . ”

Stüdyo ve ağ ortakları bazen Wattpad’e gelip“ X, Y ya da Z ”olan bir proje aradıklarını söyleyecekler, diye ekledi Levitz. O ve ekibi, yerinde olabilecek bir şey olup olmadığını görmek için kendi hikaye koleksiyonlarını gözden geçirecek, oysa geliştirmek istedikleri daha maddi öyküyü ele almaya çalışacaklar. Float, nasıl çalıştığına dair yalnızca bir örnektir.

“Bizim için, ‘Tamam, ne aradığınızı duyuyoruz, ancak bunu aramanızın aşağı yatan neden, bunun yerine bulunmuş bir aileden söz eden bir öykü istemenizdir. birlikte doğduğunuz aile, ”diye açıkladı Levitz.

Fotoğraf: Hulu

Birçok Wattpad yazarının kariyeri yatak odalarında başladı. Marchant, gece geç saatlere değin yatakta bölümleri yazarken, kız kardeşi yalnızca birkaç adım ötede uyumaya çalışıyordu. Başka bir yazan, Deanna Cameron, Toronto’dan çok uzakta olmayan Kingston, Ontario’daki yatağında oturmuş, dizüstü bilgisayarında yazı yazıyor, bir bir bölümleri dünyaya göndermeye çalışırken gecenin geç saatlerine dek yazıyordu.

Cameron, ağırlıklı olarak Lost fanfiction yazdığı “diğer bir web sitesinden” geçtikten sonra 2011 yılında Wattpad’de yazmaya başladı. O Gece Ne Oldu romanını yazmaya 18 yaşındayken başladı ve hemen bir farkı gördü: milyonlarca insan dikkatini veriyordu. Cameron’ın yazdığı gibi, Cameron’ın izleyicileri ona neyi sevdiklerini, neleri beğenmediklerini bildirir ve daha fazlasının ne vakit mevcut olacağını kavramak için yalvarırdı. Cameron, bu yabancılarla bağlantı kurmaya başladı, The Verge’e New York City’deki yerinden Zoom üzerinden The Verge’e, önümüzdeki bölümlerde büyük ifşalar hakkında ipuçları verdi. Sonunda, “ırk,” 16. bölümü bekleyemem! 16. Bölüm birkaç gün sonra çıkıyor! ‘”

‘ O Gece Ne Oldu ‘gençlik endişesini haykıran kişilik tanımlamalarıyla doymuş

Mayıs ayında, Cameron’ın O Gece Ne Oldu? bir filme dönüştürülüyor.

Hâlâ ilk aşamalarda ve Cameron işlem üzerinde ne değin kontrole sahip olacağını bilmiyor.

Hikayenin neden patlak verdiğini bilmek kolaydır. Genç bir yetişkin cinayetinin gizemi olan O Gece Ne Oldu, gençlik endişesini haykıran karakter tanımlamalarıyla doludur (“siyah skinny jeanler, siyah kapüşonlular, siyah boncuklar, hatta kestiği sahte kürklü siyah kış parka makasla siyah ağ çöp tenekesine ”) ve tipik ergen davranışları (” Büyük boyutlu iPhone’larının ekranlarına baktılar ve aşağıda kaydırmak için manikürlü başparmaklarını kullandılar, kafalarında kabile baskılı şapkalar ve ellerinde mesaj yazan eldivenler. “) .

Hikayeyi yazarken Cameron yayınlanan her yeni bölümde hayranlarıyla temas kurdu. Olanlar üstünde bütün kontrole sahipti ve hikayeyi çözmek için – isterse – izleyicilerle birlikte çalışabilirdi. Soruları cevap verme ve sonra ne olacağına dair heyecanlı tahminlere cevap devretmek için süre vardı. Cameron, The Verge’e, uyarlama sürecinden geçerken ara sıra işinin çeviride kaybolmasından endişe duyduğunu söyledi ve “Ben biraz denetleme manyağıyım” dedi. Tüm kariyerlerini işleri üzerinde bütün özerklikle geçirmiş yazarlar için, bu kontrolü bırakmak zorlama olabilir.

“Her şeyi kendim yapmak istiyorum, lütfen.” “Dünyanın en etkili yazarlarından biri olmaya karar vermediyseniz … sektör size seri ve öfkeli geliyor.”

Levitz ve ekibi, seçme ve intibak süreçlerinin nasıl çalıştığını anlamalarına yardım etmek için Wattpad yazarlarıyla, bilhassa de gençlerle birlikte çalışmaya çalışıyor. Wattpad Studios, işletme tarafında bir başlığın satılmasına yardımcı olmak için gereklilik duyduğu tüm verilere sahiptir – dünyanın Netflix’lerine ve Sony’lerine rakamlar ve sayılar getirebilir – fakat yine de Wattpad’in yazarlarına ve topluluklarına bunların ne kadarını parlatmaya güvenir. hikayeler gezi.

Levitz, “Yazarı adaptasyon sürecinden dahil etmemek, sahip olduğumuz en önemli araçlardan birinin kaybı olur,” dedi. “bununla birlikte, stüdyonun işinin bir kısmı, bu yazarların sektörde olmanın ne anlama geldiğini anlamalarına muavin olmaktır.”

Uzun zamandır Hollywood yapımcısı ve Lionsgate Films eski başkanı Erik Feig (Alacakaranlık, Istek Oyunları ve Divergent dizi uyarlamalarını yönetti), The Verge’e verdiği demeçte, her projenin ayrı olduğunu söyledi. On After, Wattpad’in en büyük başarı öykülerinden biri olan yazar Anna Todd yoğun bir şekilde dahil oldu. Feig, sıkça sette göründüğünü ve yapımına destek ettiğini söyledi.

Ancak, Meinke yakından ilgilenmedi. Feig, bunun ileriye dönük olarak değişip değişmeyeceğini söylemedi.

Marchant henüz kendisine erişkin demiyor ve bu onun çalışmalarını okuyan genç yetişkin kitleyle temas kurmasına muavin oluyor. Özgün bir gençlik öyküsünün ne olduğunu anlamaya çalışan ve bunu olabildiğince fazla insan için nasıl çalıştıracağını anlamaya çalışan yetişkinlerle batmış bir odaya sahip elde etmek, özgünlüğün bir kısmını kaybetme riskini taşır. Wattpad’den alınan bütün projelerin yapımcıları olarak Levitz, tüm not stüdyolarının yazarlara ulaşmasını sağlamanın kendi sorumlulukları olduğunu ve üstünde çalışan geleneksel bir stüdyo ise yazarların endişelerinin duyulmasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi. proje.

Levitz, “Pek fazla yazarımızın yaptığı gibi, dünyadaki en etkin yazarlardan biri olmaya başlamadıysanız, sektör size süratli ve şahlanmış geliyor” dedi. “Onları eğitmek ve bundan daha sonra ne olacağını gerçekte anladıklarından muhakkak olmalarına yardım etmek için biraz süre ayırma sorumluluğumuz var.”

Resim: Aviron

Artık Wattpad’in hedefi, bir sonraki A24 ya da Blumhouse almak. Bu geçişin işe yaraması için şirket Feig’e yeni bir danışmanlık rolü getirdi. Feig’i Wattpad’e çeken şey yazarlar ve hayranlar arasındaki bu bağlantıdır.

Feig, The Verge’e “Wattpad’e gittiğinizde fazla farklı türler var, öbür yazarlar, öbür fandomlar, bambaşka başvuru formu seviyeleri var ve yine de Wattpad’in nasıl bir his olduğunu biliyorsunuz” dedi. “Film veya TV olsun, uyarlanmış medyada da bunun aynı bir versiyonuna sahip olma fırsatı var.”

“Genç içerik oluşturucular YA’nın geleceği ve bu, bu akış sitelerinin üzerine yapı etmek istediği bir gelecek. ”

Filme dönüştürmek için hikayeler bulmaya çalışan daha pozitif ağ, stüdyo ve yayıncı ile Marchant, “bu gerçekten becerikli endüstrilerin gitmesi gereken yolun geleceği” gibi hissediyor ve “güvenmenin kuvvet olduğunu Takım elbiseli yaşlı beyaz adamların gençlerin ne isteyeceği konusunda kararlar aldığı bir toplantı odası. Çalışmıyor. ” Stüdyolar, ağlar ve yayıncılar istediklerini bilirler: büyük oturmuş izleyicilere sahip seriler veya hikayeler. böylece Netflix, milyonlarca insanın bildiği dünyaları adapte etmek için Ubisoft gibi oyun stüdyolarıyla ortaklık yapıyor ve Hulu, herhangi bir popüler YA romanına atılmaya hazırlanmış.

“Bunun yalnızca faizsiz okumayı değil, bununla beraber Wattpad’deki kanalların etrafındaki öyle çok hayran etkileşimi bir nevi interaktif – bir şeyler yaratılır, bir şeyler tüketilir, bir şeyler yırtılır Hayran kurgusuyla, bu bir nesil bulanık faziletli çember, ”dedi Feig The Verge’e.

Levitz ve ekibi, kitap yayınlamaları veya çevrimiçi çalışmalarını seçmeleri için daha pozitif yazarla bağlantı kurmayı planlarken, Cameron ve Marchant gibi yazarlar kariyerlerinin sonraki aşamalarına geçmeye hazırlanırken Wattpad varlığı olabildiğince aktif. Cameron’ın kitabının senaryosu yazılıyor ve Marchant bir sonraki romanı yazıyor – bir romanın bir dizi ya da filme de uyarlanabileceğini umuyor.

Marchant, “Genç içerik oluşturucular YA’nın geleceği ve bu, bu yayınlama sitelerinin üstüne inşa etmek isteyeceği bir gelecek,” dedi. İnkar edilemez. İnkar edilemeziz. ”

Ayar 14 Ocak 09:50 ET: Bu hikayenin daha önceki bir versiyonunda Robbie Amell, Arrow’da rol aldı. Flash’taydı. Verge, hatasından pişmanlık duyar.

.

Comments
To Top