Haber

Havelsan, Murat Reis Denizaltısı İçin Geliştirdiği Komuta Kontrol Sistemini Teslim Etti

Havelsan, Murat Reis Denizaltısı İçin Geliştirdiği Komuta Kontrol Sistemini Teslim Etti

Savunma Sanayii Başkanlığı, yaptığı bir yazılmış açıklamayla önemli bir gelişmeyi duyurdu. Başkanlık göre yapılan yazılı açıklamalarda, Yeni Tip Denizaltı Projesi zarfında geliştirilen Murat Reis isimli denizaltına ait komuta kontrol sisteminin tamamlandığı ifade edilerek, sistemin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı‘na teslim edildiği belirtildi.

Sistemin üstlenicisi olan Havelsan, proje kapsamı geliştirilen üçüncü denizaltı olan Murat Reis‘in komuta kontrol sisteminin montaj ile detaylı testlerini tamamladı. Bu çalışmalar sonrasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen sistemle ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bu çalışmaların özellikle de uzun vadede fazla kayda değer olduğunu açıklama etti.

Komuta kontrol sistemi, bir denizaltının beyni konumunda

Denizaltı

Komuta yoklama sistemi, bir denizaltı için kritik tartı talep ediyor. Sistem doğru veriler işlenirken karar ve takviye işlevleri yerine getiriliyor. Keza denizaltılarında kullanılan silahlar da komuta denetim sistemi kadar yönetiliyor. Bu bağlamda “denizaltıların beyni” olarak tanımlanan sistem, yapılan çalışmalar sonucunda Havelsan kadar geliştirilmiş oldu. Dahası Havelsan, bu sistemi istediği süre modifiye edip, yeni silah sistemlerine ahenkli ışık halkası getirebilecek.

Prof. Dr. İsmail Demir göre yapılan açıklamalarda, sistemin peşinde olan herkese teşekkür edildi. Sistemin başarıyla çalıştığını söyleyen Demir, komuta denetleme sistemine eklenecek olan öteki sistemlerin de yine Havelsan kadar geliştirileceğini belirtti. Geliştirilen sistemlerin Gölcük Tersane Komutanlığı’na gönderildiğini açıklayan İsmail Demir, çalışmaların bütün hızıyla sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Comments
To Top