Haber

Hâlâ Koronavirüs Vakası Görülmeyen 10 Ülke

Hâlâ Koronavirüs Vakası Görülmeyen 10 Ülke

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve oldukça kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alarak bir pandemiye dönüşen koronavirüs COVID – 19 ile çaba hala sürüyor. Bütün dünyada maddi ve manevi olarak büyük sorunlar yaratan virüs ile demin tanışmamış ülkeler olduğunu dinlemek epeyce hayret verici. Koronavirüs olmayan ülkeler sahiden hiç olgu olmayan yerler mi bu konuda kesin elde etmek şiddet.

Koronavirüs olmayan ülkeler, olgu bildirmeyen ülkelerden oluşuyor. Oysa ülkede olgu var da mı bildirilmiyor yahut gerçekten hiçbir vaka yok mu, bu konuda emin olmak basit yok. gerçi bilhassa ada ülkelerinin virüs haberleri duyulmadığı başladığı an kendilerini kapatarak pandemiden uzak kaldıkları biliniyor. İşte maske ve dezenfektan kullanmak zorunda kalmayan, koronavirüs vakası olmayan 12 ülke.

Koronavirüs olmayan ülkeler:

Kiribati Marshall Adaları Mikronezya Nauru Palau Samoa Solomon Adaları Tonga Türkmenistan Tuvalu Vanuatu

Kiribati

koronavirüs, kiribati

Nüfus: 110 bin Konum: Okyanusya

Kiribati, Büyük Okyanus üstünde bulunan bir ada ülkesi. Güneşin ilk doğduğu, günün birincil başladığı, yılın ilk değiştiği ülke olarak aşina Kiribati’de bugüne kadar herhangi bir koronavirüs vakasına rastlanmadığı biliniyor. Ada ülkelerinin antre ve çıkışları kapatarak pandemiden etkilenmemeleri adi karşılanan bir durum.

Marshall Adaları

koronavirüs, marshall adaları

Nüfus: 58 bin Konum: Okyanusya

Pasifik Okyanusu üzerinde bulunan Marshall Adaları onlarca ada ve yüzlerce adacıktan oluşuyor. Pandeminin ilk günlerinde sınırlarını kapatan ülkede, bugüne değin hiçbir vakaya rastlanmadı. Hatta koronavirüs olan ülkelerden gelen siklet gemileri ve tankerler bile ülkeye alınmadan önce 14 gün açıkta bekletildikten sonra ülkeye kabul ediliyor. 

Mikronezya

koronavirüs, mikronezya

Nüfus: 110 bin Konum: Okyanusya

Büyük Okyanus üzerinde yer alan Mikronezya, yüzlerce adadan oluşan bir ülke. Öyle çok kişi göre adı bile bilinmez bu ülke federatif bir yönetim yapısına sahip. Ülkede bugüne dek hiçbir COVID – 19 vakasına rastlanmadı. Şu an oradaki halk, sahip oldukları bilinmezliğin keyfini sağlıklı kalarak sürdürüyorlar. 

Nauru

koronavirüs, nauru

Nüfus: 12 bin Konum: Okyanusya

Nauru, Güney Pasifik bölgesinde yer alan kendi halinde ufak bir ada ülkesi. Günümüzde cumhuriyet ile yönetilen Nauru’nun kuruluşunda adada yaşamış 12 kabilenin etkisi var. Adada bugüne dek hiçbir koronavirüs vakasına rastlanmadı ve durumun bu şekilde devam edeceği düşünülüyor. 

Palau

koronavirüs, palau

Nüfus: 18 bin Konum: Okyanusya

Büyük Okyanus’un güney bölümünde ufak bir ada ülkesi olan Palau, pandeminin ilk günlerinde sınırlarını kapattığı için ülkede bugüne kadar hiçbir koronavirüs vakasına rastlanmamıştır. Oysa ülkenin esas geçimini sağlama kaynağı turizm olduğu ve ülkeye girişler kapalı olduğu için bu süreçte büyük bir idareli kayba uğramıştır.

Samoa

koronavirüs, samoa

Nüfus: 196 bin Konum: Okyanusya

Büyük Okyanus üzerinde bulunan onlarca adadan oluşan Samoa’da bugüne dek hiçbir COVID – 19 vakasına rastlanmamıştır. Ülke kendi içinde politik nedenlerden dolayı ikiye ayrılmış durumda olduğu için bir bölgeye gelebilecek olan virüsün, öteki bölgeye ulaşması mümkün değildir. bu nedenle bir olgu olsa bile basit basit yayılım gerçekleşmeyeceği söyleniyor.

Solomon Adaları

koronavirüs, solomon adaları

Nüfus: 653 bin Konum: Okyanusya

Birleşmiş Krallık ülkelerinden biri olan Solomon Adaları, Büyük Okyanus’un güney bölgesinde yer alan adalardan oluşan bir ülkedir. Aynı ülkelere kadar daha kalabalık bir nüfusa sahip olmasına rağmen ülke, pandeminin ilk günlerinden beri giriş ve çıkışları kısıtladığı için bugüne kadar herhangi bir koronavirüs vakasına rastlanmamıştır.

Tonga

koronavirüs, tonga

Nüfus: 103 bin Konum: Okyanusya

Birleşmiş Krallık ülkelerinden biri olan ve krallıkla yönetilmekte olan Tonga, Büyük Okyanus üzerinde yer alan onlarca adadan oluşan bir ülkedir. Pek fazla ada ülkesi gibi Tonga da pandeminin ilk günlerinden itibaren ülkeye antre ve çıkışları kısıtladığı için ülkede bugüne dek herhangi bir koronavirüs vakasına rastlanmamıştır. 

Tuvalu

koronavirüs, tuvalu

Nüfus: 12 bin Konum: Okyanusya

Büyük Okyanus üstünde bulunan mercan adalarından oluşan bir ülke olan Tuvalu, dünyanın her yerine uzaktan olduğu için pek turistik bir bölge değil, hatta küresel ısınmanın etkileri nedeniyle önümüzde yıllarda sular aşağı kalacağı düşünülüyor. Uzakta olmasının tek iyi yanı olsa lüzum, ülkede bugüne dek hiçbir koronavirüs vakasına rastlanmadı.

Vanuatu

koronavirüs, vanuatu

Nüfus: 292 bin Konum: Okyanusya

Pasifik Okyanusu’nun güneyinde yer alan adalardan oluşan bir ülke olan Vanuatu’da bugüne dek hiçbir koronavirüs vakasına rastlanmadı. Oysa böylece fazla turizm ülkesi gibi Vanuatu’da pandemi sürecinden etkilendi ve ülke tarihindeki en büyük ekonomik küçülmelerden birini yaşadı.

Koronavirüs vakası olmayan ülkeler listesinde yer alan ülkeler, Türkmenistan ve Kuzey Kore hariç, Birleşmiş Milletler’e üye olan ülkelerdir. Öbür ülke ve bölgelerde, yalnızca belgesellerde gördüğümüz ufak kabile devletlerinde koşul nedir bilinmiyor. Oysa bir ülke medeniyetten ne dek uzaksa, koronavirüs gibi hastalıklardan da böylece uzaktadır. 

Comments
To Top