Haber

Hak Ettiği Değeri Görmeyen Ancak Mutlaka Oynanması Gereken Oyunlar

Hak Ettiği Değeri Görmeyen Ancak Mutlaka Oynanması Gereken Oyunlar

Oyunlar, jurnal olarak milyonlarca insanın vakit geçirme, para kazanma veya birçok ayrı dalda isteklerini tedarik eden araçlar olarak karşımıza çıkıyor. Koşul böyle olunca piyasaya sürülen oyun sayısı da her geçen sene artıyor. Tabii doğal olarak arada bir takım mutlaka oynanması gereken oyunlar gözden kaçabiliyor ve adalet ettikleri değeri göremeyebiliyorlar.

Ama bu aramak olmuyor ki bu oyunlar kötü. Tersine bu gözden kaçan oyunlar arasından doğrusu yapımlar bir süre sonra kendini gösterebiliyor. Bu içeriğimizde yargı ettiği değeri göremese de mutlaka oynanması gereken oyunlar listemize yakından bir göz atıyoruz.

Çıktığı vakit yargı ettiği değeri göremeyen, ama mutlaka oynanması gereken oyunlar:

BioShock 2 Hellblade Senua’s Sacrifice Mirror’s Edge Spider-Man 2 Sleeping Dogs Until Dawn Star Wars Battlefront II Remothered: Tormented Fathers The Saboteur Binary Domain Mad Max Remember Me Echo Pathologic 2

Pathologic 2

Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, PC, Linux, macOS Çıkış yılı: 2019 Geliştirici: Ice-Pick Lodge Metascore: 69

Hak ettiği değeri göremeyen ve mutlaka oynanması gereken oyunlar listemizde bizleri birincil Pathologic 2 karşılıyor. İlk Pathologic oyunu 2005 yılında çıkmıştı ve lüzum salgın hastalığın hüküm sürdüğü bir köyün karanlık sırlarını işleyen konusu gerek oynanışı bakımında da gayet beğenilmişti.

İlk oyundan 14 sene daha sonra çıkan devam oyunu Pathologic 2 ise istediği ilgiyi ne yazık ama göremedi. Eğer öbür bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız bu ilginç oyuna bir göz atabilirsiniz.

Echo

Platformlar: PlayStation 4, PC Çıkış yılı: 2017 Geliştirici: ULTRA ULTRA Metascore: 72

2017 yılında meydana çıkan ve konusu bakımından oldukça garip bir meslek ortaya koyan Echo, karmaşanın arasında fark edilmeyen oyunlardan birisi oldu. Eski Hitman yapımcılarının bir araya gelerek geliştirdiği bu oyun; gezegen boyutunda sizin yaptığınız her şeyi öğrenen ve adapte olan bir sarayda geçiyor.

Keza oyunda karşınıza meydana çıkan düşmanlar siz ne yaparsanız onu yapıyorlar. Örneğin oyunda bir asıl kadar hiç tabanca ateşlemediniz mi? Bu sayede düşmanlarınız da silahla size saldıramıyor. Fakat silahı ateşlediğiniz anda bunu öğreniyorlar ve aynı eylemi size aleyhinde kullanıyorlar. Bu bakımdan Echo epeyce garip ve görülmemiş bir oyun deneyimi sunuyor.

Remember Me

Platformlar: PlayStation 3, Xbox 360, PC Çıkış yılı: 2013 Geliştirici: DONTNOD Entertainment Metascore: 72

Cyberpunk atmosferi ve benzer temalı hikâyesiyle ön plana meydana çıkan Remember Me, 2084 Paris’inde geçiyor. Bu distopyada artık hafızalar dijitalleştirilebiliyor ve satılıyor. Oyunda canlandırdığımız şahsiyet Nilin ise bu anıları elde etmekte uzman bir “zihin avcısı” olarak karşımıza çıkıyor.

Natürel doğal olarak Nilin, karşısına meydana çıkan engebeli engelleri dinmek için bu hafızaları kullanabiliyor. Bu sayede her hafızadan yeni bir dövüş tekniği veya data öğrenmek, oyuna çoğu yeni oynanış tarzı kazandırıyor ve oyunu her zaman taze tutuyor.

Mad Max

Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, PC, Linux, macOS Çıkış yılı: 2015 Geliştirici: Avalanche Studios Group, Feral Interactive Metascore: 73

Film serisinin hayranlarının peşine düşüp takip edip bildiği Mad Max, ne eyvah ancak çıktığı 2015 yılında kendi hayran kitlesi dışındaki oyunculara öyle ulaşamadı. Bu yüzden her ne dek fazla başarılı bir oyun olmasına karşın kendi kabuğu içerisinde kaldı. Hatta serinin benzer yıl meydana çıkan Mad Max: Fury Roads isimli filminde de benzer şey yaşandı.

Mad Max oyunu her ne kadar başarılı ve hoş bir oyun olsa da bu oyunun en talihsiz olduğu nokta Kojima’nın Metal Gear Solid V oyunuyla benzer gün çıkmış olması. Bu da bir filmin, Avengers Endgame ile aynı gün çıkış yapmasına benziyor. Mad Max böylece ister istemez Metal Gear Solid V’in gölgesinde kalmış oldu.

Binary Domain

Platformlar: PlayStation 3, Xbox 360, PC Çıkış yılı: 2012 Geliştirici: Devil’s Details Metascore: 74

2012 yılında piyasa sürülen Binary Domain, gerçekten atmosfer ve oynanış bakımından Xbox’ın özel oyunu Gears of War serisine bir hâyli benziyor. Hatta oyun Halo serisinden de esintiler taşıyor. Fakat bu benzerlikler işin kötü yanı değil. Binary Domain bu benzerlikler baştan sona oldukça hoş bir oyun olmayı başarıyor.

Oyunun konusu ise Cyberpunk-Bilim kurgu temalı birçok oyunda görmeye alışılmış olduğumuz türden. Yakın bir gelecekte makineler dünyaya ele geçirmeye çalışıyor ve bir grup insan direnişçi bu makinelere karşı koyuyor. Belki de Binary Domain’in hatası böyle kolay bir konuyu tercih etmek olmuştur, bilemiyoruz. Ama bu oyunu oynayanlar gerçekten hikâyesine kapılıp gidiyor ve oyunu fazla seviyor.

The Saboteur

Platformlar: PlayStation 3, Xbox 360, PC, Blackberry, iOS Çıkış yılı: 2009 Geliştirici: Pandemic Studios Metascore: 76

Öteki popüler oyunlarla benzerlik taşıyan bir öteki kenara köşeye atılmış oyunumuz The Saboteur oluyor. GTA serisi, Assassin’s Creed 3, Uncharted 2 ve daha çoğu oyundan esintiler taşıyan The Saboteur; bizleri 1940’ların Paris’ine götürüyor ve o atmosferi sahiden de başarılı bir şekilde yansıtıyor.

İkinci Dünya Savaşı temasını ayrı şeyler ile birleştiren bu oyun aynı zamanda açık dünya olmasıyla da ön plana çıkıyor. Eğer fazla işlenen bir takım temaları diğer açılardan görmek istiyor ve öbür bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız The Saboteur tam size tarafından.

Remothered: Tormented Fathers

Platformlar: PlayStation 3, Xbox One, PC Çıkış yılı: 2017 Geliştirici: Stormind Games Metascore: 77

Nefret oyuna denilince akla gelen birincil isimler başlıca Outlast, Silent Hill ve benzerleri oluyor. Bu oyunlar her ne değin fazla başarılı olsa da oyun dünyasında dehşet türünde iyi işler başaran diğer yapımlar da bulunuyor. Bu yapımların en iyilerinden biri de şüphesiz Remothered: Tormented Fathers. Filmleri aratmayan sahneleri, tüyler ürperten atmosferi ve müzikleri ile Remothered: Tormented Fathers, yeni favori nefret oyunu seriniz olacaktır.

Star Wars Battlefront II

Platformlar: PlayStation 3, Xbox One, PC Çıkış yılı: 2017 Geliştirici: DICE, Electronic Arts Metascore: 78

Star Wars Battlefront II, Electronic Arts’ın ola ki de tarihinde en başarısız tanıtım projelerinden birini yaşadığı oyun olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun tanıtımında tekleyen EA, oyunun çevrimiçi modundaki loot kutularının adaletsizliği tartışmasıyla o dönem tamamen eleştirilerin merkezi hâline gelmişti.

Ama oyuna şu an geri dönüp baktığımızda birincil çıktığı dönemde eleştirilen çoğu şeyin düzeltildiğini görebiliyoruz. Hem Star Wars Battlefront II, sadece tek oyunculu modu için bile oynanabilir, çünkü oyun bizleri film serisinin en ikonik mekânlarına götürüyor ve Star Wars evreninden birçok popüler karakterler ile karşı karşıya getiriyor. böylece Battlefront II yargı ettiği değeri göremeyen oynanması gereken oyunlar listesine giriş yapmaya yargı kazanıyor.

Until Dawn

Platformlar: PlayStation 4 Çıkış yılı: 2015 Geliştirici: Supermassive Games Metascore: 79

Heavy Rain, Beyond: Two Souls ekolünden gelen Until Dawn, doğrusu PlayStation 4’ün en güvendiği özel oyunlarından bir tanesiydi. Ama Until Dawn, hem ülkemizde keza de dünya çapında beklediği ilgiyi böylece yakalayamadı ve unutulup gitti. Doğrusu kült bir oyun olma potansiyeli taşıyan oyunda neyin yanlış gittiğini kesinkes söyleyebilmek ise çok güç.

Ama oyunun yargı ettiği değeri görememesindeki en büyük etkenlerden birisi, oyunda verdiğimiz kararları başkalaşmak için belirtilen bir bölüme geri dönemiyor oluşumuz. Bu sebeple oyuncular yaptıkları seçimleri başkalaştırmak için yeniden oyunu her tarafta oynamak zorunda kalıyor. Lakin gerçi Until Dawn, en kendine has PS4 özel oyunlarından biri ve şüphesiz daha büyük bir ilgiyi hak ediyor.

Sleeping Dogs

Platformlar: PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4, Xbox One, PC, macOS Çıkış yılı: 2012 Geliştirici: United Front Games Metascore: 80

GTA serisinin Çin sokak temalarıyla bezenmiş hâli olarak nitelendirebileceğimiz Sleeping Dogs, iyi bir hikâyeye ve göze batmayacak düzeyde bir oynanışa sahip. yine de radarın epey bir altında kalan oyun dönem dönem konuşulsa da anında unutulup gidiyor.

Çin sokaklarında Wei Shen isimli rahat polisin hikâyesine şahit olduğumuz Sleeping Dogs oyununda, sokak yaşamı ile polislik arasında tercihler yapmanın zorluğunu da bana kalırsa deneyimliyoruz. Triad olarak tanıdık Çin sokaklarına hükmeden bu çetelerin ise gerçekten hiç şakası yok.

Spider-Man 2

spiderman 2 oyun

Platformlar: PlayStation 2, Xbox, PC, macOS, Nintendo DS Çıkış yılı: 2004 Geliştirici: Treyarch, Vİcarious Visions, The Fizz Factor ve diğerleri. Metascore: 80

Spider-Man ne eyvah fakat 2018 yılına kadar oyun dünyasında öyle yüzü somurtkan süper kahramanlardan biriydi. Bilhassa mekanik olarak başarması çok zorlama olan ağ ile dolaşma bir türlü sürükleyici yapılamıyordu. böylece çoğunlukla Spider-Man sevenler, serinin oyunlarına aleyhinde soğuk kalıyorlardı.

Ama 2004 yılında meydana çıkan Spider-Man 2 oyunu bütün bir başarı olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden Spider-Man 2 hemen oynanması gereken oyunlar listemizde yer almayı başarıyor. Oynanış mekanikleri ve hikâyesi bakımından çıktığı yılın fazla ilerisinde olan Spider-Man 2, çok başarılı bir ağ atma mekaniği ve bunun yanına diğer taraftan açık dünya sunuyor. Çıkışının üzerinden 16 yıl geçmesine karşın hâlâ Spider-Man 2’yi oynayıp birkaç saatliğine eğlenebilirsiniz.

Mirror’s Edge

Platformlar: PlayStation 3, Xbox 360, PC, iOS Çıkış yılı: 2008 Geliştirici: DICE, Electronic Arts Metascore: 81

Zamanın en reformcu oyunlarından biri olan Mirror’s Edge, kendisinden ilham alarak meydana çıkan oyunların gölgesinde kalmış bir yapım. Özellikle bu yapımlardan biri Dying Light olunca bu şart daha anlaşılması mümkün oluyor. Dying Light oyununda ağzımızı açık bırakan FPS parkur oynanışı aslında ilk olarak Mirror’s Edge oyununda görülüyor.

Kusursuz kamera hareketleri doğru Mirror’s Edge’deki parkurlar daha realist güvenli olmayan ve doğal olarak oynaması zevkli hâle geliyor. Mirror’s Edge her ne kadar bölümlerin tasarımları ve kısalığı ile eleştirilse de daha önce hiç yaşamadığınız bir parkur oyunu deneyimini sizlere sunuyor.

Hellblade Senua’s Sacrifice

Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, PC Çıkış yılı: 2017 Geliştirici: Ninja Theory Metascore: 83

Eğer İskandinav mitolojisi ile ilgiliyseniz, 2018 God of War’dan sonraki ilk durağınız Hellblade Senua’s Sacrifice olmalı. Mitolojinin karanlık taraflarına dalacağınız bir hikâyeye ev sahipliği yapan Hellblade, mitolojik konular yoluyla insan zihni ve us hastalıkları gibi temalara da değiniyor. Klasik üçüncü şahıs aksiyon oyunların epey ayrı bir yapıya sahip olan Hellblade, bizleri İskandinav mitolojisinin cehennemine doğru karanlık bir yolculuğa çıkarıyor.

BioShock 2

Platformlar: PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo Switch, PC, macOS Çıkış yılı: 2010 Geliştirici: 2K Games Metascore: 88

BioShock serisinin ilk oyunu 2007 yılında çıkış yaptığında oyun dünyasında büyük ses getirmişti. Steampunk atmosferi, anlattığı hikâyesi ve akan FPS oynanışı ile oyun dünyasına yeni bir bitik getiren BioShock’un devam oyunu BioShock 2 ise çok iyi bir oyun olmasına karşın ilk oyunun gördüğü ilgiyi hiçbir zaman göremedi.

İlk oyunun hikâyesinin üzerine detaylar katan, yeni silahları, grafikleri ve oynanışı ile birincil oyunun üstüne meydana çıkan BioShock 2 nedense oynanmadı. Bunun sebebi ise bir takım şansın dönmesi ve iyileştirmeler olsa da BioShock 2’nin genelde birincil oyuna çok benzemesiydi. Bunu bir sorun olarak görmeyen eleştirmenler oyuna fazla yüksek puanlar verdi. Ama bu puanlar da oyuncular için pek tatmin edici olmadı ve BioShock 2, serinin en ilgi çekmeyen oyunu oldu.

Yargı ettiği değeri göremeyen lakin mutlaka oynanması gereken oyunlar listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizler listede bulunan oyunlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Ayrıca yargı ettiği değeri görmediğini düşündüğünüz oyunları yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top