Haber

Habercilikte Son Nokta: Bir Muhabir, AB Savunma Bakanları Toplantısına Sızdı

Habercilikte Son Nokta: Bir Muhabir, AB Savunma Bakanları Toplantısına Sızdı

Avrupa Birliği Savunma Bakanları ile birliğin Dış Politikalar Başkanı Josep Borrell, cuma günü gizli bir video konferans toplantısı gerçekleştirdiler. Fakat bu video konferans, bakanların beklediği dek sıcacık olmadı.

Hollanda’da yayınlama yapan RTL Nieuws’ta çalışan bir gazeteci, gerçekleştirilen bu toplantıya erişmeyi başardı. Gazeteci Daniel Verlaan’ın bu toplantıya katılabilmelerini sağlayan şey ise Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in Twitter paylaşımı oldu.

Savunma bakanından büyük kusur

ab savunma bakanları toplantısına sızan hollandalı gazeteci

Hollanda Savunma Bakanı, Twitter hesabından konferansa katıldığı sırada çekilen bir fotoğrafını paylaştı. Paylaşılan fotoğrafta, diğer Savunma Bakanları’nın da görüldüğü bakanın dizüstü bilgisayarının ekranı yer alıyordu. sonradan kaldırılan öteki fotoğraftaysa toplantıya katılmak için zorunlu olan 6 haneli şifrenin 5 hanesi görülüyordu.

Bir Twitter kullanıcısı, fark ettiği bu detayı RTL Nieuws’a bildirdi. Verlaan ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda şifrenin birkaç denemede tahmin edilebildiğini söyledi. Gazeteci, daha ardından gerçekleştirilen bu konferansa katılmayı başardı.

Gazetecinin konferansa katıldığını fark eden Josep Borrell, oldukça sıcacık bir konferansa dâhil olduğunun bilincinde olup olmadığını sordu. Kendisinin bir gazeteci olduğunu söyleyen Verlaan, “Konferansı böldüğüm için özür dilerim, gidiyorum” dedi. Borrell, bu yaptığının canice gerektiren bir kabahat olduğunu ve konferanstan çıkması gerektiğini açıklama etti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yaptığı açıklamada, yaşanan bu olayın bakanların Twitter’da ne değin dikkatli olması gerektiğini bir kez daha gösterdiğini söyledi. Hollanda Savunma Bakanlığı ise yaşanan bu olayı “Aptalca bir hata” olarak değerlendirdi.

Diplomatik kaynaklar, gazetecinin konferansa erişmesinden kısa bir vakit sonra toplantının şimdi iptal edildiğini söyledi. Yapılan resmi açıklamada “Gülüşmeler yaşanmış olabilir ama durum, epeyce önemli olarak değerlendirildi” ifadeleri kullanıldı. Gazetecinin konferansa eriştiği anları buradan izleyebilirsiniz.

Comments
To Top