Haber

Gürcistan’ın ikinci akışı ağ tarafsızlığını kurtarmış olabilir

Gürcistan'ın ikinci akışı ağ tarafsızlığını kurtarmış olabilir

Salı gecesi Demokratlar için hoş bir geceydi.

Oylar hala sayılıyor ve kimse kabul etmedi, ama Demokrat adaylar Raphael Warnock ve Jon Ossoff’un ABD Senatosu seçimlerini kazandıkları ve meclisi 50-50 Demokratik kontrol altına aldıkları belirlenmiş gibi görünüyor. Bu, Demokratlar için muhtemel olan şeylerde büyük bir başkalaşım ve politika yapıcılar, 2.000 $ ‘lık ilk elden özendirme ödemeleri veya yeni bir oy hakkı yasası gibi, Pazartesi günü imkansız görünen politikaları tartışıyorlar.

Oysa, kazançların Demokratlar genelinde etkileri olacak platformda, ağ tarafsızlığı üzerinde özellikle kuvvetli etkileri olabilir. Gürcistan’dan önce, ağ tarafsızlığı savunucuları Kongre’de bir tıkanıklık ve gelecek cumhurbaşkanının kendi FCC komisyon üyelerini atayamayacağı korkutucu olasılıkla aleyhinde karşıyaydı. Fakat Senato, Demokratik denetim altına geri döndüğünde, ağ tarafsızlığı olasılıkları dramatik bir şekilde arttı. Artık Demokratlar, 2015’ten itibaren net tarafsızlık kurallarını eski haline getirecek daha ilerici FCC adayları için zorlama yapabilir ya da hatta yasaya net tarafsızlığı yazacak yasalar için zorlama yapabilir. Bu iki Senato koltuğunu ters yüz etmek, kalıcı bir yasal belirsizlikte net tarafsızlığı korumak ile onu ülkenin kanunu yapmak arasında fark yaratabilir.

“FCC, Kongre’yi beklememeli”

Zaten, net açık sözlülük savunucuları heyecanlarını çeper kuvvet saklıyor.

Greer yaptığı açıklamada, “Demokratlar Senatoyu alırlarsa, bir FCC başkanını kabul etmek için seri hareket etmeliler ve bu başkanlık, Başlık II açık İnternet korumalarını geri atfetmek için birincil işlerini yapacaklar,” dedi. Ama bundan fazlasını da yapmalılar. FCC, insanların gizliliğini korumak ve böylece çoğunun evden çalışıp çocuklarını çevrimiçi olarak okula gönderdiği bir dönemde herkesin İnternet erişimini karşılayabilmesini karşılamak için adımlar atabilir ve atmalıdır. “

Aynı bir şekilde , Public Knowledge CEO’su Chris Lewis, Cumhuriyet Senatosu göre büyük ölçüde bloke edilen İnterneti Kurtarın Yasası gibi yasalar için adil bir mahkeme elde etmeye odaklandı. Lewis, “Senato son iki yıldır herhangi bir operasyon yapmadan kuralları yasaya sıralama konusunda gürültü yaptı – halka açık bir duruşma bile” dedi. “FCC, Kongre’nin kuvvetli ağ tarafsızlığı kurallarını her tarafta tesis etmek için harekete geçecek siyasi iradeyi büyütmesini beklememelidir. Ülkede partizan bölünmeleri arasında buna geniş bir destek var. “

Ağ açıklık savaşı, Pai’nin 2015 Açık İnternet Düzenini yürürlükten kaldıran İnternet Özgürlüğünü Geri Getirme Düzeni’ni geçtiği 2017’den beri genelde bir çıkmazda. düz bir parti çizgisi oyu.

Pai’nin kuralına göre, FCC’nin kısıtlama, sıfır derecelendirme ve bilgi sınırları gibi uygulamaları düzenleme yetkisi yoktur. Bu düzen mevcut olduğu sürece, gemicinin uygun olmayan davranışıyla uğraş FTC’ye ve her ikisi de çok pozitif savaşamayacak değin bakımlı olan eyaletlere düşecektir. yeni yasalar Başlık II kurallarını daimi olarak yasaya yazabilir.

Sıradan bir kongrede, Halkçı bir başkan Pai’nin emri için sorun çıkarırdı. Göreve başladığında, Biden FCC atamaları üstünde kontrole sahip olacak, bu da tipik olarak Demokratların komisyonun çoğunluğunu teftiş edeceği anlamına geliyor (başkan ve komisyondaki beş sandalyenin üçünü belirleyerek). Açık İnternet Düzenini kalkındırmak, ilerici kurul üyelerini devretmek ve bir oylama yerine getirmek kadar kolay olurdu. Fakat Cumhuriyetçiler, imtiyazlar karşılığında FCC atamalarını engellemeye hazırlanıyorlardı ve bu da onlara ajans üstünde etkili bir şekilde veto yetkisi veriyorlardı.

Sonuç, Biden yönetimi için kuvvet bir seçimdi: veya, Pai, herhangi bir şey yapmak için oy kullanmadan tıkanık bir FCC’ye dikte verir ya da istifa eder. Ağ tarafsızlığını savunanlar için acımasız bir seçimdi; her iki seçenek de Pai düzenini yerinde bırakırdı.

Ancak bu sabahtan oyunun durumu fazla bambaşka görünüyor.

Bu, Demokratlara yaşamsal gözetim komitelerinin kontrolünü verecek ve onay oturumları yoluyla Demokrat adayları yönlendirmeyi fazla daha basit ışık halkası getirecek. Kısacası, Biden istediği kişiyi namzet gösterebilir ve Senato Demokratları yasal olarak atanmalarını sağlayabilir. Biden ağ tarafsızlığını ne değin önemseyecek?

İlerleyen hırslar FCC ile sınırlı yok. Yeni bir FCC emri, net tarafsızlık kurallarını uygulamaya koyacaktır, ancak yine de bir sonraki Cumhuriyetçi başkan göre tersine çevrilebilir ve her yönetimde ileri geri yol almak, kimsenin ideal telekom politikası değildir. Gerçek galibiyet, Başlık II kurallarını daimi olarak yasaya yazacak yeni yönetmelik olacaktı, bu bir sonraki Cumhuriyetçi FCC kadar tersine çevrilemeyecek bir şeydi. Meclis Demokratları, Cumhuriyet Senatosu’na girer girmez çökmelerine rağmen, tam da bunu gerçekleştirmek için yasa tasarılarını kabul ettiler. Kyrsten Sinema (D-AZ) veya Joe Manchin (D-WV) gibi ılımlı Demokratların böyle bir hamle yapıp yapmayacağını anlatmak zorlama ve bir uzlaşma dizayn, bütün Başlık II korumasından çok daha hafif bir şeyle sonuçlanabilir. Oysa ilk defa, bu türden daimi bir yasama zaferi mümkün ve bu, önümüzdeki iki yıl her tarafında savunucuların belli başlı odak noktası olacak.

Bu galibiyet için hala bir takım kayda değer uyarılar var.

Hala her türlü engele yer var ve Senato Demokratları tavukları yumurtadan çıkmadan saymamalı.

En önemlisi, Biden yönetiminin ağ tarafsızlığını ne değin önemseyeceğini bilmiyoruz. Trump’ın kaosu tarafından kalabalıklaşan, kampanyada bir sorun değildi ve seçilen başkan, bunun neresinde durduğu konusunda net bir açıklama yapmadı. Sağcı analistler, tercih biter bitmez, Biden’ın mücadeleyi tamamen terk edeceğini ve bunun siyasi bedellere değmeyeceğini tahmin ediyorlardı. İlericiler, bazıları Beyaz Saray’ın içinden savaşmaya devam edecekler, ancak kazanacaklarını kavramak için az önce çok erken. Gürcistan, Biden’a ağ tarafsızlığını kurtarma şansı verdi; hemen soru, onu alıp almayacağı.

Comments
To Top