Haber

Güney Kore’de Geliştirilen Bir Hızlı Tren Konsepti, 1000 km/s Hıza Ulaştı

Güney Kore’de Geliştirilen Bir Hızlı Tren Konsepti, 1000 km/s Hıza Ulaştı

Kore Demir Yolu Araştırma Enstitüsü (KRRI), ülkedeki demir yolları ve araçlarını ilerletmek namına yeni cins teknolojileri deniyor. Uyumlu olarak yapılan testlerin ardındaki, halk kullanımına uygun olduğuna karar bahşedilen modeller demir yollarına çıkıyor ya da ticarileşiyor.

BusinessKorea haber sitesinin aktardığı detaylara tarafından 11 Kasım 2020’de deneme edilen ve “hyper-tube” olarak bilinen yeni bir tren, saatte 1000 kilometrelik hız barajı aşmayı başardı. Bugüne değin aşina en hızlı trenin saatte 600 kilometreye değin ulaşabildiği düşünülürse, Hyper-tube’ün başarısı daha kavranabilir oluyor.

Saatte 1000 kilometrelik hız, az daha milletlerarası uçuşlar ile eşdeğer:

hızlı tren

Açıklanan detaylara kadar enstitü tarafından geliştirilen 1/17 ölçülerindeki deneme modeli, dünyanın hava direnci en üye indirgenen seri tren konsepti. Kesinlikle 1/1’lik reel ölçülerine ulaştığı vakit direnç göstermesi gereken hava miktarı, ağırlığı ve maksimum hızlanma süresinde değişim olabileceği söyleniyor.

Ayrıca Hyper-tube, deneme sırasında atmosfer basıncını 0,001 ATM’ye kadar kadar dengeleyebildi. Bugüne kadar tanıdık öteki tüm trenlerde atmosfer basıncı 1 ATM’ye değin düşürülülebilmişti. Yani bir diğer deyişle Hyper-tube, yalnızca en süratli tren konsepti değil, bununla beraber en az basınca sahip tren konsepti unvanına da sahip oldu.

2022’de hakiki boyutlu versiyonları da test edilecek. En büyük karşı taraf Elon Musk:

hyper-tube

KRRI göre test aşamalarına ilişkin yayınlanan resmi bir görsel bulunmuyor. Ancak BusinessKorea’nın aktardığı bilgilere tarafından Hyper-tube treni, Elon Musk’un şehirlerarası trenlerine muhalif olarak karşımıza çıkacak. böylece trenin 2022 yılında 1/1 oranında deneme edilmesi bekleniyor. 

Elon Musk’ın çabuk trenlerinde ve diğer hyperloop’larda kullanılan sistemin temel bileşeni hava basıncı. Ama Hyper-tube’ün temel bileşeni, dev mıknatıslar sayesinde oluşturulan manyetik itme kuvveti olarak karşımıza çıkıyor. 2020’li yıllar, demir yolu teknolojilerinde yeni rekorlar göreceğimiz kıtalararası bir rekabet dönemi olacak gibi görünüyor.

Comments
To Top