Haber

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin etkilerini en azından lokal olarak azaltabilmek için garip bir us öne sürdüler.

Environmental Research Letters’ta yayınlanan makaleye kadar Cape Town Üniversitesi’nden bilim insanları, ülkedeki su kaynaklarının günden güne zayıflaması ve uzakta gelecekte tüm su kaynaklarının yüzde 90’ını kaybetme ihtimaline karşın “Güneş’i karartma” planını ortaya attılar.

Bilim insanları, su kaynaklarını korumak için Güneş’i “karartmayı” öneri ediyor

bulutlar

Güneş’i karartma planı zarfında bilim insanları, ülkenin başkenti olan Cape Town üzerinden atmosfere bolca sülfür dioksit gazı pompalayacak ve bulut oluşturacak. Bu sayede Güneş ışınları yeryüzüne ulaşmadan uzaya geri yansıtılacak ve küresel iklim değişikliğinin etkileri hafifletilmiş olacak.

Bilim insanlarının yeryüzüne ulaşan Güneş ışığı miktarını azaltma yönündeki planlarının bilimsel bir karşılığı olsa da uzmanlar, küresel ısınmaya aleyhinde atmosfere gaz pompalamanın iklim sistemi için tehlikeli bir müdahale olduğunu belirtiyorlar. Zira Güneş ışınlarını engelleyecek dek büyük oranda gaz salmak, bununla beraber atmosfer dengesini daimi olarak bozma potansiyeline de sahip.

gökyüzü

 Bilim insanlarının açıklamalarına kadar küresel iklim değişikliğinin Cape Town’a etkisi, herhangi bir tedbir alınmadığı takdirde 2100 yılına kadar 3 kat büyüme gösterecek. Yapılan açıklamalara kadar Güneş’i karartma planı ile sıcaklıkları 2020 yılındaki seviyelerde tutmak, su kaynaklarının yüzde 90’ının kaybolmasıyla sonuçlanacak büyük kuraklığı engellemeyi sağlayabilir.

Comments
To Top