Haber

Güneş’in Çekirdeğinde Yaşanan Nükleer Füzyon, Tarihte İlk Kez Ölçüldü

Güneş'in Çekirdeğinde Yaşanan Nükleer Füzyon, Tarihte İlk Kez Ölçüldü

Dünyanın en popüler bilim dergilerinden Nature, tarihte bir ilkin gerçekleştiğini duyurdu. Yapılan açıklamalara kadar bilim insanları, Güneş’in çekirdeğinde meydana gelen bir nükleer füzyon reaksiyonunu ilk olarak aracısız ölçebildiler. Yaşanan gelişmeyle birlikte 1930’lu yıllarda ilk kez kuram olarak ortaya atılan öneri, aracısız ispatlanmış oldu.

Konuyla ilgili direktifler, Massachusetts Üniversitesi’nden geldi. Bugüne değin yapılan çalışmaların uyuşmayan veriler içerdiğini söyleyen uzmanlar, son çalışmanınsa nötrinolar üzerinden, yani nükleer füzyonun kaynağından yapıldığını açıkladılar. Nötrinoların ne olduğunu açıklama yapmak icabında; ışık hızına yakın seyreden nötrinoları, maddelerin içinden az kalsın hiçbir etkileşime girmeden geçebilen atom altı parçacıklar olarak tanımlayabiliriz. Etkileşime girmemeleri de bu atom altı parçacıkların tespit edilmelerini zorlaştırır. Oysa bilim insanları son çalışmalarında bu zorluğun üstesinden gelerek, Güneş’in çekirdeğinden fırlayıp, çoğunlukla de dünyanın içinden geçip giden bu atom altı parçacıkları yakalamayı başardılar.

Ölçüm, 100’den fazla bilim insanının katılımıyla gerçekleştirildi

Güneş

100’den fazla bilim insanın, Güneş’in çekirdeğinde meydana gelen nükleer füzyonu ölçebilmek için, İtalya sınırlarında bulunan Borexino dedektöründe bir araya geldiler. Epeyce detaylı bir çalışma yürüten uzmanlar, en nihayetinde de Güneş’in çekirdeğinden fırlayarak gelen nötrinoları yakalamayı başardılar.

Yapılan alıştırma, uzay araştırmaları açısından kritik bir yük talep ettiği dek Borexino dedektörü için de fazla kayda değer. Çünkü bilim insanları, 2007 yılında hizmet vermeye başlayan Borexino’dan, bugüne değin istedikleri sonuçlara ulaşamamışlardı. O Kadar ancak milyonlarca, şayet de milyarlarca dolara mülk olan dedektörün önümüzdeki ay hizmet dışı bırakılması planlanıyordu. Fakat yapılan keşif, Borexino’nun da ömrünü uzatmış oldu.

Comments
To Top