Haber

Güneş’e En Yakın Yıldız Proxima Centauri’de Kötü Uzay Havası Yaşama İzin Vermiyor

Güneş'e En Yakın Yıldız Proxima Centauri'de Kötü Uzay Havası Yaşama İzin Vermiyor

Gökyüzüne baktığımızda, gökyüzünün güneyinde bir takım işaretçi veya kılavuz yıldızlar yer alır. daima yeri aşağı yukarı değişmez olduğu için bu gök cisimleri denizcilere, astrologlara ve işi gökyüzüyle ilgili olan herkese yol göstermiştir. 

Bu yıldızlardan biri Alpha Centauri’dir. Kendisi aslında Güneş yarı iki yıldızdan oluşan bir sistemdir. Bu sistemin üçüncü üyesi ise onlardan daha küçük olan Proxima Centauri, veya kısa adıyla Proxima Cen idi. Proxima Cen’in civarda yaşam olması o kadar de olası gözükmüyor.

Yaşanabilir kuşakta komşu gezegen

proxima centauri

Güneş’in en yakın komşusu olan Proxima Cen, yaklaşık 4,2 ışık yılı mesafede bulunuyor. Diğer iki sarı yıldızın etrafında dönen Proxima Cen, bizim yıldızımızdan da fazla daha minik. Ortalama bir sarı cüce olan Güneş’in doğrusu galaktik ölçekte pek de öne meydana çıkan bir yanı olmasa da, yörüngesinde bizim bildiğimiz tek yaşamı barındırıyor.

Proxima Cen bir kızıl cüce, Güneş’in %15’i kadar çapa sahip ve yüzey sıcaklığı da Güneş’in yüzey sıcaklığından fazla daha düşük. Haliyle altın kuşak adı bahşedilen sıvı su bulunabilir yörüngesi kendisine fazla daha yakın ve fazla daha sıcacık. 

Bilindiği kadarıyla gezegenin bu yaşanabilir bölgesinde iki gezegen var. Bunlardan biri kayalıklı bir süper dünya olan Proxima Cen b, diğeri ise daha uzaktaki Neptün’e benzeşen Proxima Cen c gezegenleri. Daha önce hayat olabileceği düşünülen bu bölge için yeni ölçümler pek de umut verici yok.

Uzay şartları elverişsiz

proxima cen c

Esas olarak bu gezegenlerin etrafındaki uzay havası, yani kızıl cücedeki hareketler de gezegen yüzeyindeki yaşam üzerinde etkili olabiliyor. Cüce yıldızın yakın mesafeden yaptığı parlamalar, radyasyon savrulması ve ışık parlamaları gezegende hayat olması ihtimalini oldukça azaltıyor. 

Yıldızlar CME adı verilen bir takım uzay hava aktiviteleri de gerçekleştiriyor. Bu dinamik aktivitede yıldızdan bir sprey gibi fırlayan fazla miktarda parça, yüksek radyasyon yayarak ve saatte milyonlarca kilometre hıza ulaşarak savruluyor. Bu da gezegen için bir diğer sorun. 

Radyasyon ve olumsuz şartlar, gezegende yaşamın en azından bildiğimiz şekliyle olmasının o kadar mümkün olmadığını gösteriyor. Hem gezegenin çoğu kez CME etkisi aşağıda kaldığı da yapılan radyo teleskopu çalışmalarıyla gözlemlendi. Yani, bir zaman için daha uzayda bizden başka kimseyi bulamadık.

Comments
To Top