Haber

Güneş Sistemi “Otoyolu”, Uzay Yolculuklarını Kolaylaştırabilir

Güneş Sistemi "Otoyolu", Uzay Yolculuklarını Kolaylaştırabilir

Otostopçunun Galaksi Rehberi‘ni aydın olanlar, daha serinin en başında bitik mavi noktamızın Vogon adı verilen uzaylı ırkı tarafından uzay çevreyolu geçeceği gerekçesiyle patlatıldığını hatırlayacaktır. Bütün evreni kaplamasa da Güneş Sistemi için bir otoban gerçekte var olabilir.

Gelecekte yapılacak olan derin uzay görevleri düşünülenden çok daha kısa sürebilir. Araştırmacıların keşfettiği Güneş Sistemi “süper otoyolu”, sondaların ve öteki uzay araçlarının daha çabuk şekilde uzayda ilerlemesini sağlayabilir.

Aşina yörüngeler incelendi

güneş sistemi

Yeni yolu bulmak için araştırmacılar, Güneş Sistemi içerisindeki milyonlarca rotayı bilgisayarlar yardımıyla teker teker hesaplamayı başardı. Bu yörüngeler asteroid kuşaklarından yayılanlar ve diğer kullanılan yörüngeler temel alınarak incelendi. 

Yeni yaklaşım ile birlikte Güneş Sistemi’nin bilhassa dış bölgelerini gezmek fazla daha basit hale gelecektir. Ayrıca daha verimli yolculuklarda araçların ilerlemesi için zorunlu olan itme kuvveti ve yakıt kullanımı da düşecektir.

Yeni bulgular Dünya’ya yakın nesnelerin ve gezegenimizi tehdit eden yapıların incelenmesinde de kullanılacaktır. Şimdilik kendi sistemimizin uzak uçlarını keşfetmemiz böylece de yakın bir zamanda gerçekleşecek gibi gözükmüyor. yine de kozmik yolculuğumuz için hızlı bir yol bulmak, bu çalışmaları manâlı ölçüde ilereltecektir.

Uzay iyice boşluk değil mi? Rotalar ne ayrım ettiriyor?

güneş sistemi yolu

genellikle baktığımızda uzay ölümsüz bir avarelik ve bu boşlukta hareket ederken fazla fazla çevresel etmenle başa çıkmamız gerekmiyormuş gibi gözüküyor. Gerçekten ise durum daha ayrı. Her cismin bir kütle çekimi var ve bu çekim, ilerlemeyi daha kolay ya da daha baskı ışık halkası getirebiliyor. Örneğin Dünya’ya sürekli kocaman göktaşları düşmüyor olmasının sebebi, Jüpiter’in bir mıknatıs gibi bu cisimleri kendine çekmesi. 

Yeni yörüngeler, gelecekte asteroidlerde yapılması muhtemel olan madencilik çalışmaları için de önemli rol oynayabilir. Uzay yolculuklarında maliyetlerin düşmesi ile birlikte daha farklı bir geleceğin kapısı da açılacaktır.

Comments
To Top