Haber

Güneş Enerjisi Teknolojisinde Verimlilik Rekoru Kırıldı

Güneş Enerjisi Teknolojisinde Verimlilik Rekoru Kırıldı

Güneş enerjisinin yaygın bir şekilde kullanımı, medeniyetimizin fosil yakıtlara olan bağlılığının kırılması için yegane çözüm olarak gösteriliyor. bununla beraber mevcut güneş enerji sistemlerinin fazla kayda değer bir eksiği bulunuyor; verimlilik. Güneş enerji sistemlerinde verimliliği artmak, aynı yüzey alanından ve aynı güneş enerjisinden daha fazla enerji elde etmemizi sağlar ama derhal bu hedefe bir adım daha yaklaşmış durumdayız.

Günümüzde güneş ışığını enerjiye dönüştürmek için ayrı farklı teknolojiler kullanılıyor ve Science dergisinde yayımlanan yeni bir makaleye göre bilim insanları, perovskit/silikon tandem güneş bataryası ile yüzde 29,15‘lik verime ulaşarak tandem güneş bataryası kategorisinde verimlilik konusunda dünya rekoru kırmayı başardılar. Bu kategorideki paneller için uzun vadeli amaç, yüzde 30 verimliliğin üzerine çıkmak olduğundan yeni rekor, umut verici olarak yorumlanıyor.

Perovskit/silikon tandem güneş bataryası ile daha düşük maliyetlerle daha artı enerji edinmek muhtemel olabilir

güneş enerji pili

“Silisyum ile metal halojenür perovskiti bir araya getiren tandem güneş bataryaları, batarya hücresi verimlilik sınırını aşmak için umut verici bir seçenektir.” ifadelerini kullanan bilim insanları, perovskitin halihazırda kullanılmakta olan silikon hücrelere daha verimli bir alternatif olabileceğini belirtiyorlar.

Makaleye kadar bilim insanları, uzun zamandır ayrı perovskit bileşikleri üzerinde deneyler gerçekleştiriyorlar ve perovskit/silikon da bunlardan biriydi. Perovskit/silikon tandem güneş bataryası, ışık spektrumunun iki bambaşka noktasını yakalayarak daha pozitif enerji ortaya koyabiliyor. Halihazırda kullanılan silikon, kızılötesi ışığın yakalanmasını sağlarken; perovskit de görünür ışığı yakalıyor.

güneş enerji teknolojisi

Bilim insanları, yüzde 29,15 verimlilik rekorunu 1×1 cm bir panel ile gerçekleştirdiklerinden laf konusu panelin daha büyük ölçekli deneylerinin da yapılması gerekiyor. Ayrıca bilim insanları, 300 saatlik bir uygulama sonrasında deneyde kullanılan panelin verimliliğini yüzde 95 oranında korumaya devam ettiğini belirtti. 

Perovskit/silikon tandem güneş bataryasını kıymetli kılan bir öteki nitelik ise daha pozitif enerji elde edilebilecek olmasına rağmen maliyetleri büyük ölçüde artırmaması. gerçi çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, tandem güneş bataryası teknolojisinin yüzde 30’un üzerinde verimlilik sunabileceği konusunda ısrarcı olduklarından geliştirilen yeni panelin bir ticari ürüne dönüştürülmesi beklenmiyor.

Comments
To Top