Haber

Güncel Rakamlara Göre Türkiye ve Dünyanın En Çok Aboneye Sahip Youtube Kanalları

Güncel Rakamlara Göre Türkiye ve Dünyanın En Çok Aboneye Sahip Youtube Kanalları

Bildiğimiz anlamdaki televizyon alışkanlığının azalması ile birlikte ayrıca dünya ayrıca de Türkiye’de, YouTube üzerinden daha fazla video izlenmeye başladı. YouTube kanalları, artık belli başlı akım medya kuruluşlarından bile daha fazla faal izleyiciye sahip durumdalar. Hem sadece izlenme sayıları ile değil, sahip oldukları abone sayıları ile de dikkat çekiyor ve yeni tür izleme alışkanlıkları hakkında zihin veriyorlar.

Türkiye ve dünyanın en çok aboneye sahip YouTube kanalları aralarında milli yayınlama yapan televizyon kanalları, müzik kanalları, platforma özel içerik üreten kanallar var. Hatta öyle oysa; bazıları yakından incelenmesi gereken YouTube kanalları olarak kabul ediliyor. Çünkü yalnızca YouTube’un yok, internet dünyasının gündemini belirleyecek dek geniş bir kitleye sahipler. 

2020’de en fazla aboneye sahip Youtube kanalları hangileri?

Dünya; T-Series: 163 Milyon PewDiePie: 108 Milyon Cocomelon – Nursery Rhymes: 99,6 Milyon SET India: 89,8 Milyon Kids Diana Show: 70,4 Milyon WWE: 70,2 Milyon 5-Minute Crafts: 69,8 Milyon Zee Music Company: 65,6 Milyon Like Nastya: 65,2 Milyon Canal KondZilla: 61,9 Milyon Türkiye; netd müzik: 19 Milyon Enes Batur: 14,1 Milyon OYUNCAKOYNUYORUM: 8,26 Milyon Orkun Işıtmak: 8,16 Milyon atv: 7,83 Milyon Kafalar: 7,13 Milyon Deli Mi Ne?: 7,06 Milyon KanalD: 6,88 Milyon Reynmen: 6,25 Milyon OHA Diyorum!: 5,63 Milyon

Rusyalı bir ailenin gündelik yaşamını konu bölge, çocuklara özel içerik kanalı: Like Nastya

Abone sayısı: 65,2 Milyon

Like Nastya YouTube kanalı da tıpkı Anastasia Radzinskaya isimli sevimli bir kızın ailesi ve arkadaşlarıyla hazırladığı videoların yayınlandığı bir kanal. Yayınlanan videoların çoğu Rusça, bazı bölümler ise İngilizce. Ancak videolar, çok artı sözün olmadığı genel olarak çocuklara özel hazırlanan videolardan oluştuğu için dünyanın her uygun yaşamış çocuklar göre izlenebiliyor. Kuşkusuz, abone sayısında Rusya’nın yüksek nüfusunun da payı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Brezilya merkezli, Latin şarkılarının bol bol paylaşıldığı kanal: KondZilla

Abone sayısı: 61,9 Milyon

Brezilyalı senaryo yazarı ve yönetmen Konrad Dantas göre kurulan müzik video şirketi KondZilla Records’un Youtube Kanalı olan Canal KondZilla üzerinden müzik video klipleri yayınlanıyor. Kanalda yayınlanan müzik video klipleri çoğunlukla R&B, rap ve latin müzik türlerinden oluşuyor. Canal KondZilla üzerinden ayrıca sanatçıların kliplerine ulaşabilir hem de kanal için özel olarak hazır olan içerikleri izleyebilirsiniz.

Hint müziklerinin en popüler kanalı: Zee Music Company

Abone sayısı: 65,6 Milyon

Zee Music Company özet olarak ZMC, Hindistan Yeni Delhi merkezli Zee Entertainment Enterprises şirketinin tabi kuruluşu olan müzik şirketidir. Şirketin YouTube kanalında çoğunlukla Bollywood sinema sektörü için üretilmiş olan müzikler paylaşılıyor. 1 milyardan artı olan Hindistan nüfusu ve Hint filmlerinin ve dizilerinin dünya çapında ün kazanması ile beraber bu yapımlara ait müziklerin yayınlandığı Zee Music Company YouTube kanalı da dünyanın en çok aboneye sahip kanalları aralarında yerini almış durumda. 

Kendin yap akımının en dinç temsilcisi: 5-Minute Crafts

Abone sayısı: 69,8 Milyon

5-Minute Crafts, platformda bulunan ‘kendin yap’ türündeki en popüler YouTube kanalları aralarında. 5-Minute Crafts ekibi, videolarını başlangıçta Facebook ve Instagram üzerinden yayınlıyorlardı. YouTube kanalında yer alan ilk videolar da, bu videolardan oluşan kolajlardı. Ancak sonradan platforma özel olarak hazırlanan ‘kendin yap’ videoları da yayınlanmaya başladı. Kanaldaki videolar genelde evde, kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz eğlenceli el sanatlarının nasıl yapılacağını anlatıyor.

Bildiğimiz, her aşaması kurgu batmış Amerikan güreşi şovunun esas kanalı: WWE

Abone sayısı: 70,2 Milyon

World Wrestling Entertainment özet olarak WWE şirketi tarafından düzenlenen ve yayınlanan, ülkemizde Amerikan güreşi olarak aşina güreş müsabakalarının yayınlandığı YouTube kanalı. WWE YouTube kanalı üzerinden profesyonel güreş müsabakalarını canlı olarak ya da tam haliyle sonradan izleyebilirsiniz. Kanal üzerinden özel videolar, sahne arkası görüntüler ve özel röportajlar da paylaşılıyor. 

Diana isimli küçük bir kızın ve ailesinin çocuk içerikleri ürettlikleri kanal: Kids Diana Show

Abone sayısı: 70,4 Milyon

Adından da anlaşılacağı üzere Kids Diana Show, Diana isimli minik bir kızın ailesi ve arkadaşlarıyla hazırladığı çocuklara özel videoları paylaşıldığı bir YouTube kanalı. Diana isimli bu küçük, şirin kız; bir videoda arkadaşlarıyla büyücülük yapıyor, bir videoda karaoke yapıyor, diğer bir videoda babası ile şakalaşıyor. Çocukların eğlenceli dünyası Diana’nın videoları ile YouTube üzerinden bütün dünya ile paylaşılıyor.

Hindistan’ın en popüler TV kanallarından: SET India

Abone sayısı: 89,8 Milyon

Sony Entertainment Television India özetle SET India isimli, Hindistan’da epeyce popüler olan bir televizyon kanalının YouTube kanalı. Kanal üzerinden ülkemizde de tanıdık olduğumuz o kadar çok ayrı televizyon formatının Hint versiyonları yayınlanıyor. Kuşkusuz, yayınlar Hintçe. Fakat 1 milyardan pozitif olan Hindistan nüfusu baştan sona bu kanal, dünyada en fazla aboneye sahip YouTube kanalları arasında yerini almış durumda. 

İngilizce tekerleme ve şarkıların paylaşıldığı çocuk kanalı: Cocomelon – Nursery Rhymes

Abone sayısı: 99,6 Milyon

Cocomelon – Nursery Rhymes kanalının yayınlıyor olduğu videolar, her yaştan bebeğin ve çocuğun kalbini kazanacak türden. genellikle İngiltere ve Amerika Birleşmiş Devletleri’nde bebeklere ve çocuklara söylenen tekerlemeleri, şarkıları ve ninnileri özel olarak hazırlanan animasyonlarla yayınlıyorlar. Her videoda benzer karakterler ile karşılaşıyoruz oysa devam eden bir çabuk çizgi değil, yalnızca çocukların ve bebeklerin bayılacağı şovlardan oluşuyor.

Dünyanın en popüler bireysel YouTube kanalı: PewDiePie

Abone sayısı: 108 Milyon

İsveçli Youtuber Felix Arvid Ulf Kjellberg’ın ürettiği videoların yayınlandığı YouTube kanalı PewDiePie’da o kadar çok bambaşka türde video bulunuyor. Kjellberg; oyun oynuyor, kendi hazırladığı özel formatlarda komedi şovları yapıyor, internet dünyasının trendlerini kendi yorumları ile izleyicilerine anlatıyor. PewDiePie YouTube kanalı üzerinden on yıldan uzun süredir video paylaşımı yapılıyor.

Hindistan merkezli sinema ve müzik kanalı: T-Series

Abone sayısı: 163 Milyon

Super Cassettes Industries Private Limited özetle T-Series adıyla piyasada olan Hintli müzik şirketi, Bollywood sinema endüstrisinde yaptığı film müzikleri ve Indi-pop müzikleriyle tanınıyor. 1 milyardan artı olan Hindistan nüfusu ve Hint filmlerinin ve dizilerinin dünya çapında ün kazanması ile beraber bu yapımlara ait müziklerin yayınlandığı T-Series YouTube kanalı da dünyanın en yüksek abone sayısına ulaşmış durumda.

Türkiye’nin en çok aboneye sahip YouTube kanalları:

Eğlenceli video konseptleri ile OHA Diyorum!

Abone sayısı: 5,63 Milyon

Mediakraft Turkey Yayın Hiz. A.Ş kadar yapımcılığı üstlenen videoların yayınlandığı YouTube kanalı. OHA Diyorum! YouTube kanalı üzerinden nedir, ne değildir temalı videolar, gündeme dair challenge videoları, kim daha artı yemek gıda temalı müsabaka videoları ve bazen garip deney videoları paylaşılıyor.

Vine ile yolcuğuluğa başlayıp YouTube’da yükselen ve artık bir müzik kanalı olan: Reynmen

Abone sayısı: 6,25 Milyon

Youtuber Yusuf Aktaş’ın Reynmen takma adıyla hazırladığı videoların yayınlandığı YouTube kanalı. Kanal, genel olarak gündeme dair challenge videolar ve jurnal hayata dair vlog videolardan oluşuyordu, ta ancak 2019 yılına kadar. Reynmen Ocak 2019 tarihinde bir şarkı ve klip yayınladı. Bu klip ile beraber hala vlog videolara devam etse de şarkıcı olarak da bir kariyere başladı ve bu türde videolar da yayınlıyor.

Dizi ve programlarından kesitleri ile KanalD:

Abone sayısı: 6,88 Milyon

Uzun yıllardır ülkemizde milli yayınlama yapan televizyon kanalı Kanal D’nin YouTube kanalı. Kanal üzerinden Kanal D’de yayınlanan dizi ve programların fragmanlarını en güncel şekilde peşine düşüp takip edebilirsiniz. YouTube kanalı üzerinden televizyon kanalında yayınlanan dizi ve programların bütün hali paylaşılmıyor. Ancak yayınlanan dizi ve programlar üzerinden platforma özel olarak hazırlanmış kısa videolar paylaşılıyor.

Adının hakkını veren: Deli Mi Ne?

Abone sayısı: 7,06 Milyon

Youtuber Fester Abdü kadar hazırlanan videoların yayınlandığı Deli Mi Ne? YouTube kanalı üzerinden pek fazla öbür türde video yayınlanıyor. Kanal üzerinden paylaşılan videolar çoğunlukla Fester Abdü’nün jurnal hayatında kaydettiği vlog videolarından, gündeme dair challenge videolarından ve gezdiği yerlerde yaptığı ilginçliklerden oluşuyor.

TV’deki 3 Adam’ın internet versiyonu, şayet de üstüne: Kafalar

Abone sayısı: 7,13 Milyon

İlk defa Vine sosyal medya platformunda yayınladıkları videolarla belli Bilal Hancı, Atakan Özyurt ve Fatih Yasin; daha sonra güçlerini birleştirerek 2017 yılında Kafalar isimli YouTube kanalını kurdular. Kanal üzerinden her Cuma günü saat 18.00’de yeni bir video paylaşan takım, böylece fazla farklı türde video hazırlıyorlar. Kafalar YouTube kanalı, ekibin platforma özel olarak hazırladığı formatlarda çekilen videolarla dikkat çekiyor.

YouTube’da en çok takip edilen yerli TV kanalı: atv

Abone sayısı: 7,83 Milyon

Ülkemizde uzun senelerdir milli yayınlama yapan televizyon kanalı atv’nin YouTube kanalı. YouTube kanalı üzerinden atv canlı yayınını izleyebilir, kanalda yayınlanan dizi ve programların fragmanlarını en aktüel şekilde peşine düşüp takip edebilir ve kanalda yayınlanan dizi ve programların tam halini yayından anında daha sonra YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük ikinci kişisel YouTube kanalı: Orkun Işıtmak

Abone sayısı: 8,16 Milyon

Enes Batur’dan sonra YouTube Türkiye’deki en fazla aboneye sahip kişisel YouTube kanallarından biri olan kanalda, Youtuber Orkun Işıtmak kadar hazırlanan ayrı türde videolar yayınlanıyor. Gündeme dair challenge videoları, günlük hayatın anlatıldığı vloglar, Orkun Işıtmak kadar platforma özel olarak hazırlanan formatta videolar öncelikle olmak üzere; kanal üzerinden böylece fazla bambaşka türde video izleyebilirsiniz.

Çocuklara karşın içerikleri ile bütün dünyada izlenen: OYUNCAKOYNUYORUM

Abone sayısı: 8,26 Milyon

Ülkemizde çocuklara özel videolar hazırlayan, başrolünde tekrar çocukların yer aldığı en popüler çocuk YouTube kanalı. Kanalda yayınlanan videolarda Masal ve Hikaye isimli iki şirin kız çocuğunun arkadaşları ve aileleriyle yaşadıkları hikayeler anlatılıyor. OYUNCAKOYNUYORUM kanalında çocukların jurnal rutinlerini, oyun maceralarını, okul hikayelerini ve eğlenceli dünyalarını izleyebiliyoruz.

Türkiye’nin en büyük kişisel YouTube kanalı: Enes Batur

Abone sayısı: 14,1 Milyon

Mayıs 2020 tarihi itibarıyla YouTube Türkiye’de bireysel olarak en fazla aboneye sahip olan YouTube kanalında, Youtuber Enes Batur göre hazırlanan farklı türde videolar yayınlanıyor. Gündeme dair challenge videoları, günlük vlog videoları ilk olarak elde etmek üzere kanal üzerinden Enes Batur’un başrolünde olduğu farklı temalara sahip videoları izleyebilirsiniz. Enes Batur, başarılarıyla olduğu dek aldığı negatif eleştirilerle de gündemde olan bir Youtuber.

netd müzik

Abone sayısı: 19 Milyon

netd müzik, Doğan Müzik ve Netd Influencer Marketing şirketleri ile çalışan sanatçıların şarkılarının ve video müzik kliplerinin yayınladığı YouTube kanalıdır. Türkiye’de yayınlanan böylece fazla pop, rap, dans, alternatif ve rock şarkının ve klibin birincil yayınlanıyor olduğu YouTube kanalı olması ile uyarı çekiyor. Kanal ile anlaşmalı olan öbür müzik şirketlerine ait video kliplerin de yayınlandığı kanal üzerinden tanıdık olmayan sanatçıların şarkılarına ve video kliplerine ulaşmanız da muhtemel.

İzleme alışkanlıklarımız değiştikçe YouTube gibi video izleme platformlarındaki video üreticilerinin sayısı ve bununla beraber abone ve izleme sayıları da artıyor. Her geçen gün YouTube’a yeni videolar ve yeni üreticiler geliyor. Belki bir sonraki yıl, bu liste bambaşka olabilir. 

Comments
To Top