Haber

Gübretaş’ın Maden Sahasında 6 Milyar Dolarlık Altın Rezervi Bulundu

Gübretaş’ın Maden Sahasında 6 Milyar Dolarlık Altın Rezervi Bulundu

Takım Kredi iştirakı Gübretaş’ın Bilecik’te bulunan maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın rezervi keşfedildi. Gübretaş Idare Heyeti Başkanı Fahrettin Poyraz, rezervdeki 1 milyon 920 bin ons altının hemen çıkarılmaya hazır olduğunu açıkladı. 

6 milyar dolar civarında bir değere tekabül eden bu altın rezervi, Türk ekonomisine büyük ölçüde katkı maddesi sağlayacak. Rezerv ile ilgili yapılan açıklamanın arkasından Gübretaş’ın hisse değerleri çabuk bir şekilde yükselme göstermeye başladı.

“Bugünkü fiyatlar üzerinden hesaplandığında, 6 milyar dolarlık bir değerden bahsediyoruz”

altın rezervi

Fahrettin Poyraz, 3,5 milyon onsluk altını, şirketin kendi imkanları ve ekipleriyle çıkaracaklarını dile getirdi. Devlete Ait prosedürleri tamamladıktan daha sonra süratli bir şekilde çalışmalara başlayacak olan şirket, 2 sene içerisinde hedeflerini tamamlamış olacak. 

Altının ülke ekonomisi için son derece kayda değer olduğunu belirten Poyraz, açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Biz bunu milli, ülkemizin bir meselesi olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ulusal ekonomi hassasiyetini yakinen biliyoruz. Biz bunu milli imkanlarla ulusal ekonomiye kazandırma noktasında Gübretaş ve Tarım Kredi olarak üzerimize ne düşerse yapacağız.”

Gübretaş’ın hisse değerleri artmaya başladı

gübretaş hisse

3,2 milyon onsluk altın rezervinin açıklanmasından sonra Gübretaş’ın hisse senedi değeri bir günde az kalsın %13 çoğaltma gösterdi. 21 Aralık’ta değeri 45,42 TL olan GUBRF hisseleri, bugün 51,65 Türk lirasına çıktı. Şirketin %75.95’’lik kısmı Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi’ne, %8.76’sı Oğuzhan Şahinkaya’ya, kalan %15.29’luk değeri ise halka ve öteki kişilere ait. 

Comments
To Top