Haber

GTA 3, Vice City ve San Andreas’ın Işın İzleme Teknolojisiyle Kazandığı Yepyeni Halleri

GTA 3, Vice City ve San Andreas'ın Işın İzleme Teknolojisiyle Kazandığı Yepyeni Halleri

Video oyun tutkunları, son birkaç yıldır yepyeni bir görüntü teknolojisiyle tanıştı. “Işın izleme” olarak tanıdık bu teknoloji, oyunlardaki görüntünün gölge ve yansımalar yoluyla fazla daha realist bir şekilde görünmesini sağlıyor. Büyük bir ayrım yaratan bu teknoloji yeni tür oyun konsollarında da karşımıza çıkarken, geliştiriciler de üstünde çalıştıkları oyunları bu teknolojiyle destekler hale getirmeye çalışıyorlar.

Aslına bakacak olursak ışın izleme teknolojisi, yalnızca geliştiricilerin üstünde durduğu bir icat değil. Bir Takım oyunların hayranları da yaptıkları işlemlerle, bugün çoktan unutulmuş oyunlara ışın izleme desteği getirebiliyorlar. Bunun son örneğini şu anda, sektörün köklü isimlerinden Rockstar Games‘in ikonik oyunlarından GTA 3, GTA Vice City ve GTA San Andreas’ta yapılmış olarak görüyoruz. 

İşte GTA 3’e uygulanan ışın izleme teknolojisinin, oyun grafiklerine katkısı

GTA 3

2001 yılında piyasaya sürülen GTA 3, serinin birincil üç boyutlu grafiklere sahip olan oyunu olarak karşımıza çıkmıştı. Günün standartlarında geliştirilen oyun, 32 MB Direct3D destekli ekran kartlarıyla çalışabiliyordu. Oyun, pek çoğumuzun hafızasına kazınırken bazı hayranlar, 19 yaşında olan GTA 3’e yepyeni bir teknoloji eklemeyi başardılar. Yukarıdaki görüntüyü oyunun orijinaliyle kıyasladığınızda, aradaki farkı fazla net bir şekilde görebilirsiniz.

GTA Vice City’nin Malibu Club’ı, eski halinden çok daha öbür

GTA Vice City Malibu Club

Bugün orta yaşına merdiven dayamış her oyunsever, bir dönemin efsanesi Tommy Vercetti ile bu mekana onlarca kere girmiştir. Kimi vakit toplu cinayet yaptığımız kimi zaman hasılat topladığımız bu mekan da yeni tür teknolojilerden nasibini almış durumda. Işın izleme teknolojisiyle tekrar hayat bahşedilen Malibu Club, orijinal versiyona kıyasla artık çok daha canlı.

GTA San Andreas’taki ışın izleme teknolojisi, o yılları unutturacak türden

GTA San Andreas

GTA San Andreas, 2004 yılında PlayStation 2 için piyasaya sürülmüştü. Muhakkak o yıllarda, ışın izleme teknolojisinin gerçek dışı bile kurulmuyordu. Ama oyunun sıkı hayranları, bu efsaneyi de ışın izleme teknolojisinden yoksun bırakmadılar. Yapılan çalışmaların oyuna yeni bir hava kattığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Comments
To Top