Haber

Google’ın Ekransız Akıllı Bilekliğine Dair İlk Detaylar Belli Oldu

Google'ın Ekransız Akıllı Bilekliğine Dair İlk Detaylar Belli Oldu

Zeki saat ya da bilekliklerin en önemli özelliği gerçekten ekranlardır. Sensörlerden alınan bilgiler, telefonumuzdan gelen bildirimler o ufak ekranlar doğru bize ulaşır. Her yeni modeli Türkiye’de yok satan Xiaomi Mi Band serisi başta olmak üzere Apple, Samsung ve Huawei akıllı bileklikleri için şart bundan ibarettir. Fakat Google bu alışkanlığımızı ve beklentilerimizi başkalaşmak istiyor.

Gelen son bilgilere tarafından Google, kullanıcıların ilk etapta garipseyebilecekleri gösterişli bir adım atacak, çünkü iyice ekransız bir akıllı bileklik tasarımı üstünde çalışıyor. ABD Patent ve Marka Ofisi’nin web sitesinde ortaya yeni teferruat, Google’ın bu konudaki heyecan verici yaklaşımını gözler önüne seriyor.

Google’ın ekransız akıllı bilekliğine dair ilk görseller, tasarımın ince detaylarını ortaya koyuyor:

google akıllı bileklik

Patent belgesine ait olan bu görsellerde, bilekliğin normalde ekran bulunması gereken bölümünü düz bir şekilde görüyoruz. Gerçekten görünüm olarak saatsiz bir kayışa benzetebileceğimiz bu cihazın iç tarafında, hemencecik her zeki bileklikte olan sensörleri bakmak mümkün. Bu da bizi bir diğer detaya götürüyor.

Ekransız lakin gelişmiş sensörleri var:

Dikişsiz bir kayış ve kayışın iç tarafında bulunan çıkıntılarla son derece sade görünen zeki bilekliğin tüm sensörleri, arkadaki hafif çıkıntıda bulunuyor. Sensörlerin teknik özelliklerine dair net bilgiler henüz paylaşılmasa da kandaki oksijen seviyesi, kalp atış hızı, adım ölçer, uyku takibi ve gerginlik seviyesi gibi günümüz akıllı bilekliklerinde görmeye alıştığımız ölçümleri sunacağını tahmin edebiliriz.

Ekransız bir zeki bileklik ne işimize yarayacak?

Google, olasılıkla bu bilekliği Android işletim sistemine sahip entegre bir dilekçe ile kullanıma sunacak. Bileklik kolumuzda olacak ancak tek görevi, sensörleri baştan sona edindiği bilgileri telefona yollamak olacak. Biz de aslında akıllı bileklik ekranlarından aldığımız detaylı ölçümleri, mobil başvuru formu üzerinden takip edeceğiz. böylece bilekliğin genel başvuru alanı gündelik aktivitelerden ziyede spor etkinlikleri olacak gibi görünüyor.

Ayrıca ekran donananımı olmadığı için fiyatının öteki bilekliklere kadar oldukça yerinde olabileceğini anlatmak muhtemel. Nitekim Google, şu asıl kadar aygıt hakkında devlete ait bir açıklamada bulunmadı. Elimize yeni bilgiler ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Peki siz ekransız bir akıllı bilekliği kullanır mıydınız? Düşüncelerinizi yorumlar bölümüne bekliyoruz.

Comments
To Top