Haber

Google’ın Başı Çok Büyük Dertte: ABD’nin 38 Eyaleti Birden Şirkete Tekelcilik Davası Açtı

Google’ın Başı Çok Büyük Dertte: ABD’nin 38 Eyaleti Birden Şirkete Tekelcilik Davası Açtı

ABD merkezli teknoloji devi Google, üç yeni tekelcilik davasıyla karşı karşıya. ABD’nin 38 eyaletinde karşılıklı olarak açılan davalar, şirketin dünya çapında sunmuş olduğu arama hizmetini kapsıyor. Otoritelerin iddialarına tarafından Google, arama sonuçlarını sunarken rakiplerine zarar veriyor, kendi hizmetlerini ön plana çıkarıyor. İddialara tarafından Google, bunlara ek olarak sesli asistanında da varsayılan arama motoru olarak kendinden başkasını seçim etmiyor.

Otoritelerin dava başvurularında, Google’ın tekelleşmeyi amaçladığı ifade ediliyor. Yazılmış evraklarda bulunan bilgilere göre Google, rakiplerini ortadan kaldırarak, tüketicileri kendine hükümlü bırakmak istiyor.

Google: Arama sonuçlarının yeniden tasarlanması, tüketiciye zarar verir

Google

Google, açılan davalarla ilgili dikkat çeken bir yorumlama yaptı. Büyük şirketlerin incelenmesinin ne değin manâlı olduğunu bildiklerini ifade eden Google, duruşma sürecine katkı maddesi sağlamaya hazır olduklarını belirttiler. Davanın amacının tekelcilik olmadığını savunan Google, istenen şeyin yapılması durumunda, yani arama sonuçlarının baştan tasarlanmasıyla, tüketicilerin aradıklarını ilk elden bulmalarının zorlaşacağı ifade ediliyor.

ABD’de açılan dava, Colorado ve Nebraska eyaletlerince yönetiliyor. Davaya dahil olan diğer eyaletler aralarında Kuzey Carolina, Utah, Arizona, Lowa, Tennessee ve New York gibi büyük yönetimler de bulunuyor. Atılan adımların, ekim ayında ABD Yargı Bakanlığı kadar açılan ve ilk elden Google’ı niyet bölge diğer bir davayı destekleyeceği düşünülüyor. Davaların nasıl sonuçlanacağını ise vakit gösterecek.

Comments
To Top