Haber

Google’dan Radikal Karar: Android Studio, Artık Hayvan İsimleriyle Anılacak

Google'dan Radikal Karar: Android Studio, Artık Hayvan İsimleriyle Anılacak

ABD merkezli teknoloji devi Google, Android ekosistemine uygulama isteyen yazılımcılar için bedava olduğu kadar da etkin bir yazılım sunuyor. “Android Studio” olarak isimlendirilen bu yazılım, bugün öyle fazla tatbik geliştiricisinin de favorisi durumunda. Yaşanan son gelişmelerse Google’ın, Android Studio için radikal bir karar alarak farklı bir isimlendirme yöntemine geçiş yaptığını gösteriyor.

Google, bundan takriben 6-7 ay önce Android Studio 4.0’ün istikrarlı sürümünü yayınlamıştı. Geçtiğimiz aylarda ise büyük bir güncelleme yayınlayan Google, uygulamanın istikrarlı sürümünü 4.1’e yükseltmişti. Google geliştiricileri bir süredir, Android Studio’nun 4.2 kodlu sürümünü test etmeye başladılar. Şirket bugünse, Canary kanalı üzerinden yeni bir sürüm yayınladı. Android Studio’nun son sürümü, “Arctic Fox” olarak isimlendiriliyor. Eski isimlendirmeye kadar bu yeni sürümün 4.3 olarak kodlanmasını bekleyebilirdik. Fakat böylesi bir durum gerçekleşmedi.

Google’ın amacı, Android Studio’nun bulunabilirliğini artırmak

Android Studio Arctic Fox

Android Studio’nun o kadar fazla sürümü mevcut ve geliştiriciler, bu sürümler arasında karar vermekte zorlanıyorlardı. Keza son sürümün hangisi olduğu da kafa karışıklığına yol açıyordu. İşte Google, yeni isimlendirme yöntemiyle bu karışıklıkların önüne geçmeyi amaçlıyor. Şirket bundan daha sonra, hayvan isimlerini alfabetik olarak kullanacağını, isimlendirmenin bu şekilde yapılacağını ifade ediyor. sırası gelmişken, “Arctic Fox” ibaresinin yelken direği tilkisi anlamına geldiğini de belirtelim.

Google’ın Android Studio için aldığı kararın zamanlamasının manidar olduğunu bildirmek gerek. Çünkü şirket, Android ekosisteminde de aynı bir isimlendirme tekniği kullanıyor, bu kere hayvanlar yerine pastaları tercih ediyordu. Ama Android 10 işletim sistemiyle birlikte bu şart tarihe karıştı. Şirket bundan sonradan, yeni Android sürümlerinde pasta ismi kullanmaktan vazgeçtiğini duyurmuştu. Durum Android ekosistemi için yazılım geliştirmeye geldiğindeyse Google’ın tam tersi şekilde düşündüğünü görüyoruz.

Android Studio

Android Studio Arctic Fox’taki yeniliklere baktığımızda ise Google’ın 200’den pozitif hatayı giderdiğini görüyoruz. Yeni bir arabulucu da kullanıma sunan Google, bu araç tamamen renk körü modu gibi özel ekran ayarlarında, uygulamanın nasıl tepki verdiğinin test edilmesinin önünü açıyor. Keza MacOS’ta bu uygulamayı kullanan geliştiriciler, Android 11‘le çalışan cihazlarını Wi-Fi üzerinden de bilgisayarlarına eşleştirebiliyorlar.

Eğer sizler de Android Studio Arctic Fox’taki tüm yenilikleri analiz etmek isterseniz, burada yer alan bağlantıyı kullanarak indirme işlemini başlatabilirsiniz. Android Studio ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olup anında bir kullanım geliştirmeye açmak için de buradaki haberimizi inceleyebilirsiniz.

Comments
To Top