Haber

Google’a, Facebook ile Yasadışı Rekabet Anlaşması Yaptığı İddiasıyla Dava Açıldı

Google'a, Facebook ile Yasadışı Rekabet Anlaşması Yaptığı İddiasıyla Dava Açıldı

Google ve Facebook, adeta bütün tatbik ve hizmetlerini reklam gösterimi karşılığında ücretsiz olarak kullandığımız iki teknoloji devi. Fakat son yıllarda bütün sektörü ele geçirip devletleri bile köşeye sıkıştıracak güce kavuşmaları, teknoloji ve reklam dünyasındaki tekelcilik tartışmalarını alevlendirdi. 

Wired tarafından aktarılan bilgilere kadar Google’a karşısında ABD’nin Texas eyaletinde bir antitröst (antitekel) davası açıldı. Dava dosyasına tarafından Google, Facebook’a rakip bir reklamcılık servisi işletmeme sözü verdi ve bazı özel ayrıcalıklar tanıdı. Bu da ABD’nin Texas eyaletinde geçerli olan antitröst yasasının ihlal edildiği anlamına geliyor.

Ken Paxton’a Tarafından Google, Gücünü Kötü Yönde Kullanıyor

ken paxton

Texas Eyaleti Başsavcısı Ken Paxton, Google’a karşı bu davayı başlatan ilk ad. Paxton, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir açıklamada; “Böylesine büyük bir şirket, gücünü rekabeti imha etmek, piyasayı manipüle etmek ve tüketiciye kırmak için kullanıyor” açıklamalarında bulundu.

Rekabete tutarsız anlaşma gerçekleştirmek ve ikinci partileri tekeline almak suçuyla dava açılan Google, savunma yapmakta gecikmedi. E-mail aracılığıyla yapılan açıklamada Google, bu iddiaların doğru olmadığını savundu. Şirket, Facebook’la herhangi bir anlaşmalarının bulunmadığını ve antitröst yasasını ihlal etmediklerini söyledi. Facebook Audience Network’ün, reklam ağı odaklı Open Bidding programlarına katılan birçok şirketten birisi olduğunu iddia eden Google, bu şirketlere herhangi bir ayrıcalığın tanınmadığını belirtti. Google, bununla beraber mahkemede kendilerini enerjik bir şekilde savunacaklarının da altını çizdi. 

Comments
To Top