Haber

Google, Yakında Android Uygulamalarına Gelecek 6 Özelliği Açıkladı

Google, Yakında Android Uygulamalarına Gelecek 6 Özelliği Açıkladı

Dünya yeni bir yıla girmeye hazırlanırken Google, Android kullanıcılarını ve Google uygulamalarını kullananları yakından ilgilendiren güncellemeler yaptı. Şirket, Android uygulamalarıyla kullanıcılara daha da fazla muavin olacak 6 yeniliği paylaştı. Google’ın yeni güncellemeleri, her türlü kullanıcının işine yarayacak.

Uygulamalara gelecek yeni özellikler:

Gboard’daki emoji sayısı 14.000’i aşacak:

emoji kitchen

Bu yılın başlarında yayınlanan Gboard’daki Emoji Kitchen ile kullanıcılar bugüne değin 3 milyar kez emoji kullandı. En son gelen güncellemeyle birlikte Emoji Kitchen, yüzlerce yeni emojiye konut sahipliği yapmaya başladı. Kütüphanedeki bütün emojilerin sayısıysa 14.000’in üzerine çıktı. Yeni güncelleme önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılar için yayınlanacak.

Sesli kitaplara otomatik anlatıcı eklenecek:

sesli kitaplar

Google Play’deki kitapların tümü sesli kitap özelliğine sahip yok. Oysa ABD ve Birleşmiş Krallık’ta dağıtılmış yayıncılarla meslek birliği yapan Google Play, otomatik olarak anlatılan sesli kitaplara ev sahipliği yapacak. Otomatik olarak sesli anlatılan kitaplar oluşturan yayıncı özelliği tüm yayıncılar için 2021 yılının birincil haftalarında kullanıcılara sunulacak.

Voice Access daha da fazlasını yapabilecek:

voice access

Bilhassa bir engeli sebebiyle telefonunu kullanamayan ahali için geliştirilen Voice Access, telefonu sesle teftiş etmenizi sağlıyor. Google’ın sunacağı yeni güncelleme sayesinde başvuru, telefonda dolaşmanızı daha da kolay ışık halkası getirecek. Yeni nitelik Android 6.0 ve üzeri sürüme sahip olan kullanıcılar için beta sürümünde yayınlandı.

Haritalar’a ‘Git (Go)’ sekmesi gelecek:

google haritalar

Herhangi bir anda sıklıkla gittiğiniz bir yere gitmek için Haritalar’da o yeri bitmiş aratmanız gerekiyordu. Fakat yeni ‘Git’ sekmesi sayesinde bu yerleri kaydedebilecek, tek bir dokunuşla peşine düşüp takip etmeniz gereken rota oluşturulacak. Pek fazla kullanıcının hayatını kolaylaştıracak bu özellik önümüzdeki haftalarda yayınlanacak.

Android Auto daha artı ülkeye geliyor:

android auto

Google, yaptığı açıklamada önümüzdeki birkaç ay içinde Android Auto’nun yeni ülkelerde kullanılabilir olacağını söyledi. Android Auto, bugün itibarıyla 36 ülkeyle birlikte ülkemizde de kullanıma sunuldu.

Nearby Share:

nearby share

Nearby Share özelliğine gelecek yeni güncellemeyle birlikte Android kullanıcıları, bir tanıdığına Wi-Fi ya da mobil internet bağlantısı gerekmeksizin dilekçe gönderebilecek. Kullanıcıların bu özellikten faydalanmaları için Google Play’e girip ‘Uygulamaları Paylaş’ seçeneğine basmaları gerekiyor.

Comments
To Top