Haber

Google, Türkiye’deki Kadın Cinayetlerine Dikkat Çekti: Türk Yöneticisi Merve İşler’den Açıklama Geldi

Google, Türkiye’deki Kadın Cinayetlerine Dikkat Çekti: Türk Yöneticisi Merve İşler’den Açıklama Geldi

Google, 2014 yılından beri bütün 193 ülkede, kadınların teknoloji sektöründeki varlığını çoğaltmak için bir proje yürütüyor. Women Techmakers, yani “Teknoloji Üreticisi Kadınlar” diyebileceğimiz bu kalabalık, ülkemizde de aktif şekilde çalışıyor. Women Techmakers Türkiye’nin yönetiminden ise geliştirici Merve İşler sorumlu.

Uzun bir süredir, topluluğun ülkemizdeki etkinliklerini planlayan ekibin yöneten İşler, bugüne dek teknoloji sektöründe yer kazanmaya çalışan o kadar fazla kadına ulaştı. Google’ın 5 Kasım’da yayınladığı yeni blog yazısında, İşler’in açıklamaları ile Türkiye ve dünyada kadınların çevim içi veya çevrim dışı güvenliğine uyarı çekildi.

Google, öz babası kadar hayatı elinden alınan 16 yaşındaki Şeyma Yıldız’ı hatırlattı:

şeyma yıldız

Google Global Pazarlama Lideri Rana Abdelhamid’in kaleme aldığı resmi blog yazısı, Şubat 2020’de öz babası kadar “uygun olmayan resimler” paylaştığı gerekçesi ile öldürülen 16 yaşındaki Şeyma Yıldız’ı hatırlatarak başlıyor. Arkasından yalnızca Mayıs ayı içinde Türkiye’de 81 kadının daha kuvvet sebebiyle hayatını kaybettiği hatırlatılıyor. İşte Google’ın Türkiye’de kadınların güvenliğine yönelik düzenlediği, Merve İşler yönetimindeki faaliyetler de bu nedenle fazla manâlı.

Merve İşler ve ekibi, geçtiğimiz Ağustos ayında Türkiye’de kadınların çevrim içi güvenliklerine karşın düzenlenen Women’s Online Safety Hackathon etkinliğini yönettiler. Etkinlik zarfında kadınların, özellike sosyal medyada güvende olmalarını sağlayacak kayda değer projeler geliştirildi. Google Global Pazarlama Lideri Rana Abdelhamid de etkinliğe katıldı ve Merve İşler’e manâlı sorular yönlendirdi.

Google’ın Türk çalışanı Merve İşler: “Sessiz kalmamayı öğrendim”

merve işler google

Kadına karşın çevrim içi veya çevrim dışı güç ve taciz vakaları hakkında önemli dersler çıkardığını gösteren Merve İşler, “Böyle durumlarda katiyen gürültüsüz kalmamayı öğrendim. Kendimizi savunabilmemiz için olup bitenleri derinlemesine göz önünde bulundurmak ve söylemek önemlidir.” açıklamasında bulundu ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kadına karşın şiddeti durdurmak için öğrenmemiz ve bilmemiz gereken birçok yasal ve psikolojik husus var. Kadına karşın şiddete tepki verirken psikolojik olarak desteklemeye çalıştığımız kişilere hasar vermemeye özen göstermeliyiz. Siber saldırılara ya da zorbalığa uğradığımız durumlar konusunda asla sessiz kalmamak fazla önemlidir. Şiddetin nasıl ortaya çıktığının haberdar olmamız, gerçekleri bir araya toplamamız ve haber yoluyla haklarımızı savunmamız gerekiyor.”

“Icabında tüm fotoğraf ve paylaşımlarınızı rahat yapın”

sosyal medya kullanıcısı

Kadınlar, özellikle sosyal medya üzerinden taciz ve tehdit ediliyorlar, son yıllarda bu olayların sayısı artan bir şekilde artıyor. Merve İşler, aynı durumlara karşısında tedbirli edinmek için platformlardaki mahremiyet araçlarını hatırlatıyor: 

“Gönderilerinizi kimlerin görebileceğini ve hatta arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü sınırlandırın. Bunun için sosyal ağ hesaplarınızın gizlilik ayarlarını kullanın. Gerekirse tüm fotoğraf ve paylaşımlarınızı sıcacık yapın.”

“Paylaşımlarınızda konum etiketleri kullanmamaya çalışın, sosyal medya uygulamalarının konum bilgilerinize erişmesine izin vermeyin. Taciz eden kişileri engelleyin ve herkese açık şekilde bildirin. Paylaşımlarınızı sadece sizi tanıyan kişilerle yapabileceğiniz özel gruplarda yapın.” 

İşler, açıklamasının devamında hem çevrim dışı keza de çevrim içi taciz ve şiddete karşı önlem alan öteki toplulukları da hatırlatıyor. Alie içi kuvvetle mücadelede kadınlara yasal ve tıbbi yardım veren Mor Çatı Vakfı, şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınların aileleri göre kurulan ve yürütülen Kadın Cinayetlerini Durduracağız gibi platform ve topluluklar, bu konuda manâlı roller üstleniyorlar.

Geçtiğimiz Ağustos ayında, Merve İşler ve ekibi düzenlenen Google’ın Kadınların Çevrim İçi Güvenliği Programı (Women’s Online Safety Program) programı, şiddet ve tacize aleyhinde teknolojik çözüm fikirleri olanlar için yerinde bir ortam sundu. Şu an için tatbik kapalı ama program hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşmanız, başvuruları denetleme etmeniz mümkün.

Comments
To Top