Haber

Google, Ses Tanıma Algoritması VoiceFilter’ın 2,2 MB Büyüklüğündeki Sürümünü Duyurdu

Google, Ses Tanıma Algoritması VoiceFilter'ın 2,2 MB Büyüklüğündeki Sürümünü Duyurdu

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın öyle çok hizmeti var. Bu hizmetlerin bir bölümünde de konuşma tanıma özellikleri kullanılıyor. Örneğin Yardımcı, Çeviri ve Pixel cihazlarda yer alan Ses Kaydedici gibi özelliklerin tümü, bir şekilde konuşmanın algılanmasını sağlamaya çalışıyor. Ama bunun yapılabilmesi, epeyce engebeli bir meseleydi. Bu durumun farkında Google, şimdiyse işleri kolaylaştıran yeni bir yapay zeka modeli duyurdu.

Konuşmaları tanıyabilen uygulamaların en büyük problemi, kullanıcıların seslerini ortamdaki diğer konuşmacılardan ve gürültüden ayıklamaktı. 2018 yılında bu sorunun üstesinden gelebilmek için harekete geçen şirket, VoiceFilter isimli bir yapay zeka oluşturmuştu. Oldukça ağır bir yapısı olan bu suni zekayı baştan modelleyen Google şimdi, cihazlarda sadece 2,2 MB yer kaplayan “VoiceFilter-lite” ile tüketicilerin karşısına çıktı.

Google AI

Ses tanımlamaya karşın yapay akıl modelleri, genel olarak ağır yapıdadırlar. Yüksek batarya tüketimi ve CPU kullanımına yol açarlar. İşte Google’ın yeni suni akıl modeli, bunun önüne geçilmesini sağlıyor. Tonlarca mobil kullanım ile uyumlu olarak çalışabilen yapay akıl modeli, bu sayede hem Google’ın keza de öteki geliştiricilere çeşitli avantajlar sağlayacak.

Google tarafından yapılan açıklamalara göre VoiceFilter-lite, kullanıcının zaten inceleme edilmiş sesini kullanıyor. Oysa olurda algı sırasında bir çakışma yaşanırsa, yapay zeka bu çakışmanın önlenebilmesi için çalışıyor. Hem bu suni akıl modelinin asıl modele entegre edilmesi de gerekmiyor. Haliyle daha önce tanımlanmamış olan bir ses, VoiceFilter-lite’ı atlayarak öbür bir ses tanıma modeline geçebiliyor. Şu lahza için sadece İngilizce olarak kullanılabilen yapay zekanın, ilerleyen süreçlerde farklı dilleri de desteklemesi bekleniyor.

Comments
To Top