Haber

Google sendikası Silikon Vadisi’nde işçi örgütlenmesini nasıl artırabilir?

Google sendikası Silikon Vadisi'nde işçi örgütlenmesini nasıl artırabilir?

Bir yıldan birazcık daha uzun bir zaman önce, Austin’de Google yüklenicileriyle buluşma yaparak biraz vakit geçirdim. Accenture yoluyla YouTube’daki en can sıkıcı içeriklerden bazılarını gözden geçirmek için işe alınmışlardı: cinayetler ve terör eylemleri dahil kuvvet içeren yoğunluk içeren videolar. Bazıları bana travma sonrası gerginlik bozukluğu tanısı aldıklarını ya da bunlardan felakete uğramış olduklarını söyledi. Konuştuğum ırk yılda takriben 37.000 dolar kazanıyordu ve birçoğu Orta Doğu’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmişti. Birçoğu alıştırma koşullarını sabır edilemez buldu, ama kovulacaklarından korktukları için kamuoyuna konuşmaktan korktular.

Kısacası, bir sendika üyeliğinden menfaat karşılayan insanlardı. Fakat birkaç istisna dışarıya, işçi hareketi dünyanın en kıymetli şirketlerinde çok az ilerleme kaydetti. Beyaz yakalı çalışanlar yüksek maaş alıyor, birinci derslik ikramiyelerin tadını çıkarıyor ve mutsuz olurlarsa başka yerlerde kazançlı işler bulmak için bol miktarda fırsata sahip oluyorlar. Ve işlerinin çoğunu destekleyen ve muhtemel kılan mavi yakalı işçiler, Accenture gibi şirketlere taşeron olarak verildi ve bu da onları Milli Egzersiz İlişkileri Yasası uyarınca toplu pazarlık için uygun hale getirmiyor.

Bir Alphabet sendikasının gelişi, nasıl olursa olsun, mütevazı, şaşırtıcı görünüyor, şayet de olmamalı

Bunlar ve öteki faktörler, sektör genelinde işçiler ve işverenleri arasındaki gerilim artarken bile teknoloji devlerinin içinde sendikaların oluşmasını engelledi.

Bu nedenle, Google çalışanlarının toplu pazarlık hakları olmayacaktır. Fakat sendika, potansiyel üye tabanını büyük ölçüde genişleten müteahhitleri de içeriyor. (Google’ın 123.000 tam zamanlı çalışanı ve 130.000 yüklenicisi vardır.)

Nitasha Tiku bizi Washington Post’taki Alphabet Workers Union ile tanıştırıyor:

Alphabet Workers Union Grubun haber bültenine kadar, seçilmiş bir idare heyeti ve ücretli organizasyon personeline sahip olmak. Üyeler, maaş ve eşitliği taşıyan toplam tazminatın yüzde 1’ini ödeyecek. Bir vekil, 230 üyeden kaçının müteahhitlere karşısında bütün zamanlı çalışan olduğunu söylemeyi reddetti.

“Bu sendika, Google çalışanları kadar yıllarca süren gözü kara örgütlenmeye dayanıyor,” dedi Google program yöneticisi Nicki Anselmo, çalışanların protesto ettikten sonra drone görüntülerini tahlil etmek için bir Pentagon sözleşmesini yenilememe kararına atıfta bulunan bir açıklamada. “‘Gerçek isimler’ politikasıyla savaşmaktan, Maven Projesi’ne muhalefet etmeye, cinsel tacizde bulunan yöneticilere bahşedilen milyonlarca dolarlık dehşet ödemeleri protesto etmeye değin, Alphabet’in biz ilk elden cevap verdiğini gördük. toplu hareket edin. ”

Bir Alfabe birliğinin gelişi ne değin mütevazı olursa olsun şaşılacak görünüyorsa, ola ki de olmamalı.

2019 yılında, satıcı Bon Appetit göre istihdam edilen Google kafeterya personeli sendika seçimlerini kazandı. Eylül 2019’da Pittsburgh’daki 80 sözleşmeli büro çalışanından oluşan bir grup, United Steelworkers’a katılmak için oy vererek Google’ın ilk ofis çalışanları sendikasını oluşturdu. Fakat bu işçilerin sendikalarını kazandıktan kısa bir vakit sonra, bu işçileri Google’a ihale eden şirket, rollerini Polonya’ya taşındı ve sendikaya misilleme olarak sendikanın pazarlık birimini değil etti.

O zamandan beri Google sendika karşıtı stratejisini geliştirdi. Kasım 2020’de Google, örgütlenme için dört işçiyi kanunsuz bir şekilde kovdu. İşçilerin örgütlenmesini daha fazla soğutmak için şirket, liderliğe cesaret etmek için kilit kanalları kapattı, muhalefet ifadelerini takip etti ve sendika karşıtı bir firmayı işe aldı.

Yapay akıl araştırmacısı Timnit Gebru’nun geçen ay zorla istifa etmesi, şirket içindeki örgütlenme çabalarını daha da güçlendirdi.

“Destekleyici ve Google’ın insan operasyonları direktörü Kara Silverstein yaptığı açıklamada, iş gücümüz için ödüllendirici bir iş yeri, “dedi. Şüphesiz çalışanlarımız, desteklediğimiz işçi haklarına sahip. Oysa defalarca yaptığımız gibi, bütün çalışanlarımızla ilk elden irtibat kurmaya devam edeceğiz. ”

üyeler artık meslek yeri eşitsizliği hakkında konuşmak için zinde bir megafona sahip

Ama, çalışan kıdemli bir site güvenilirliği mühendisi olan Isaac Clerencia 2010’dan beri şirkette, yöneticilerin zaman içinde işgücüne karşısında kademeli olarak daha eksik aklıselim ülkü geldiğini düşünmeye başladıktan sonra sendikaya katıldığını söyledi.

“Vaktiyle sesinizi dahili olarak desteklemek ve şayet de Google’ın bir takım kararları değiştirmesini sağlamak mümkündü. Şimdi daha zor ve şiddet görünüyor. ”

Kuşkusuz, Alphabet sendikası şirketin toplam çalışan sayısına oranla fazla minik. Mücadele etrafındaki ilk tartışmaların birçok, sendikaya olağandışı yapısının ne kadar güçlü verilebileceğine odaklandı. Google’ın uzun süredir tarih yazarı olan Markup’tan Adrianne Jeffries, “nispeten dişsiz” olarak nitelendirdi; İşyerinde örgütlendikten daha sonra işten atılan eski bir Google çalışanı olan Kathryn Spiers, Alphabet’in sendikasının “daha radikal olabileceğini ve olması gerektiğini” söyledi.

Ve Alphabet sendikası minik kalırsa, etkisi sınırlı olabilir. Fakat çeyrek milyon potansiyel aza ve şirket içindeki gerilimin artmaya devam ettiği düşünüldüğünde, sonsuza dek minicik kalacağına bahse girmem.

Kaç Google çalışanının kaydolduğunu göreceğiz ve Nedeni için maaşlarının yüzde 1’i – vaktinde. sırası gelmişken, bundan sonra ne görmeyi bekleyebileceğimize dair birkaç varsayım altında verilmiştir.

Sendikadaki Google çalışanları için: üyelerin artık dükkan eşitsizliği hakkında konuşmak için zinde bir megafonu var ve şikayetlerini üstlenebiliyorlar geniş alaka görecek.

Daha da önemlisi, sendika üyeleri bundan böyle işlerine devam ederken hakiki yasal korumalara ve kademelerini genişletmek için yeni kaynaklara sahip olacaklar.

Google yönetimi için: yöneticiler bundan böyle ek yasal korumalarla birlikte köklü bir iç muhalefetle karşısında karşıya. sosyal ağ varlığı ve Kongre’deki önde gelen destekçileri. (Senatörler Elizabeth Warren ve Tammy Baldwin, grubu alenen tebrik eden seçilmiş yetkililer arasındaydı.) Sendikanın antitröst meselelerine önem vermeyi planladığı bildiriliyor; Bloomberg, CWA’nın daha önce Facebook’un dağılması için bir koalisyona katıldığını belirtti. Tedirgin bir süre her tarafında, Google artık değişik alıngan konularda tercih ettiği anlatıların altını oymak için çalışan yüksek profilli bir çalışan grubuna sahip olacak.

bu, başka yerlerde çabaları düzenlemek için bir model görevi görebilir

Ve öteki cümbür cemaat için bir teknoloji devi için mi çalışıyorsunuz? Etrafa bakınca çok gergin olmasını bekliyorum. Çalışanların daha artı gözetlenmesini, avukatlara daha artı danışılmasını ve sendikaların daha açık bir şekilde çökmesini bekliyorum. Alfabe İşçileri Sendikası ne dek hızlı büyürse, bu çabaların o kadar hızlanmasını bekliyorum.

Ancak Google bunları da denedi ve sonuçta önemi kalmadı. En azından sendikanın oluşmasını engellemedi.

Ama sendika burada, büyük planları var ve çabaları diğer yerlerde örgütlemek için bir model olarak hizmet edebilir.

Bundan Başka, sendikanın kendisini cılız bildiren yönlerinin – Çalışanların katılmayı tercih etmesi gerektiği, resmi tanınma arayışında olmayacağı ve bir anlaşma için pazarlık yapmaya çalışmayacağı gerçeği – diğer teknoloji devlerindeki işçilerin kopyalamasını kolaylaştırır. Birçok büyük teknoloji şirketinde geleneksel sendikaların antipatik veya basitçe işe yaramaz olduğu ortaya çıkabilir. Ancak şikayetlerinizi yönetimle paylaşmak için dev, yasal olarak korunan bir megafon? Bu, Silikon Vadisi’nde ve ötesinde pek fazla işçinin yardımsever bulduğu bir şey olabilir.

Bazılarının Alfabe İşçileri Sendikası’nı bilhassa birincil haliyle niçin önemsemediğini anlıyorum. Oysa son birkaç yıldır teknoloji şirketlerinde yaşanan eğilim, emek hareketlerinin daha eksik değil, daha zinde büyümesi oldu. Bu mercekten bakıldığında, bugünün haberleri muhtemelen kaçınılmazdı. Ve Google’ın içinde başlayan örgütlenme çabalarının burada bitmesi mümkün değil.

Bu kolon, Big Tech ve demokrasi hakkında jurnal bir haber bülteni olan Platformer ile birlikte yayınlandı.

Comments
To Top