Haber

Google sendikası 700 üyeyi geçti

Google sendikası 700 üyeyi geçti

Alfabe İşçileri Sendikası (AWU), 4 Ocak’taki lansmanda takriben 230 üyeden Pazartesi günü 700 üyeyi geçti. Google’ın asıl şirketindeki çalışanlara ve yüklenicilere açık olan grup, ABD ve Kanada’daki 35 ofisten çalışanları içermektedir.

AWU, geçen hafta The New York Times’da bir yazı ile halka açılmadan önce yaklaşık olarak bir yıl boyunca çaktırmadan organize oldu. Haberler, Silikon Vadisi’ndeki teknoloji işçilerinin desteğinin artmasına neden oldu. Bir Google mühendisi olan Bölge Morales, “Halkın ve çalışanların tepkisini görmekten coşku duyduk” diyor. “Artık tüm yeni üyelerimizi gönül rahatlığıyla karşılıyoruz ve katılma motivasyonlarını duyuyoruz.”

Bir azınlık birliği olarak AWU, Google yönetimini münazara için masaya gelmeye zorlayamaz. Ama üyeleri bir kasıt doğrultusunda toplayarak yöneticileri baskı altına almaya çalışabilir. Geçen hafta AWU, 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na düzenlenen bir baskının arkasından YouTube’dan Trump’ı daimi olarak yasaklamaya çağırdığında olan bütün olarak buydu.

“YouTube, Donald Trump’ı platformdan iyice dahil etmemek yerine sadece bir videoyu kaldırmayı seçerek platformun kendi kurallarına aleyhinde sorumlu tutmayı reddediyor” diye yazdılar. Şirket “hem çalışanlarının ayrıca de daha geniş halkın istek ettiği proaktif eylemden kaçınıyor.”

Sendika mektubu bir basın açıklaması olarak sınıflandırdı. Şimdiye değin, büyük girişimlere karar vermeden önce yeni üyelerden haber edinmek istediği için bir istek listesi çıkarmadı.

Bu sabah itibarıyla YouTube duruşunu değiştirmedi.

Eski bir emekçi organizatörü olan California Meclis Üyesi Lorena Gonzalez, The Verge’ye AWU’nun azınlık sendika yapısının diğer teknoloji şirketlerinde çalışanlar için bir şablon sağlayabileceğini söyledi. Birazcık ayrı olduğu için heyecanlıyım, dedi. “Teknoloji sektörünü organize ederken karşılaştığımız zorluklardan biri, bunun standart Milli Egzersiz İlişkileri Kurulu formatında gerçekleştirilemeyebileceğidir.”

Comments
To Top