Haber

Google, Rekabet Kurumu’nun Kestiği 196 Milyon TL’lik Ceza Hakkında Açıklama Yaptı

Google, Rekabet Kurumu'nun Kestiği 196 Milyon TL'lik Ceza Hakkında Açıklama Yaptı

12 Kasım 2020 tarihli kararla birlikte Rekabet Kurumu, Google’ın “genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği süresiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiğini” tespit etmişti.

Yapılan incelemeler sonucu şirkete toplam 196 milyon 708 bin 54 lira yönetimle ilgili para cezası verilmesine hükmeden Rekabet Kurumu, idari para cezasının yanı sıra ihlali sonlandırmak ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için Google’ın yerine getirmesi gereken yükümlülükleri de paylaşmıştı.

Google’dan konu hakkında tanımlama geldi:

Google

Rekabet Kurumu kadar bahşedilen cezayla ilgili gün içerisinde bir resmî tanımlama paylaşan Google, kesilen bu cezanın adamakıllı hatalı bir anlaşılma olduğunu ve Rekabet Kurumu ile konunun çözümüne dair görüşmeler içerisinde olduğunu duyurdu. Şirketten yapılan açıklamanın tamamında şu ifadelere yer verildi:

“Kullanıcılar, Google’dan güvenebilecekleri ve yüksek kaliteli arama sonuçları sunmasını bekliyor. Biz de kullanıcılarımızın bu beklentisi doğrultusunda onlara en ilgili yanıtları sunarken arama sonuçları ile değil, reklam gösterimlerimizle gelir elde ediyoruz.

Google üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır. Yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek, Google arama hizmetinin nasıl çalıştığına ilişkin yanlış anlamaları gidermek üzere Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğiz.”

Rekabet Kurumu, bu yılın başlarında internet üzerinden yapılacak alışverişlerde piyasadaki hakimiyetini kullanarak diğer firmaların faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazardaki rekabeti dağıtmak” gerekçesiyle Google’a 98 milyon 354 bin liralık bir yönetimle ilgili para cezası daha kesmişti.

Comments
To Top