Haber

Google, Portrait Light Özelliğini Nasıl Geliştirdiğini Açıkladı

Google, Portrait Light Özelliğini Nasıl Geliştirdiğini Açıkladı

Zeki telefonların kameralarıyla çekilen fotoğraflar, sonra üzerinde hafif oynamalar yapılarak fazla daha etkileyici hale getirilebiliyor. Google’ın Portrait Light özelliği de ışığın yönünü ve yoğunluğunu değiştirerek fotoğrafları çok daha etkileyici ülkü getirebiliyor.

Google, suni akıl temelli olarak özelliğini eylül ayında Pixel 4a 5G ve Pixel 5 cihazları için yayınlamıştı. Şirket, yayınladığı bir blog yazısında Portrait Light’ın arkasındaki teknolojiyi ve alet öğrenim modelini nasıl eğittiğini detaylı bir şekilde anlattı.

Google, cihaz öğrenim modelini eğitmek için 64 kamera kullandı

Raporlara göre Google, bu modellerden bir tanesini eğitebilmek için öbür yönlerden gelen ekstra aydınlatılmış ve ışıksız milyonlarca fotoğraf kullandı. Teknoloji devi, bu fotoğrafları 64 kamera ve 331 programlanabilir LED ışık kaynağına sahip olan küre şeklindeki bir aydınlatma teçhizatı tamamen elde etti.

İşlemler sadece bununla da bitmedi. Öbür cilt renklerine, yüz şekillerine, cinsiyetlere, saç stillerine, kıyafetlere ve hatta aksesuarlara sahip 70 kişinin fotoğrafı çekildi. Şirket keza otomatik yakma yerleştirmesi için en iyi yakma profilini saptayan bir modelin de eğitimini gerçekleştirdi.

Google, bu özelliğini başlangıçta Pixel 4a 5G ve Pixel 5 cihazlar için yayınlasa da Portrait Light eski Pixel cihazlarda da kullanılabiliyor. Yukarıdaki iki cihaza ilave olarak Pixel 4 ve Pixel 4a‘da da Portrait Light, varsayılan mod olarak uygulanıyor. Daha eski Pixel modellerinde ise fotoğrafı düzenlerken Ayarlar menüsünden Portrait Light aktifleştirilebiliyor.

Google’ın Portrait Light özelliğini nasıl geliştirdiğini anlattığı daha detaylı blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top