Haber

Google, M1 İşlemci İçin Optimize Edilen Chrome’u Önce Yayınladı, Sonra Geri Çekti

Google, M1 İşlemci İçin Optimize Edilen Chrome'u Önce Yayınladı, Sonra Geri Çekti

ABD merkezli teknoloji devi Apple, kısa bir süre önce M1 işlemcili yeni Mac ürünlerini duyurdu. Apple kadar yapılmış olan bu işlemciler, şirketin kişisel bilgisayar sektöründe bir öncü olacak. Ancak geçiş süreci, pek kolay olmayacak. Çünkü böylece fazla yazılımın, bu işlemciler için her tarafta optimize edilmesi gerekiyor ve Google bunu resmi olarak yapmış durumda. Şirket gürültüsüz sedasız, M1 işlemcili Mac’ler için optimize edilmiş Chrome‘u resmi olarak yayınladı.

Google, kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak için Chrome için hazırlanan internet sitesine yeni bir seçenek ekledi. Bu sayede kullanıcılar, Mac bilgisayarları için Chrome’u indirmek istediklerinde, Intel veya Apple Silicon işlemci tercihinde bulunabiliyorlar. aynı zamanda bazı kullanıcılar, Intel işlemcili Mac kullanıyor olsalar da Google Chrome’un güncellendiğini, yeni sürümün M1 işlemci ile uyumlu olduğunu söylüyorlar.

Google Chrome’un internet sitesinde yer alan indirme seçeneği işte böyle görünüyor

Google Chrome M1 işlemcili sürümü

bu arada, Google Chrome’un Apple Silicon işlemci destekli sürümü, Chrome’un 87 kodlu yeni versiyonuyla birlikte kullanıma sunuldu. Son sürüm, CPU kullanımında 5 kata değin tasarruf sağlarken, batarya performansını 1,25 saat artırıyor. Keza Chrome’un genel egzersiz performansı yüzde 25 artarken, internet sayfaları da artık daha seri açılıyor.

Fakat Google Chrome’un M1 işlemcisi için özel olarak optimize edilmiş sürümü, birkaç saat önce kullanımdan kaldırıldı. Google’ın neden böyle bir şey yaptığı şu lahza için bilinmiyor olsa da yaşanan buhran sorunları, yeni sürümün geri çekilmesine yol açmış gibi görünüyor. Sorunların ne süre düzeltileceği şu an için belirsizliğini koruyor.

Comments
To Top