Haber

Google, Hücresel Veri Üzerinden İzinsiz Şekilde Veri Aktarımı Yaptığı İddiasıyla Dava Edildi

Google, Hücresel Veri Üzerinden İzinsiz Şekilde Veri Aktarımı Yaptığı İddiasıyla Dava Edildi

Yakın tarihli bir toplu dava dosyasında Google’ın, Android kullanıcılarının izni olmadan bilgilerini izlemek için hücreli veriyi adil olmayan bir şekilde kullandığı iddia edildi. Davacılar ve diğer tüketiciler için maliyet oluşturan bu verilerinin, Google kadar milyarlarca dolarlık kâr olmak için kullanıldığı söyleniyor.

Google’ın iddia edilen işlemi Android işletim sistemi aracılığıyla gerçekleştirdiği ve konum verileriyle ilgili bilgileri Google’a uyarlamak için gözenekli olan veriyi kullandığı belirtiliyor. Davacılara tarafından bu operasyon günün her saatinde gerçekleşiyor ve tüketicilerin satın aldığı hücre veriyi, cihaz kullanıcılarının bilgisi olmadan ‘faizsiz’ bilgi aktarımını çaktırmadan yerine getirmek için kullanıyor.

Google’a toplu dava:

Google

Dava zarfında davacılar, Google’ın cep telefonu operatörlerinden satın alınan hücreli veriyi tüketicinin bilgisi dıştan kullandığını ve davacıların mülküne “hileli yere müdahale ettiğini” söyledi. Kullanıcılara tarafından Google, verileri alıntı yapmak için kasıtlı bir şekilde hücre veriyi kullanıyor.

Dava dosyasında, Google’ın bu izleme planının, Android kullanıcıların satın aldığı gözenekli olan veriyi izinsiz bir şekilde kullanarak tüketicilere maddi hasar verdiği bahis ediliyor. O Kadar oysa dingin kullanımda sistemin günlük 4,4 MB data, ayda ise takriben 130 MB veriyi Google sunucularına aktardığı öne sürülüyor. Bu rakam, aktif kullanımda aylık 350 MB’a eşit geliyor. Bu rakamların iOS işletim sisteminde çok daha düşük olduğu da iddialar aralarında yer alıyor.

Android kullanıcılarının Google ekosistemine yeralma için Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası gibi bir takım şartları kabul etmeleri gerekiyor fakat mahkeme dosyalarına tarafından bu sözleşmelerden hiçbiri, Google’ın arkadaki plan aktarımları için kullanıcıların hücreli verilerini faydalanma durumunu açıklamıyor.

Davacılara göre Google izleme verileri, kullanıcıları aracısız olarak hedefleyen reklamları adapte etmek için kullanılıyor ve bu reklamlar, daha pozitif hücre data kullanılarak evvelden yükleniyor. Bu kapsamda davacılar, Google’ın kendilerine tazminat ödemesi gerektiğini öne sürüyor.

Comments
To Top