Haber

Google Haritalar’da Çanakkale ve İstanbul Boğazlarının İsimleri Yunanistan’ın İstediği Gibi Oldu

Google Haritalar’da Çanakkale ve İstanbul Boğazlarının İsimleri Yunanistan’ın İstediği Gibi Oldu

Google’ın en çok kullanılan servislerinden olan Haritalar üzerinden anlık olarak dünyanın hemen hemen her bölgesi hakkında veri olmak olası. Servis senelerdir Türkçe dahil 74 öbür dilde hizmet veriyor ve aylık 200 milyona yakın faal kullanıcıya sahip. 

Haritalar servisindeki pek çok konumun bambaşka dillerde ayrı isimlerle görülmesi fazla doğal. İstanbul, Ankara, Washington, Napoli gibi şehir isimleri genelde değişmese de alfabe ve telaffuz gibi etmenler nedeni ile benzer isimler, farklı dillerde azıcık öbür şekillerde yazılabiliyor.

Çanakkale Boğazı’na verilen ‘Dardanelles’ ve İstanbul Boğazı’na ‘Bosphorus’ isimleri ne anlama geliyor? 

çanakkale boğazı

Dardanelles adının kökeni Truva Kralı Dardanos’a dayanıyor. Kendisinin adı bahşedilen yerin bir Yunan büyük kasaba devleti olduğu düşünülüyor. Şehrin bulunduğu yer ise Truva’nın da olduğu Çanakkale. Natürel ama de tarihin bambaşka dönemlerinde ayrı milletler Çanakkale ve boğaza farklı isimler de vermişler. Oysa son dönemde neredeyse her yabancı dil için Çanakkale Boğazı’na Dardanelles üzerinden isim veriliyor. Mesela İtalyanca’da Dardanellie gibi…

Bosphorus kelimesinin kökeni ise Yunan mitolojisine dek dayanıyor ve öküz ya da inek geçidi olarak biliniyor. Nitekim Türkçe’deki bu karşılık sizi yanıltmasın, bu manâ mitolojik bir değerinde taşıdığı için Yunanlar namına her zaman değerli oldu. Ayrıca yine Yunanlar için Bosphorus,  Byzantion’ın yani İstanbul’un kurtuluşu anlamına geliyor. 

Google Haritalar’ın bu yaklaşımı, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve öteki milletlerarası anlaşmalara ters düşüyor: 

istanbul boğazı

Coğrafi bir bölgenin adı antik dönemlerdeki adı ile anılabiliyor. Ama Çanakkale ve İstanbul Boğazları’nın isimleri, antik tarihten değil modern dönemde yapılan anlaşmalarda resmen geçiriliyor. Yunanistan’ın Montrö’deki ifadelerin Bosphorus ve Dardanelles tabanında değiştirilmesine karşın ısrarı biliniyor.

İşin Google tarafına bakacak olursak resmi anlaşmaların yok, tarihi isimlerin benimsenmesi ise teknoloji devinin eleştirilmesine yol açıyor. Fakat bu konudaki isimlendirme politikaları yalnızca Google için geçerli yok, böylece fazla dijital serviste, farklı dillerde aynı isimlendirmeleri görebilirsiniz.

Comments
To Top