Haber

Google Haritalar’a, Hayat Eve Sığar’dakine Benzer Yoğunluk Haritası Geliyor

Google Haritalar'a, Hayat Eve Sığar'dakine Benzer Yoğunluk Haritası Geliyor

Dün akşam saatlerinde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Google’ın Haritalar uygulamasına yeni bir özellik getireceğinden, bu özellikle birlikte de toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğun öğrenilebileceğinden bahsetmiştik. Şimdiyse Google’ın, Haritalar uygulamasına getirmeye hazırlandığı yeni bir özellik daha gün yüzüne çıktı. Bu nitelik, bulunduğunuz bir yerdeki COVID-19 yayılma durumunu görüntüleyebilmenizi sağlayacak.

Google Haritalar’ın yeni özelliği, devlete ait kurumlardan alınan verilere göre çalışacak. Bu bağlamda gideceğiniz bir lokasyondaki COVID-19 yayılımının son bir haftada nasıl bir eğri gösterdiğini takip edebileceksiniz. Ayrıca o lokasyon için uygulanan tedbirler ile lokal yetkililerin son açıklamaları ve test merkezleriyle ilgili de bilgi sahibi olunabilecek.

Google Haritalar’ın yeni özelliği işte böyle görünüyor

Google Haritalar

Google, yeni özelliği ile ilgili ayrıntılı bir bilgi vermedi. Yani dünya genelinde kullanıma sunulacak bu özelliğin ne kadar detaylı ve içten data vereceği şu lahza için bilinmiyor. Ancak verilecek olan bilgiler tam doğrulukta olmasa bile, bilhassa de bir yere yapılabilecek olan seyahatler için önceden data sahibi olunmasını sağlayabilecek gibi görünüyor.

Google Haritalar’ın COVID-19 yayılım haritası, Yaşam Eve Sığar uygulamasıyla yaklaşık olarak aynı

Hayat Eve Sığar yoğunluk haritası

Google Haritalar uygulamasına gelecek yoğunluk haritası özelliğinin, Sıhhat Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda geliştirdiği Hayat Eve Sığar uygulamasının yoğunluk haritası ile fazla benzer olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılar, her iki gerçekte da bulundukları veya gidecekleri bir lokasyondaki COVID-19 yayılma durumunun ne seviyede olduğunu görebilecekler. Oysa muhtemelen Yaşam Eve Sığar’daki aşırılık haritası, en azından Türkiye için biraz daha kullanışlı olacak. Çünkü bu dilekçe, karantinaya alınan vatandaşların lokasyonlarını bir bir gösterebiliyor. Bir De karantina kalktığı anda da o lokasyon normale dönüyor. Bu kıyaslamayı, önümüzdeki haftalarda daha iyi bir şekilde yapabiliriz.

Google göre yapılan açıklamalara Haritalar uygulamasının koronavirüs yoğunluk haritası, önümüzdeki haftalarda toplu taşıma araçlarının yoğunluklarını gösterecek özellikle birlikte kullanıma sunulacak. Google, dünya genelindeki bütün iOS ve Android kullanıcılarının bu özelliklerden faydalanabileceklerini söylüyor.

Comments
To Top