Haber

Google Haritalar, Toplu Taşıma Araçlarının Doluluk Oranını Gösterecek

Google Haritalar, Toplu Taşıma Araçlarının Doluluk Oranını Gösterecek

Günümüzde trafik yoğunluğu, özellikle büyük şehirlerde önemli bir problem haline gelmiş durumda. Bu nesil durumlarda zeki telefonlarımızdaki, tabletlerimizdeki ya da arabalarımızdaki Google Haritalar servisi, gerçekten hayat kurtarabiliyor.

Ancak yoğunluğun ve kalabalığın bezginlik yarattığı tek yer trafik değil, keza toplu taşıma araçlarındaki, özellikle şu salgın döneminde, aşırılık da epeyce kayda değer hale gelmiş durumda. Arama devi, Haritalar servisinde en sonunda bu duruma da el attı.

Google Haritalar, toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğu gösterecek

google haritalar toplu taşıma doluluk oranı

Google, Haritalar uygulamasına eklediği yeni bir özellik doğru tren ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarının hakiki zamanlı olarak ne değin kabalık olduğunu kullanıcılarına gösteriyor. Salgın başladığından bu yandan Haritalar servisine takriben 250 özellik ekleyen Google, toplu nakliye araçlarının gerçek zamanlı doluluk oranını ise Haritalar kullanıcılarından elde edecek.

Google, gerçekten anonim ayla getirilmiş Konum Geçmişi verilerinden toplu taşıma tahminlerini geçtiğimiz seneden bu yanlamasına sunuyordu. Ancak o halde muhakkak saatlerde toplu taşıma aracının ne kadar doymuş olabileceğine dair tahminler sunuyordu. Yeni bilhassa birlikte hakiki zamanlı olarak ne kadar batmış olduğunu gösterecek.

Toplu taşıma araçları her gün birçok insan tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla koronavirüs salgınını halen atlatamadığımız şu günlerde bir toplu nakliye aracının ne kadar doymuş olduğunu kavramak epeyce önemli. Son günlerde potansiyel COVID-19 aşılarıyla ilgili umut verici gelişmeler yaşansa da geniş anlamda uygulanabilir bir aşı kesinkes çıkmadan maske takmaya ve sosyal uzaklık kuralına uymaya dikkatli olmak epeyce kayda değer.

Comments
To Top