Haber

Google Haritalar, Rusya’da Bir Sürücünün Donarak Hayatını Kaybettiği Yolu Önermeyi Durdurdu

Google Haritalar, Rusya'da Bir Sürücünün Donarak Hayatını Kaybettiği Yolu Önermeyi Durdurdu

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın soğuğuyla meşhur doğu kesiminde can sıkıcı bir durum yaşandı. Bir arabada yer alan iki kişi, Yakutsk şehrinden Magadan şehrine olan yolculukları esnasında arabalarının bozulması sonucu yolda kaldı. Bulundukları yol kimse göre kullanılmadığından nedeniyle arabaya günler daha sonra ulaşılabildi.

Arabanın içindeki iki kişiden biri mucize eseri canlı kalabilmiş ve hastaneye yetiştirilebilmişken diğeri öyle şanslı değildi. 18 yaşındaki gencin cansız bedeni karla astarlı arabadan çıkarıldı. İki kişinin arabasının bozulduğu nokta, dünyanın en soğuk ikâmetgâh yerlerinden birisi olan Oymyakon’un yakınlarındaydı. Sıcaklık -50 dereceydi.

Google Haritalar, olayın peşinde yolu önermeyi kesti:

google haritalar

Yaşanan bu olay, Rusya’da Google Haritalar’ın nasihat ettiği yollar hakkında bir tartışma başlattı. Google Haritalar, daha önce sürücülere ‘Road of Bones (Kemikler Yolu)‘ olarak bilinen yoldan gitmelerini nasihat ediyordu. Bu yol Yakutsk ve Magadan arasındaki mesafeyi 3 saat kısaltsa da kimse kadar senelerdir kullanılmıyordu. Yolun kullanılmaması, özellikle kış günlerinde öbür bir tehlikeye yol açıyordu.

Bu olayda Google’ın bir payı olmasa da Google Haritalar, sürücüler için Rusya’daki ölümcül yolu önermeyi kesti. Yaşanan olayların arkasında o kadar çok Rus kullanıcı Yandex’in Google’dan daha iyi meslek çıkardığını ve daha iyi yerel bilgiye sahip olduğunu söyleyerek yalnızca Yandex Haritalar’ın kullanılması gerektiğini açıklama etmeye başladı.

Resmi adı Kolyma Otoyolu olan Kemikler Yolu’nun böylesine dehşet bir isme sahip olmasının nedeni de bir böylece korkutucu. Bu yol, Sovyet döneminde Sevvostlag çalışma kampında olanların zorla çalıştırılmasıyla yapı edildi. Oysa yolun inşası sürerken binlerce birey hayatını kaybetti.

Comments
To Top