Haber

Google, Görme Engellilerin Yardım Almadan Koşabilmesini Sağlayacak Uygulamasını Test Ediyor

Google, Görme Engellilerin Yardım Almadan Koşabilmesini Sağlayacak Uygulamasını Test Ediyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir adam başına olan Google, görme engelli kişiler için geliştirdiği yeni bir uygulamayı test ediyor. Arama devinin test ettiği bu yeni başvuru formu, görme engellilerin herhangi bir rehber köpek ya da insan yardımı olmadan koşabilmelerini sağlayacak.

Project Guideline, bir rotadaki hattı peşine düşüp takip etmek için zeki telefonun kamerasını kullanıyor ve kemik iletim kulaklıklarıyla kullanıcısına sesler gönderiyor. Peki, kemik iletim nedir? Kemik iletim, sesin iç kulaktaki duyma organlarına kafatası kemikleri vasıtasıyla ulaşmasıdır. Eğer ancak koşan birey merkezden fazla fazla uzaklaşırsa kulaklığın sesi, uzaklaştığı yöne dürüst artma gösterecek.

Google’ın görme engelliler için geliştirdiği tatbik: Project Guideline

project guideline, google'ın görme engelliler için geliştirdiği koşu uygulaması

Halen prototip aşamasında olan Project Guideline, Google’ın geçtiğimiz yıl düzenlediği Hackathon’da (yazılım yarışması) geliştirilmişti. Müsabaka esnasında görme engelli bir koşucu, geliştiricilerden kimsesiz koşabilmesini sağlayacak bir program geliştirmelerini istemişti.

Geliştiricilerden bu istekte yer alan birey, Guiding Eyes for the Blind CEO’su Thomas Panek’ti. 8 yaşına geldiğinde görme yetisini kaybetmeye başlayan Panek, ergenlik dönemine geldiğinde bu yetisini en ince ayrıntısına kadar yitirmişti. Panek, en büyük tutkularından bir tanesi olan koşuyu ele vermek zorunda kalmıştı.

daha sonra bir insan rehberliğinde koşmayı duyan Panek, kendi rehberlerine fazla minnettar olduğunu ifade etse de bu konuda daha fazla egemen elde etmek istediğini de dile getiriyor. Panek, bu bağımsızlık ricası nedeniyle Google’ın 2019 yılındaki yarışmasında da geliştiricilerden söz konusu bu istekte bulunuyor.

thomas panek, rehberli koşu

Daha sonrasında yere bantlanmış hattı tanıyan bir telefon demosu tasarlandı. Bu demo, vakit ilerledikçe daha da özelleştirildi Panek’in koşu takımına tutturulan telefonun kamerası yapay zekâyı kullanıyor ve kullanıcısına ses sinyalleri gönderiyordu. Eğer ama koşucu hattan soluna geçerse sol kulağındaki ses, sağına geçerse sağ kulağındaki ses artıyor ve bu sayede hattın üstünde kalıyor.

Geçen birkaç ay ve yapılan bazı ayarlardan sonra Panek, kapalı alanlarda herhangi bir destek ya da kılavuz olmadan koşabilmeye başlamıştı. Geliştiriciler, sonradan bu teknolojiyi dış alanlara uymak için çalışmalara başladı. Dahası Project Guidelines’ın en büyük pozitif yönlerinden bir tanesine de internet bağlantısına gereksinim duymaması.

Project Guideline’ın hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olduğunu söyleyen Panek, bu projenin kendisi gibi kişilere hür kazandırmak için uyarlanıp genişletilebileceğini dile getiriyor.

Comments
To Top