Haber

Google Fotoğraflar, 1 Haziran 2021’den İtibaren Ücretsiz Olmayacak

Google Fotoğraflar, 1 Haziran 2021'den İtibaren Ücretsiz Olmayacak

Teknoloji devi Google’ın popüler hizmetlerinden bir her birine olan Fotoğraflar, radikal bir değişikliğe gidiyor. Google tarafından yapılan açıklamalara kadar Fotoğraflar hizmetinin bedava ve sınırsız fotoğraf depolama imkanı, 1 Haziran 2021 itibarıyla sona erecek. Google’ın bir devri sona erdirme kararı, Google One‘ın popüler ülkü gelmesini sağlamak amacıyla alındı.

Google kadar yapılan açıklamalara tarafından 1 Haziran 2021’e dek Fotoğraflar’da depolanan içerikler, olduğu şekilde kalacak. Yani kullanıcılar, mevcut fotoğraf ve videolarını saklamaya devam edecekler. Oysa 1 Haziran 2021 ve sonraki günlerde çekilen tüm resim ve videolar, Google One’daki 15 GB’lik bedava depolama hakkına aktarılacak. Eğer buradaki ücretsiz depolama alanı da dolarsa, kullanıcıların ilave ücretler ödeyerek Google One planlarını büyütmeleri gerekecek.

Pixel telefon kullanıcıları yeni sistemden muaf olacak

Google Fotoğraflar

Google göre yapılan açıklamalara göre Pixel marka telefon kullanıcıları, bu sistem değişikliğinden etkilenmeyecekler. Google’a göre Pixel 1-5 aralığında herhangi bir telefona sahip olan kullanıcılar, Fotoğraflar uygulamasının ücretsiz depolama hizmetinden faydalanmaya devam edecekler.

Google, 1 Haziran 2021’den sonraki süreçte Drive, E-Tablolar ve Slaytlar gibi hizmetlerde de benzer bir koşul olacağını söylüyor. Yani aslında 1 Haziran 2021’den daha sonra sadece resim ve video yedekleri yok, Google ile ilgili diğer her şey de 15 GB’lik limite dahil olacak. Ancak Google, sınıra yakınlaşılması durumunda kullanıcıyı uyaracak. Bu sayede de kullanıcıların depolama alanlarında yer açması sağlanacak. Ancak 15 GB dolar ve kullanıcı hiçbir şey yapmazsa, Google bu verileri otomatik olarak silecek.

15 GB yetmez diyenlere: Google One fiyatlandırması şu şekilde

Google One

Google One için oluşturulan internet sitesindeki verilere baktığımızda, 4 öbür plan görüyoruz. Bunlardan bir adam başına zaten 15 GB’lik bedava plan. Google’ın önerdiği plan olan 100 GB’lik depolama alanına aylık 5,79 TL, 200 GB’lik depolama alanına aylık 11,59 TL, son olarak da 2 TB’lik depolama alanına da aylık 28,99 TL ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.

bu arada, Google Fotoğraflar’da 4 trilyon içeriğin olduğu söyleniyor. Bir De kullanıcılar, her hafta 28 milyar fotoğraf ve video yüklemesi yapıyorlar. Bu bağlamda Google Fotoğraflar’ın yaklaşık olarak bir çöp yığını haline geldiğini de söyleyebiliriz.

Comments
To Top